Rozmiar stanika wpływa nie tylko na komfort, ale i kształt piersi. Im lepiej dobrany biustonosz, tym efektywniej prezentuje się biust. Każdy wybór powinien więc zaczynać się od określenia rozmiaru! Wygląd biustonosza jest równie ważny, ale nawet najpiękniejszy lub model straci swoje piękno, jeśli będzie źle dopasowany. Sprawdźmy więc, jak dobrać rozmiar stanika, aby czuć się wygodnie i atrakcyjnie.
Oczekiwania vs Rzeczywistość
Można by oczekiwać, że skoro poprawny rozmiar stanika jest tak ważny dla zdrowia i komfortu, wszystkie kobiety wybierają właściwe biustonosze. Nic bardziej mylnego! Rzeczywistość pokazuje, że wiele kobiet od lat wybiera ten sam rozmiar bez aktualizacji pomiarów. W konsekwencji noszą one niedopasowane biustonosze, które są albo zbyt luźne w obwodzie, albo mają zbyt ciasne miseczki.
Pomijając kwestie wygody, takie zachowanie wpływa negatywnie na układ krwionośny, limfatyczny oraz ogólny kształt piersi!
Wiele kobiet nie zastanawia się, jak dobrać rozmiar stanika, ponieważ od lat tego nie robi. Faktem jest, że najlepsze biustonosze mogą służyć przez kilka lat. Nie zawsze jednak warto je nosić przez tak długi czas, gdyż tracą swoje właściwości lub przestają pasować do biustu. W doborze staników należy również uwzględnić, iż piersi zmieniają się wraz z upływem lat. Odpowiedzialność ponosi bowiem wiek, zmiana wagi czy ciążą i karmienie piersią.
W prezencji piersi wygląd stanika ma znaczenie, o czym dowodzą, chociażby biustonosze Promees. Nie można jednak pominąć właściwego dopasowania, jeżeli pragnie się uzyskać najlepszy efekt!
Jak odczytywać rozmiar stanika?
W Polsce obowiązują rozmiary stanika, zapisywane według europejskiej normy. Składają się one z liczby oraz litery. Kolejne liczby – w przeciwieństwie do rozmiarówki angielskiej – wzrastają, co 5 centymetrów i określają obwód biustonosza. Przykładowy wymiar mógłby więc wyglądać: 75F lub 80G.
Aby zrozumieć, jak dobrać rozmiar stanika, należy dokonać dwóch pomiarów: obwodu w biuście oraz pod biustem. Obwód w biuście jest konieczny do określenia miseczki. Odejmuje się bowiem od niego obwód pod biustem, a następnie określa – według dostępnych w Internecie tabel – rodzaj miseczki. Jeżeli więc obwód w biuście wynosi 105, a pod biustem 80, to rozmiar stanika wynosi 80F (litera F jest bowiem przypisana do różnic, wynoszących od około 22 do 25 cm).
Jak zmierzyć rozmiar biustu?
Najlepszą opcją jest dokonywanie pomiarów nago lub w samym biustonoszu, ponieważ uzyskany wynik będzie najbardziej miarodajny. O pomoc można ewentualnie poprosić bliską, zaufaną osobę, która skontroluje, czy miara układa się w odpowiedni sposób i jest na tym poziomie zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Mierzenie obwodu pod biustem
Przed początkiem pomiaru należy stanąć prosto i oddychać swobodnie. Nie ma potrzeby mierzenia się na pełnym wdechu lub wydechu. Następnie należy przyłożyć miarę tuż pod piersiami i przeciągnąć wokół klatki piersiowej. Aby wyeliminować ewentualną pomyłkę, miarę należy lekko ściągnąć, ale bez wywoływania bólu lub dyskomfortu.
Mierzenie obwodu biustu
Pomiar biustu, będący niezbędny do określenia rozmiaru miseczki, może być wykonywany w miękkim lub usztywnianym staniku. Dla większej skrupulatności można delikatnie pochylić się do przodu, co skutecznie przeciwdziała uzyskiwaniu zawyżonych wyników. Miarę należy przyłożyć do najszerszego punktu piersi, który znajduje się na wysokości brodawek. Powinna ona przylegać do ciała, ale nie deformować biustu!
Jak dobrać rozmiar stanika?
Rzadko się zdarza, aby pomiar biustu dał pełne wyniki. Znacznie częściej są one nieokrągłe, a w niektórych przypadkach zawierają również połówki. W takiej sytuacji uzyskane wyniki należy zaokrąglić w dół! Tym samym, jeżeli rozmiar stanika pod biustem wynosi 63, lepszym rozwiązaniem jest wybór biustonosza 60 zamiast 65. Oczywiście istnieją wyjątki w kwestii zaokrąglania, choć są one stosowane niezwykle rzadko i zawsze wobec indywidualnych preferencji.
Dobrą metodą jest zastosowanie techniki „rozmiarów siostrzanych”. Polega ona na:
- zwiększaniu rozmiaru obwodu o pięć i zmniejszaniu o jeden rozmiaru miseczki, jeżeli obwód jest zbyt ciasny (np. z 80B na 85A),
- zmniejszaniu rozmiar obwodu o pięć i zwiększaniu o jeden rozmiaru miseczki, jeżeli obwód jest zbyt luźny (np. z 70C na 65D).
Zastanawiając się, jak dobrać rozmiar stanika, trzeba pamiętać, że sama litera – bez liczby – nic nie znaczy. Choć powszechnie przyjęło się, iż biust w miseczce F jest większy od tego w miseczce E, to przecież zupełnie inaczej prezentują się staniki 75F i 90E. Porównywanie więc rozmiarów tylko pod względem litery jest bezzasadne!
Wszelkie działania i pomiary, zmierzające do poznania idealnego rozmiaru stanika, są niezwykle potrzebne, ale często niewystarczające. Biust nie jest równy biustowi. Dowodem mogą być dwie kobiety o tych samych wymiarach, które jednak noszą inne, równie dobrze dobrane staniki. Wiele zależy bowiem nie tylko od uzyskanych wyników, ale również kształtu piersi, budowy ciała czy własnych preferencji.
Dobry biustonosz pozwala czuć się pięknie!
Dopasowany stanik wpływa na wysoki poziom komfortu. To z kolei przekłada się na dobry humor i ogólne zadowolenie. Dodając do tego zmysłowy fason, kolorystykę, materiał oraz dodatki, otrzymujemy przepis na fantastyczny biustonosz, które pozwala czuć się pięknie i atrakcyjnie w każdych okolicznościach! Polska firma bieliźniana Promees tworzy właśnie taką bieliznę: elegancką, ale i piekielnie wygodną.