Jak obliczane są dni płodne

20 lipca 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Płodność u kobiety pozwala na posiadanie potomstwa. Jednak wiele kobiet ma problemy z zajściem w ciążę lub z drugiej strony, chce jej czasowo uniknąć. W jednym i drugim przypadku przydatna okazuje się wiedza na temat tego, jak obliczyć dni płodne. Można to zrobić na kilka sposobów, które w przybliżeniu pozwolą na określenie czasu, w którym kobieta jest płodna.

 

Jak obliczyć dni płodne?

Okres płodności kobiety rozpoczyna się w momencie, gdy zaczyna miesiączkować. Powtarzający się co miesiąc cykl menstruacyjny daje szanse na zajście w ciążę. Co istotne, ilość pęcherzyków, w których znajdują się komórki jajowe jest określona już w momencie rozwoju płodowego kobiety i w każdym cyku uwalniają się kolejne jajeczka, które mogą być zapłodnione. U każdej kobiety mogą się pojawić się też tak zwane cykle bezowulacyjne, w czasie których nie uwalnia się ani jedna komórka jajowa, a co za tym idzie, nie może dojść do zapłodnienia. Najwyższy poziom płodności kobieta osiąga w wieku ok. 20-30 lat, później jej płodność znacznie obniża się i szanse na zajście w ciążę maleją.

Cykl menstruacyjny składa się z kilku faz i to właśnie na podstawie ich obserwacji można określić, kiedy kobieta jest płodna. Przy pomocy metody obserwacji dni płodne określa się po zmianie temperatury ciała, wzroście libido oraz bólach owulacyjnych (są to bóle skurczowe przypominające kłucie w podbrzuszu). Objawem zwiastującym zbliżającą się owulację mogą być także niewielkie plamienia oraz tkliwe i bolesne piersi. Przed owulacją zmienia się też wygląd śluzu w pochwie – staje się on bardziej elastyczny, przeźroczysty i gęsty. Warto przy tym pamiętać, że plemnik znajdujący się w ejakulacie, który jest w pochwie, może przeżyć nawet od 48 do 72 godzin. Dlatego za dni płodne uważa się dwa-trzy dni poprzedzające owulację oraz najczęściej trzy dni po owulacji.

Czy obliczanie dni płodnych pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników?

Przy obliczaniu dni płodnych najczęściej stosuje się obserwację własnego organizmu – zmiany związane ze wzrostem temperatury czy zmiany w wyglądzie śluzu. Jest to jednak tylko metoda orientacyjna i wymagająca dokładności w obserwacji. Najlepiej zapisywać sobie dane w zeszycie lub specjalnym kalendarzyku. Niektóre osoby, szczególnie te starające się o zajście w ciążę używają do określenia dni płodnych specjalnych urządzeń elektrycznych, które bazują na zaawansowanych technologiach. Urządzenia te pozwalają na dokładniejsze pomiary niż samodzielna obserwacja. Trzeba jednak mieć na względzie to, że takie parametry jak zmiana temperatury ciała czy wygląd śluzu mogą być zaburzone przez różnorodne infekcje np. przeziębienie, zapalenie pochwy czy nawet zmęczenie i stres, dlatego wyniki mogą nie być do końca miarodajne.

W obliczaniu dni płodnych można wspomóc się także specjalnym kalkulatorem np. takim, który dostępny jest na stronie kobiecość.info. W tym kalkulatorze wpisuje się wymagane informacje, najczęściej datę ostatniej miesiączki i długość cyklu – algorytm aplikacji obliczy przybliżoną datę dni płodnych.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...