Niezależnie od tego, czy mowa o badaniach profilaktycznych wykonywanych z własnej inicjatywy, czy też zlecanych przez lekarza – w każdej sytuacji należy się odpowiednio przygotować, mając na uwadze rodzaj konkretnych badań. O ile część z nich wymaga przychodzenia na czczo, niektóre można ze spokojem wykonywać nawet po śniadaniu. Choć punktem wyjścia powinny być dla nas wskazania lekarza czy też pracownika laboratorium, warto mieć jednak na uwadze kilka generalnych zasad, dzięki którym zawsze będziemy dobrze przygotowani do pobrania krwi, co zagwarantuje rzetelne wyniki.
Czy godzina ma znaczenie?
Jak się okazuje, pobieranie krwi w porannych godzinach nie wynika jedynie z faktu, że to właśnie z rana jest nam łatwiej pozostać na czczo. Wiąże się to również z szeregiem procesów zachodzących w organizmie tj. wydzielaniem się wielu substancji, których poziom zależy od wysiłku fizycznego, pory dnia, emocji, a nawet pory roku. Wśród parametrów, których badanie należy ściśle wiązać z rytmem dobowym, są między innymi TSH czy FT4. Dlaczego? Ponieważ ich wartości referencyjne odnoszą się do godzin porannych – wieczorem osiągają poziom najwyższy, z kolei koło południa najniższy. Co ważne, dobowe wahania wykazują również inne parametry, np. żelazo, potas czy cynk.
Dieta a pobieranie krwi
Na badania krwi należy przychodzić na czczo, ponieważ spożyty wcześniej pokarm może znacząco wpłynąć na otrzymane wyniki, zwłaszcza parametrów lipidowych, glukozy, białka, mocznika, sodu czy kreatyniny. Wieczór wcześniej warto zafundować sobie lekkostrawną kolację, lecz z zasady stosować dietę typową dla swojego trybu życia – nie przejadać się, ani nie głodzić. W dzień pobrania należy wypić 1-2 szklanki niegazowanej wody. Co ważne, na kilka dni przed pobraniem krwi należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, przyjmowania (np. witaminy C) oraz ziół, ponieważ mogą one wpływać na stężenie wielu parametrów, prowadząc do błędnych wyników.
Badanie krwi w Centrum Medycznym Witolin
W CM Witolin pobieranie krwi przebiega szybko, rzetelnie i w przyjemnej atmosferze, co gwarantuje nie tylko wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem, ale też pełne empatii podejście do pacjenta. Cały pobrany materiał – krew, wymazy, a także próbki moczu i kału są przekazywane w bezpieczny sposób do analizy do posiadającego wymagane certyfikaty jakości nowoczesnego laboratorium firmy Diagnostyka, jednego z najbardziej znanych w Polsce.
Za pośrednictwem strony internetowej lub telefonicznie można zamówić u nas receptę NFZ na leki stałe. Co ważne, tylko i wyłącznie wtedy, gdy dotyczy ona pacjenta, który złożył u nas deklarację, a leki te były przez nas wcześniej wystawiane bądź też, jeśli dostarczył zaświadczenie od specjalisty o konieczności stałego przyjmowania konkretnych leków. W pozostałych przypadkach należy zgłosić się na wizytę. Zapraszamy do CM Witolin na Pradze w Warszawie.