Jak prawidłowo pielęgnować ogród – czyli, których błędów się wystrzegać

8 maja 2017, dodał: EKSPERTKA

Większość amatorów uważa, że uprawa ogrodu to prosta sprawa, wystarczy posadzić rośliny, podlewać je i można się nimi zachwycać. To przekonanie dość szybko zostanie zweryfikowane przez same rośliny. Jak więc uniknąć błędów w pielęgnacji ogrodu?

Dobór i sadzenie roślin

Kupując rośliny do ogrodu trzeba pamiętać, że większość z nich jest wieloletnia i w tym czasie będzie się rozrastać. Ich wielkość trzeba dobrać do wielkości ogrodu. W małych ogrodach lepiej będą prezentowały się odmiany karłowate, które można uprawiać nawet w donicach. Rośliny szybko rozrastające się trzeba sadzić w odpowiednich odstępach, posadzone zbyt gęsto będą się zagłuszać.

Podobnie wygląda sprawa z sąsiedztwem roślin niektórych gatunków, trzeba je tak sadzić, by wzajemnie nie zabierały sobie dostępu do światła. Większość roślin sadzimy na wiosnę, ale są też takie, z którymi trzeba poczekać do jesieni. Warto więc wcześniej zasięgnąć informacji na ten temat.

Dobór roślin do rodzaju gleby

Przed przystąpieniem do zakładania ogrodu należy sprawdzić rodzaj gleby i jej odczyn pH. Na ziemiach kwaśnych źle będą rosły rośliny lubiące podłoże wapienne. Uwzględnić należy także przepuszczalność gleby i jej wilgotność.

Nawożenie roślin

To bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny zapewniający roślinom prawidłowe odżywianie. Nawozy trzeba dobierać do gatunku rośliny i rodzaju gleby, generalną zasadą jest jednak stosowanie nawozów azotowych od wiosny do lata a potem nawozów fosforowych. Za pomocą odpowiednio dobranych nawozów można także korygować odczyn gleby

 

Pielęgnacja roślin

To najbardziej pracochłonne zajęcie. Na wiosnę należy przeglądnąć wszystkie krzewy i drzewka, usunąć połamane, uschnięte i przemrożone gałęzie. Niektóre krzewy wymagają również formowania poprzez odpowiednie przycinanie.

Wypielęgnowany trawnik wymaga regularnego koszenia, trawa lepiej się ukorzenia i gęstnieje, w razie potrzeby trawę trzeba dosiewać.

Wszystkie klomby wymagają plewienia, by chwasty nie osłabiały roślin. Odchwaszczanie najlepiej robić wtedy, gdy chwasty są małe i nie zdążą się mocno zakorzenić. Ograniczenie rozwoju chwastów można osiągnąć dzięki ściółkowaniu. Stosuje się do tego specjalną korę ściółkową lub włókninę. Brak światła i wysoka temperatura pod ściółką zdecydowanie ograniczają wzrost chwastów.

Podlewanie

Najczęściej wymagają go trawniki i kwiaty. W okresie długotrwałych susz trzeba też pamiętać o podlaniu krzewów. Najlepiej zainstalować w ogrodzie system zraszający, zaoszczędzimy wtedy sobie dużo pracy. Trzeba jednak zachować umiar, większość roślin lepiej zniesie suszę niż nadmiar wody.

Prezentacja roślin

Niektóre krzewy, zwłaszcza pnące, wymagają odpowiednich konstrukcji, które nie tylko stanowią podporę dla chwytnych wąsów, ale też pozwalają ładnie zaprezentować krzew. Najlepiej nadają się do tego pergole, trejaże oraz kraty. Potrafią niesamowicie urozmaicić zarówno ogród jak i taras. Wiele z nich znajdziemy chociażby na Produktyogrodowe.pl. Tego typu drewniane produkty ogrodowe, można wykorzystać także do prezentacji doniczek z roślinami o zwisających łodygach.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Skutecznie nawilża, pielęgnuje i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia
Cena:
98 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Okulary Rayban
Mam takie okulary i bardzo sobie chwalę, latem się z nimi nie roztaję....
Fitness w domu
Fitness w domu wydawał mi się być świetnym rozwiązaniem przy mojej nieśmiałości i...
Botox na zmiany trądzikowe
Są zabiegi medycyny estetycznej które pozwolą zredukować zmiany potrądzikowe. Zabieg poprzedzają konsultacje...
Jaki sprzęt do zabudowy kuchennej
Jeśli chcecie by kuchnia była piękna, nie można też zapominać o dekoracji....