Przyczyn letniego kataru może być wiele. Ta nieprzyjemna dolegliwość może pokrzyżować długo wyczekiwany urlop i odebrać chęci do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli czujemy, że dopada nas katar, najlepiej działać jak najszybciej, nie warto poddawać się chorobie i czekać aż sama ustąpi.
Katar latem – przyczyny
Katar może być wynikiem wielu chorób i pojawiać się przez cały rok, także latem. Najczęstszą przyczyną kataru – wysięku z nosa, kichania, uczucia zatkania nosa są infekcje wirusowe[1]. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, kiedy chory kaszląc lub kichając rozpyla kropelki wydzieliny z dróg oddechowych z wirusami. Drobnoustroje trafiają do naszego organizmu także przez kontakt z zakażonym przedmiotem np. dotykając klamki, telefonu czy poręczy. Znacznie rzadziej katar wywołują bakterie lub grzyby. Często przyczyną kataru są alergie. W ich przebiegu katar bywa szczególnie uciążliwy. Towarzyszy mu bardzo częste kichanie, swędzenie nosa, a czasem także oczu[2]. Alergiczny nieżyt nosa spowodowany przez pyłki roślin jest nazywany katarem siennym, który występuje sezonowo. Wodnisty katar latem często powodują pyłki traw, chwastów i drzew[3]. Za całoroczny alergiczny nieżyt nosa mogą odpowiadać także alergeny zwierząt, roztocza czy grzyby[4].
Jak leczyć przeziębienie latem?
Przeziębienie latem potrafi niemiło nas zaskoczyć. Zatkany nos, kichanie i katar z obecnym drapaniem w gardle i ogólnym osłabieniem w lecie może popsuć długo planowany urlop i wakacyjny wypoczynek. Dlatego, kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie, warto działać szybko. Jak leczyć przeziębienie latem? Postępowanie w takim przypadku polega na leczeniu objawowym. Pomocne będą zarówno środki farmakologiczne, jak i domowe sposoby. Najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe jak ibuprofen czy paracetamol. Na ból gardła i kaszel przyjmuje się tabletki do ssania, syropy – także te domowej roboty. Katar i zatkany nos można leczyć stosując preparaty obkurczające i nawilżające błonę śluzową nosa. Przeziębienie w lato bywa szczególnie uciążliwe dla najmłodszych. Warto więc działać szybko, aby zminimalizować męczące objawy i przywrócić dziecku radość i chęć na zabawę.
Sposoby na katar latem
Katar w lato? Bez paniki! Z katarem można walczyć stosując łatwo dostępne środki. Warto sięgać po domowe sposoby naszych babć. Inhalacje z soli fizjologicznej pomagają oczyścić nos i nawilżyć błonę śluzową. Można sięgnąć po olejki eteryczne[5]. Domowe zabiegi warto wspomagać odpowiednimi preparatami z apteki. Na katar i zatkany nos pomocne będą środki z ksylometazoliną i deksopantenolem. Ksylometazolina zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a deksopantenol łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej nosa. Substancje te wchodzą w skład aerozolu do nosa nasic®. Mogą go stosować dorośli, jak i dzieci powyżej 6. roku życia.
Przeziębienie latem to nie powód do paniki. Działając szybko i rozsądnie można zwalczyć uciążliwe objawy i cieszyć się urokami lata.
Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.