Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola lub szkoły? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola lub szkoły?

28 sierpnia 2017, dodał: amethist
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pójście dziecka do przedszkola, a potem rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to wielkie wydarzenie w życiu całej rodziny. Dziecko poznaje nowe środowisko, uczy się od obcych ludzi, zawiązuje pierwsze przyjaźnie, próbuje być samodzielne. Przygotować się do tego muszą psychicznie i organizacyjnie nie tylko rodzice, ale i dzieci, w końcu to one w tym czasie są najważniejsze. Tak naprawdę sporo zależy od nastawienia, z jakim podejdą do nowego środowiska, dlatego niezwykle istotne jest, by odpowiednio przygotować je na nowe doświadczenie. Podpowiadamy Wam, jak to zrobić.

Opowiadaj dziecku o przedszkolu i szkole

Należy stopniowo wplatać w rozmowy z dzieckiem wątki przedszkola lub szkoły, do którego pójdą już od września. Bardzo istotne jest, by dziecko wcześniej usłyszało trochę opowieści dotyczących nowych miejsc, dzięki temu dozna mniejszego szoku, kiedy po raz pierwszy przekroczy próg placówki. Opowiadanie o zwyczajach panujących w tych miejscach, prawdopodobnych zabawach i zajęciach może zainteresować dziecko. Warto też wytłumaczyć mu, że kilkugodzinna separacja od rodziców nie jest karą za złe zachowanie, ale kolejnym, bardzo ciekawym etapem. Nie należy obiecywać, że wszystko będzie dobrze ani tym bardziej straszyć obowiązkami, jakie zostaną nałożone na dziecko. Dobrze jest wspomnieć, że nowe miejsce, do którego będzie uczęszczało, nauczy go wielu ciekawych rzeczy, o których potem będzie mogło opowiadać rodzicom.

Pokaż dziecku przedszkole lub szkołę

Odwiedzenie placówki przedszkola czy szkoły to bardzo dobry pomysł! Pozwoli zarówno rodzicom, jak i dzieciom oswoić się z miejscem, które już wkrótce stanie się częścią rodzinnej rutyny. Zanim nadejdzie wrzesień warto przyjrzeć się budynkom zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Coraz częściej przedszkola i szkoły podstawowe organizują tak zwane dni otwarte. Można wówczas przyjść z pociechą, zwiedzić sale zabaw, lekcyjne, stołówkę i inne pomieszczenia. Zazwyczaj odbywają się także zajęcia pokazowe. Prowadzą je przyszłe wychowawczynie. Tego typu inicjatywy są wielką szansą dla dzieci, by powoli zaczęły adaptować się do nowego otoczenia oraz zapoznały z dziećmi, z którymi już wkrótce będą widywały się na co dzień. Warto więc poszukać na ten temat informacji i odwiedzić wraz z dzieckiem wybrany ośrodek.

Przyzwyczajaj dziecko do nowego planu dnia

Sporą nowością dla dziecka jest konieczność wstawania o wyznaczonej porze, ograniczony czas przeznaczony na śniadanie i poranną toaletę. Nieprzyzwyczajone do tego pociechy mogą nagle zacząć marudzić i odmawiać współpracy ze spieszącymi się rodzicami. By tego uniknąć, warto wcześniej uprzedzić dziecko o zmianach, jakie wkrótce zajdą. Nie wystarczą tu jednak tylko słowa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby stopniowe zmienianie planu dnia dziecka już na miesiąc przed planowanym pójściem do szkoły czy przedszkola. Wcześniejsze pobudki i określona ilość czasu na pozostałe poranne czynności. Należy zacząć powoli, nie pospieszać dziecka, niech robi wszystko w  swoim tempie, z czasem obserwując domowników i przyzwyczajając się do pośpiechu innych, zacznie wykonywać wszystko nieco szybciej. Istotne jest także zwrócenie uwagi na pory dnia, w jakich dziecko je obiad, podwieczorek oraz odpoczywa. Tutaj też powinny zajść zmiany, wszystko powinno zostać dostosowane do harmonogramu panującego w szkole czy w przedszkolu. W tym celu warto skontaktować się z osobami, które mogą udzielić na ten temat jakichś informacji.

Pozwól dziecku rozwijać jego samodzielność

Dzieci uczęszczające do przedszkola i szkoły powinny potrafić pewne rzeczy, na przykład samodzielnie skorzystać z toalety, umyć zęby, przebrać się, włożyć i zdjąć buty oraz korzystać ze sztućców. Z uwagi na dużą ilość dzieci w grupie żaden wychowawca nie będzie mógł pozwolić sobie na podobne nauki, dlatego dziecko powinno opanować wszystkie te umiejętności jeszcze przed wrześniem. Zazwyczaj dzieci garną się do samodzielności i wiele rzeczy chcą robić po swojemu, należy im na to pozwolić. Jeśli będą robiły coś źle, można je pouczyć, ale tak by nie zniechęcić. Ważną kwestią jest także przyzwyczajanie dziecka do korzystania z rzeczy należących do niego tj. szczoteczki do zębów, czy ręcznika. Dobrze jest zacząć od zakupów z dzieckiem. Niech samo wybierze swoje akcesoria, ustawi w łazience i korzysta z nich. Nabranie tego typu przyzwyczajeń przyda się przy zetknięciu z innymi dziećmi, którym może nie spodobać się, jeśli nasza pociecha będzie nieustannie korzystała z ich rzeczy. Określonych zdolności nabrać muszą także 7-latki. Niezwykle istotne jest tu pokazanie dziecku, jak wygląda sala lekcyjna, wytłumaczenie panujących podczas lekcji zasad i zachęcenie do odrabiania zadań domowych. Dużą rolę w adaptacji dzieci odgrywają rodzice. Powinni codziennie pytać dziecko czego się nauczyło i poświęcać co najmniej godzinę na wspólne czytanie i odrabianie lekcji. Niech dziecko bawi się przy tym i cieszy, dzięki temu chętniej w przyszłości będzie otwierało podręczniki.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...