Jak pozbyć się ciemieniuchy?

1 października 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ciemieniucha pojawia się u wielu dzieci – zarówno u noworodków, jak i nawet u dwulatków. Jej powstawanie jest spowodowane nadmierną pracą gruczołów łojowych u maluszka. Na szczęście pozbycie się ciemieniuchy wcale nie jest trudne.

baby-165067_640-1

Czym jest ciemieniucha?

Żółte, twarde łuski na główce dziecka, które mogą przekształcić się w twardą skorupkę, nazywane są ciemieniuchą. Jest to jedynie defekt kosmetyczny, gdyż jest to przypadłość, która nie powoduje u dziecka bólu, swędzenia czy innych dolegliwości. Usuwa się ją jednak, gdyż główka pokryta żółtą „czapeczką” z twardych łusek nie wygląda najlepiej.

Cienka czapeczka i unikanie przegrzewania

Pediatrzy zaznaczają, że w pierwszych dniach życia noworodka ciemieniucha pojawia się na skutek działania hormonów matki, krążących jeszcze we krwi dziecka. Jeśli jednak przypadłość pojawia się później, zazwyczaj wynika z przegrzewania dziecka i z faktu, że ma on spoconą główkę. Należy więc zakładać maluchowi niezbyt grube czapeczki i unikać miejsc, w których jest mu zbyt ciepło.

Najtrudniej jest unikać przegrzewania malucha w letnich miesiącach, zwłaszcza podczas upałów, dlatego pielęgnacja noworodka musi być wtedy jeszcze dokładniejsza.

Jak pielęgnować główkę?

Aby ciemieniucha się nie pojawiała, należy masować główkę dziecka miękka szczotką po każdej kąpieli. Masaż ten powinien obejmować wszystkie partie główki, jednak największy nacisk należy kłaść na pielęgnację czubka głowy oraz jej części czołowej, gdyż to w tych rejonach najczęściej pojawia się ciemieniucha. Nie należy także smarować główki maluszka oliwką, gdyż dodatkowo zatyka ona pory skóry i utrudnia jej oddychanie, doprowadzając do wzmożonej potliwości – tym samym zwiększa się ryzyko pojawienia się ciemieniuchy.

Jak usunąć zmiany?

Gdy ciemieniucha jednak się pojawi, zmiany można usunąć bardzo szybko i bez robienia krzywdy dziecku. Najpierw można spróbować delikatnie je wyczesać lub zdrapać je po kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana. Zwykle działa to w przypadkach, kiedy na główce nie ma zbyt wielu łusek. Jeżeli jednak jest ich więcej, zaleca się, by podgrzać nieco oliwki dla niemowląt, posmarować nią główkę, a następnie za pomocą małego grzebienia wyczesywać łuski, które powinny nieco zmięknąć i łatwiej odchodzić. Jeśli to nie pomoże, pozostaje nam jedynie wizyta u dermatologa.

Sprawdź także: Kubek Niekapek – canpolbabies.com