Jak profesjonalnie wybielić zęby?

1 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wybielanie zębów? Najlepiej u dentysty. Choć w drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele preparatów do samodzielnego użycia, najbardziej skuteczny i gwarantujący bezpieczeństwo będzie zabieg wykonany w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego?

zeby

„Daje to pewność jak najlepszego dostosowania metody wybielania do indywidualnych oczekiwań Pacjenta i stanu jego uzębienia” – podkreśla  lek. stom. Ewa Łuczyńska – Czekaj z Centrum Stomatologii Rodzinnej AMIDENT w Krakowie.

W gabinetach stomatologicznych stosowane są najczęściej dwie metody wybielania: nakładkowa oraz z użyciem lampy.

Pierwsza z nich polega na używaniu nakładek na zęby, które wykonane są na podstawie wcześniej pobranych od Pacjenta wycisków. Mocno przylegają do zębów, w związku z czym żel wybielający aplikowany do ich wnętrza bardzo dokładnie się z nimi styka. Stężenie żelu dobiera stomatolog, tak aby jak najbardziej zoptymalizować proces wybielania z jednoczesnym zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Jest to metoda, którą Pacjent przeprowadza sam w domu – po wcześniejszym instruktażu dentysty. Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej (w zależności od stężenia)  od 4 do 8 godzin dziennie, przez okres od kilku dni do około 2 tygodni.

Druga z metod polega na wykorzystaniu lampy Beyond i odbywa się w gabinecie dentystycznym. Pomaga ona przywrócić pierwotny kolor zębów Pacjenta, a także je rozjaśnić. Żel wybielający, w skład którego wchodzi nadtlenek wodoru, aktywowany jest za pomocą akceleratora lampy.   W trakcie rozpadania się tego związku wnika on w tkanki zęba, usuwając przebarwienia. Żel zawiera również substancje zmniejszające nadwrażliwość. Ten kilkudziesięciominutowy  zabieg pozwala na cieszenie się oczekiwanymi efektami już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Przed wybieleniem zębów, niezależnie od metody, należy skorzystać z zabiegu higienizacji. Usuwa on kamień i osad nazębny, zwiększając efektywność wybielania. „Należy pamiętać, że rozjaśnieniu ulegają jedynie zęby naturalne. Wypełnienia, licówki, mosty i korony nie zmieniają swojej barwy, dlatego konieczna będzie ich wymiana po zakończeniu procesu wybielania” – zauważa lek. stom. Ewa Łuczyńska – Czekaj. W trakcie trwania zabiegu, jak i pewien czas po, może wystąpić nadwrażliwość zębów na bodźce chemiczne i termiczne. Należy jednak zaznaczyć, iż jest to jednak efekt krótkotrwały, który ustępuje po kilku dniach.

W czasie trwania kuracji oraz do dwóch tygodni po wybielaniu zaleca się tzw. „białą dietę” wykluczającą produkty mogące zabarwić zęby, takie jak np. kawa, herbata, czerwone wino. W tym okresie częściowo odwodnione szkliwo jest bowiem szczególnie narażone  na ponowne wchłonięcie barwników. Należy pamiętać, że utrzymywanie się efektu wybielania zależy od czynników genetycznych, ale przede wszystkim od diety i nawyków Pacjenta. Z bielszego uśmiechu można cieszyć się nawet przez kilka lat.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z Centrum Stomatologii Rodzinnej AMIDENT w Krakowie.