Jak prać ubranka niemowlaka?

26 czerwca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Czy wiesz, że skóra niemowlęcia jest kilka razy cieńsza, niż skóra dorosłego człowieka? Z tego powodu jest ona dużo bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego należy zadbać o właściwy dobór wszystkich artykułów mających styczność z ciałem dziecka: kosmetyków do pielęgnacji, ubrań oraz środków do prania. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tych ostatnich. Poznaj zasady dotyczące prania dziecięcych ubranek i dowiedz się, jakie preparaty sprawdzą się najlepiej.

Zasada nr 1 – częściej, niż rzadziej

Ubrania małego dziecka wystawione są na dużo więcej prób czystości, niż rzeczy dorosłych – no cóż, ci drudzy mają zdecydowanie większą wprawę w czynnościach takich jak jedzenie czy picie. Oblany herbatą sweterek czy bluza nosząca ślady ostatniego obiadu to dla większości rodziców chleb powszedni (choć umówmy się, nic tak nie denerwuje, jak tłusta plama na świeżym, dopiero co założonym ubranku…). Kiepskim pomysłem byłoby zakładanie dziecku następnego dnia ubrudzonych spodenek – choćby z tego powodu ubrania maluchów wymagają częstszego prania. To, jak często będziesz prać rzeczy maluszka, powinno też zależeć od temperatury – jeśli ubranko jest przepocone, nie powinnaś go dziecku zakładać następnego dnia. Dlatego latem powinnaś robić pranie dziecięcych ciuszków dużo częściej; grube zimowe kurtki nie wymagają aż tak częstego odświeżania.

Ważne! Konieczne jest też pranie nowych ubranek – nieważne, czy wisiały tylko na wieszaku, czy były szczelnie zapakowane i owinięte folią. Nawet, jeśli tego nie widać, na rzeczach znajduje się mnóstwo roztoczy i drobnoustrojów. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko wystąpienia u Twojego dziecka uczulenia, pamiętaj o praniu nowo kupionych ubrań.

Zasada nr 2 – w wysokiej temperaturze

Temperatura, w jakiej pierzesz ubrania dziecka, nie może być za niska. Żeby pozbyć się z nich roztoczy, woda w pralce powinna mieć co najmniej 60 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym lepiej – bardziej zabrudzone rzeczy powinno się prać w temperaturze nawet 95 stopni Celsjusza. Zwracaj uwagę na materiał, z jakiego wykonane są ciuszki, które planujesz kupić swojemu dziecku. Najlepsza będzie bawełna organiczna – ten materiał jest bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka, a do tego wykonane z niego ubrania bez obaw można prać w wysokich temperaturach.

Zasada nr 3 – osobno

Rzeczy noworodka nie powinny być prane z rzeczami dorosłych. Według różnych źródeł ubrania dziecka powinny być prane oddzielnie od okresu pół roku, a nawet do trzech lat (Instytut Matki i Dziecka zaleca, by stosować tę zasadę do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia). Dlaczego rzeczy nasze i maluszka powinny być prane osobno? Ze względu na używaną do prania chemię. Do prania zwykłych rzeczy najczęściej stosuje się detergenty, które nie zaszkodzą dorosłej osobie bez problemów skórnych, ale dla wrażliwej skóry niemowlęcia mogą być wyjątkowo drażniące – do tego stopnia, że u dziecka może pojawić się alergia. Dlatego też niezwykle istotna jest zasada numer 4…

Zasada nr 4 – w specjalnych preparatach

Do prania dziecięcych ubrań powinno się używać tylko preparatów hipoalergicznych. Takie produkty mają dużo mniejsze stężenie detergentów, niż zwykłe proszki, i są wolne od różnego rodzaju barwników, rozjaśniaczy, perfum i wybielaczy. Substancje te mogą podrażniać zarówno skórę, jak i drogi oddechowe dziecka (a także niektórych dorosłych – dlatego każdy alergik powinien wybierać preparaty hipoalergiczne). Po czym poznać, że proszek nie służy skórze? Objawów może być wiele: zaczerwieniona, swędząca lub piekąca skóra, pojawienie się wypełnionych płynem pęcherzyków, silne przesuszenie. Sposobem na te dolegliwości jest używanie właśnie preparatów hipoalergicznych – zarówno do pielęgnacji skóry, jak i do prania.

Na rynku jest wiele hipoalergicznych środków do prania. Na szczęście alergicy nie są już skazani na używanie wyłącznie szarego mydła i mogą wybierać spośród specjalistycznych, delikatnych dla skóry  środków. Na jaki preparat do prania się zdecydować? Możliwości jest wiele. Możesz wybrać płyn lub żel do prania. Te dwa rodzaje środków świetnie sprawdzą się podczas prania ręcznego, ponieważ bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. Jeśli zależy Ci na wygodzie, wybierz kapsułki do prania. Jednej kapsułki używa się do zrobienia jednego prania, dzięki czemu nie musisz zastanawiać się, ile preparatu umieścić w pralce. Oprócz tego kapsułki bez problemu wypłukują się z ubrań. Proszki do prania są z kolei bardzo wydajne – możesz dozować ich ilość według potrzeby, przez co jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. Pamiętaj, by nie wsypywać za dużej ilości proszku, bo możesz mieć później problem z jego wypłukaniem z odzieży najlepiej w tym wypadku stosować się do zaleceń producenta. Jeśli chodzi o samo płukanie, w sprzedaży dostępne są również hipoalergiczne płyny do płukania. Ich używanie nie obowiązkowe, choć dzięki temu ciuszki staną się miękkie i pachnące, a dodatkowo wypłuczesz z nich ewentualne pozostałości detergentu. Jeśli wolisz uniknąć płynów do płukania, ale zależy Ci na miękkości ubrań, zawsze możesz zdecydować się na proszek ze środkiem zmiękczającym.

Pamiętaj – wybieraj tylko te preparaty do prania, które zostały poddane testom klinicznym. Zyskasz wówczas pewność, że nie narażasz skóry swojego maluszka na bolesne podrażnienia i alergie. Dowodem na przejście takich testów jest atest Instytutu Matki i Dziecka czy pozytywna opinia Polskiego Towarzystwa Położnych. Upewnij się, że proszek lub płyn, który chcesz kupić, posiada rekomendację wiarygodnej instytucji.

Szeroką gamę bezpiecznych środków do prania znajdziesz w ofercie marki JELP:

https://sklep.jelp.pl/pl/c/Klasyczne-proszki-do-prania/63

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...