Jak przestać pić? Skuteczny sposób na rzucenie nałogu

29 grudnia 2022, dodał: Alfa i Omega

Alkoholizm jest chorobą, która potrafi skutecznie zaburzyć, a nawet uniemożliwić osobie chorej funkcjonowanie w społeczeństwie. Wskutek destrukcyjnego oddziaływania alkoholu nie tylko na układ nerwowy, lecz również na cały organizm człowieka, jedynym celem osoby chorej staje się spożywanie coraz to większych dawek trunków. Pojawia się zatem najważniejsze pytanie: jak przestać pić i co jest skuteczne w walce z nałogiem?

odmowa alkoholu

Wszywka alkoholowa – jeden z najskuteczniejszych sposobów na rzucenie nałogu

Wszywka alkoholowa, nazywana również esperalem, należy do jednej z najpopularniejszych metod leczenia alkoholizmu, która w połączeniu z psychoterapią jest bardzo skutecznym sposobem w walce z nałogiem. Działanie wszywki opiera się na wzbudzeniu w osobie uzależnionej wstrętu i awersji do alkoholu, będących skutkiem bardzo nieprzyjemnych doznań po jego spożyciu.

Co ważne, wszywka sama w sobie jest bezpieczna, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Można z nią zwyczajnie funkcjonować i prowadzić normalny tryb życia. Skuteczność esperalu oceniana jest bardzo wysoko, dlatego na leczenie tą metodą decyduje się coraz więcej świadomych swojej choroby osób. 

Jak działa esperal?

Esperal zawiera substancję czynną – disulfiram, stopniowo uwalnianą do krwiobiegu osoby uzależnionej. W wyniku działania esperalu, po spożyciu alkoholu w organizmie zaczyna gromadzić się aldehyd octowy, który jest szkodliwym metabolitem etanolu. Substancja czynna zawarta we wszywce blokuje przekształcanie się aldehydu octowego w łagodniejszy dla organizmu kwas octowy, będący końcowym efektem metabolizmu alkoholu. Nadmierna ilość aldehydu octowego w organizmie wywołuje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, których objawy przypominają powszechnie znanego kaca.

Objawy działania esperalu po spożyciu alkoholu

Objawy działania esperalu po spożyciu alkoholu są niemalże natychmiastowe. Wystarczy już jego mała ilość, aby osoba uzależniona doświadczyła takich niepożądanych objawów jak m.in.:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • bóle,
  • zawroty głowy,
  • duszności,
  • osłabienie i senność,
  • kołatanie serca,
  • zaczerwienienie na twarzy,
  • uczucie lęku.

Niezmiernie ważne jest, aby jeszcze przed zabiegiem lekarz poinformował osobę chorą o wystrzeganiu się spożywania alkoholu po wszczepieniu wszywki oraz o wszystkich możliwych skutkach wywoływanych przez disulfiram. 

kac

Esperal – dla kogo jest polecany?

Esperal polecany jest w szczególności dla osób, które świadomie i z własnej woli podjęły decyzję o podjęciu leczenia. Należy mieć na uwadze to, że wszywka alkoholowa jest doskonałym i szybkim sposobem na rzucenie nałogu, ale nie będzie skuteczna, jeżeli zostanie wszczepiona osobie, która tak naprawdę nie chce się leczyć.

Najlepszy efekt wszywka alkoholowa przyniesie u osób, które są świadome swojej choroby i jej skutków oraz świadomie oraz bez żadnego przymusu ze strony osób trzecich podjęły decyzję o rozpoczęciu leczenia. Niezmiernie ważne jest, aby przestrzegać tej zasady, gdyż esperal, który zostanie zaimplementowany pod jakimkolwiek przymusem lub presją otoczenia, może wywołać śmiertelne skutki u osoby chorej. Uzależniony, który nie jest w stanie powstrzymać się od spożywania kolejnych dawek alkoholu, pod wpływem działania esperalu może nawet umrzeć. Powodowane jest to skutkami działania wszywki, która pod wpływem dużej ilości spożytego alkoholu może spowodować daleko idące konsekwencje, np. zapaść, zawał, marskość wątroby, zespół ostrej niewydolności oddechowej.  

Jak wygląda aplikacja wszywki alkoholowej?

Wiele osób ma obawy przed aplikacją wszywki alkoholowej, jednak są one bezzasadne, gdyż zabieg jest całkowicie bezpieczny i przeprowadzany przez doświadczonego lekarza chirurga. Aplikacja wszywki alkoholowej nie powinna wzbudzać żadnego strachu, ponieważ zabieg jest krótki i bezbolesny. Trwa tylko około 30 min i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na podskórnej implantacji 8-10 tabletek, których okres skuteczności oceniany jest na około 8-10 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji danej osoby, jak wiek, waga czy stopień zaawansowania choroby. Wszywkę alkoholową we Wrocławiu zaimplementować można m.in. w oddziałach Nasz Gabinet.

Podsumowując, z uwagi na nieskomplikowaną implantację, jasne i proste zasady funkcjonowania wszywki, możliwość prowadzenia normalnego trybu życia, wyłączając oczywiście spożywanie alkoholu, wszywka alkoholowa to bardzo popularny, a zarazem skuteczny sposób walki z nałogiem. Polecany jest wszystkim, którzy samodzielnie i z własnej woli podjęli decyzję o walce z chorobą, chcą się leczyć i będą konsekwentnie przestrzegać zaleceń lekarskich.