Jak powstaje czekolada? Poznaj unikalny proces jej tworzenia
Historia czekolady liczy sobie prawie 4 000 lat. Jednakże przełom w jej produkcji nastąpił w 1828 roku, kiedy to pewien Holender – Konrad Jan van Houten, wynalazł pierwszą prasę czekoladową. Od tego czasu możemy cieszyć się jej smakiem, który zamknięto w formie prostokątnej tabliczki. Sprawdź, jaki jest sekret produkcji tego przysmaku w Fabryce Czekolady E.Wedel.
Proces produkcji oryginalnej wedlowskiej czekolady zaczyna się w sercu Afryki – Ghanie. To właśnie stamtąd pochodzi wyselekcjonowane ziarno kakaowca, które na miejscu ulega procesom: fermentacji, suszenia na słońcu i prażenia. Po nich zaś zostaje zapakowane i przetransportowane do Fabryki Czekolady E.Wedel. Tam, w wyniku precyzyjnego prowadzenia kolejnych etapów produkcji, miazga kakaowa przemienia się w finalną tabliczkę.
Skomplikowany proces rozpoczyna miksowanie. To tu roztopiona miazga łączy się z innymi składnikami – cukrem i tłuszczem, gdy powstaje czekolada gorzka i dodatkowo mlekiem, gdy przygotowywana jest czekolada mleczna. Tak połączone składniki trafiają następnie do walcowania, w wyniku którego powstaje masa czekoladowa o sypkiej konsystencji, fachowo określana prószem. Trzecim etapem jest zaś konszowanie, w którym zachodzą reakcje kształtujące finalny smak tabliczki. Ten bardzo dokładny i powolny proces trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Dzięki niemu czekolada ma głęboki, intensywny smak, pozbawiony goryczy i kwasowości. Podczas kolejnego etapu – temperowania – masa jest na zmianę ogrzewana i chłodzona, dzięki czemu czekolada równomiernie rozpływa się w ustach i błyszczy się. Ostatni etap, zwany formowaniem, to nic innego jak rozlewanie masy do forem, w których produkt poddawany jest natychmiastowemu chłodzeniu. To właśnie dzięki szybkiej obróbce termicznej, po otwarciu opakowania i przy łamaniu tabliczki, słyszymy charakterystyczny trzask.
Unikalny proces obrazuje infografika, która zdradza tajemnice przyjemności smaku, od lat dostarczanej konsumentom przez E.Wedel.