Jak przekazać wiarę najmłodszym? Poznaj dewocjonalia dla dzieci, które Ci w tym pomogą

2 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Wiara jest podstawową wartością, jaką kierujemy się w dorosłym życiu. To ona daje nam siłę i wsparcie, ale także wskazówki, jak postępować. Co zrobić, aby przystępnie przekazać wiarę swoim dzieciom? Jak wprowadzić je w życie religijne i utwierdzić w przekonaniu, że warto być dobrym człowiekiem? Dziś pragniemy Ci pokazać, jak niezwykłym wsparciem w tej drodze mogą okazać się dewocjonalia. Sprawdź, które z nich mogą Ci się przydać!

dziewczynka się modli

Wszystko w swoim czasie, czyli stopniowe wprowadzanie w wiarę

Wychowanie dziecka w wierze jest nie lada wyzwaniem. Jak bowiem przygotować się do rozmów o Panu Jezusie? Jak wytłumaczyć pociesze, dlaczego ksiądz chodzi “w sukience”? Najmłodsi poznają świat poprzez zadawanie mnóstwa pytań, na które czasem sami nie znamy odpowiedzi. Wprowadzając je w wiarę musimy zatem postępować stopniowo, dostosowując przekazywane wartości do wieku dziecka.

Pierwszym, podstawowym sposobem na wprowadzenie dziecka w religię jest nasza postawa. Nie od dziś bowiem wiadomo, że przykład płynie z góry, i to od nas najmłodsi czerpią wiedzę nt. tego, jak postępować w danej sytuacji. Wprowadzenie w życie religijne warto więc rozpocząć od wspólnej modlitwy wieczorem i uczestniczenia w niedzielę w Mszy świętej. Dziecko chętnie naśladuje dorosłych – pamiętaj o tym, wychowując je w wierze.

rodzina się modli

Odpowiednie przekazywanie wiary najmłodszym powinno być uzależnione także od ich wieku, który przekłada się na możliwości poznawcze. Na przykład, rocznemu dziecku warto powiesić obrazek święty nad łóżkiem i postawić kolorową figurkę aniołka na szafce, które swoją obecnością sprawią, że symbole wiary staną się dla niego codziennością. Dwu-trzylatek może nauczyć się już znaku krzyża, a czterolatek prostej modlitwy wieczornej. Starsze dziecko poznające literki zainteresuje się zaś kolorowymi książeczkami religijnymi. Wykorzystaj poszczególne etapy rozwoju do stopniowego zwiększania wiedzy religijnej malucha, a z pewnością przełoży się to na jego postrzeganie wiary.

Dewocjonalia dla dzieci – pomoc w przybliżeniu religii

Sklep religijny to miejsce, w którym znajdziesz praktyczne dewocjonalia dla swoich dzieci. Hurtownia liturgiczna nie służy bowiem wyłącznie duszpasterzom, ale i ludziom świeckim, poszukującym religijnych gadżetów. Przykładem jest internetowy sklep z dewocjonaliami Meritohurt.pl, w którym znajdziesz wiele produktów np. dla najmłodszych.

Zastanawiasz się, jakie dewocjonalia wybrać, aby przybliżyć dziecku wiarę? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się:

1. Figurki aniołki i obrazy świętych – elementy codziennego życia

Jak już wyżej wspomnieliśmy, dzieci widząc je na co dzień poznają ich znaczenie, przyzwyczajają się do ich obecności, co w przyszłości przełoży się na głębszą potrzebę posiadania ich w życiu dorosłym.

2. Pismo Święte dla dzieci

Najważniejsza księga wiary w wersji dla najmłodszych przystępnie obrazuje pociechom wydarzenia biblijne, stając się w ten sposób interesującą opowieścią, którą chętnie poznają.

3. Filmy chrześcijańskie dla najmłodszych

Twój maluch lubi oglądać bajki? Animowane filmy chrześcijańskie będą doskonałym sposobem na przekazanie mu wyznawanych wartości. Oglądając je dziecko poznaje historie biblijne, a przede wszystkim uczy się podstawowej wartości, jaką jest bycie dobrym, unikającym grzechu człowiekiem.

4. Puzzle, czyli przyjemne z pożytecznym

Gry w typie puzzli rozwijają umiejętności manualne dziecka, pozwalając mu na tworzenie całości z pojedynczych kawałków. Wybierz puzzle z motywem biblijnym, a nie tylko pokażesz dziecku, że cierpliwość i praca przynosi widoczne efekty, ale także wprowadzisz w jego życie kolejne przedstawione obrazowo motywy biblijne.

Te i wiele innych dewocjonaliów znajdziesz w sklepie internetowym Meritohurt. Zastanów się, które z nich możesz wykorzystać w swoim domu i sięgnij po nie, a Twoje dziecko z pewnością chętniej podejmie się poznawania wiary.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Starzejący się pies
Starsze psy często mają problemy ze wzrokiem, warto dbać o ich dietę żeby dłużej...
Do czego pasują zielone buty?
Do brązów i czerni zdecydowanie!
Dania z pestkami
Ja mielę pestki i dodaję do panierki np. smażąc ryby...
Nietypowe dania na święta
U mnie zawsze się piecze mazurki, bo je bardzo lubimy i nie ograniczamy...