Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego kataru?

28 lutego 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Katar nie zawsze jest symptomem przeziębienia lub grypy. Niekiedy przyczyny przykrej wydzieliny z nosa są związane z reakcją alergiczną. Właściwe odróżnienie kataru alergicznego od zwykłego jest niezbędne do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Katar sienny, czyli alergiczny, zwykle pojawia się po kontakcie z alergenem i może trwać bardzo długo lub ustąpić zaraz po ustąpieniu reakcji alergicznej. Zwykły katar, który najczęściej towarzyszy innym dolegliwościom zdrowotnym, trwa aż do ustąpienia choroby.

Najprostszym sposobem, by odróżnić katar sienny od zwykłego, jest zbadanie wydzieliny z nosa. Wodnista i przezroczysta może wskazywać na katar sienny. Ropna, gęsta wydzielina to zwykle objaw kataru wywołanego infekcją lub bakteriami.

Objawy kataru alergicznego

Katar alergiczny, znany również siennym, spowodowany jest reakcją organizmu na alergeny znajdujące się w powietrzu, m.in. pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt domowych. Gdy alergen przedostaje się do nosa, uwalniane są substancje chemiczne, których zadaniem jest walka z obcą substancją. Oto powszechne objawy kataru siennego:

  • – wodnista, przezroczysta wydzielina z nosa
  • – częste i nagłe kichanie
  • – swędzenie w gardle
  • – drapanie w nosie
  • – przesuszenie śluzówki nosa

Przy katarze, którego przyczyną są alergeny, mogą występować również inne dolegliwości, takie jak:

  • – ból głowy
  • – swędzenie gardła, nosa i uszu
  • – ból zatok
  • – zaburzenia węchu i smaku

 

Objawy zwykłego kataru

Zwykły katar spowodowany jest najczęściej przez infekcje, bakterie czy nawet grzyby. Wskazuje na podrażnienia w obrębie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Zwykle stanowi jeden z symptomów poważniejszych dolegliwości, takich jak przeziębienie, grypa, zapalenie zatok czy nawet zmiany fizjologiczne wnętrza nosa. Wśród objawów zwykłego kataru wyróżniamy:

  • – gęstą, kleistą wydzielinę z nosa, przy zakażeniu bakteryjnym o zabarwieniu zielono-żółtym i przyjemnym zapachu
  • – uczucie zatkanego nosa
  • – kichanie
  • – bolesne podrażnienie w obrębie błon śluzowych nosa
  • – ból głowy i zatok

Leczenie kataru

Leczenie kataru uzależnione jest od rodzaju dolegliwości. Katar alergiczny może być łagodzony lekami antyhistaminowymi, które wpływają na zmniejszenie oddziaływania alergenu. Przyjmowane są doustnie lub donosowo. Często dodatkowo zalecane jest stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne. W przypadku reakcji alergicznej konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który zaleci przyjmowanie odpowiednich środków. Leczenie kataru zwykłego zależy przede wszystkim od czynników, które wywołały dolegliwość. Zwykle są to antybiotyki.

Warto sięgnąć po różnorodne preparaty, które pomogą nam odpowiednio nawilżyć błony śluzowe nosa, zregenerować uszkodzone tkanki oraz zminimalizować oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Najlepiej sprawdzają się maści lub spraye, które w swoim składzie zawierają witaminę A, D-panthenol, kwas hialuronowy. Dowiedź się więcej o sprayu do codziennej higieny nosa na stronie http://www.rinozine.pl/

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.