Jak nie przytyć podczas Świąt Bożego Narodzenia? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak nie przytyć podczas Świąt Bożego Narodzenia?

22 grudnia 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Święta Bożego Narodzenia w każdym polskim domu zazwyczaj wyglądają tak samo. Jest choinka, Święty Mikołaj, dzielenie się opłatkiem, są prezenty oraz główna atrakcja wieczoru: wigilijny stół uginający się pod ciężarem pysznych, zazwyczaj nie-dietetycznych, potraw. Dla wielu osób spróbowanie wszystkich potraw jest nie lada wyzwaniem i często później kończy się bólami brzucha. Szczególnie dla osób będących na diecie jest to dodatkowy stres, bo jak tu nie zaprzepaścić tylu miesięcy odchudzania i osiągniętych efektów przez te kilka dni jedzenia i leniuchowania? Dzisiejszy tekst będzie o tym jak nie dopuścić do przejedzenia a jeśli już nastąpi, jak sobie z nim poradzić.

Na najlepszej pozycji są osoby, które same są odpowiedzialne za kolację wigilijną. Można wtedy zastosować kilka dietetycznych trików, dzięki którym posiłki będą zdrowsze. Poniżej kilka przykładów:

– mąka pszenna pełnoziarnista lub mąka żytnia zamiast oczyszczonej mąki pszennej,
Ksylitol, stewia, cukier trzcinowy zamiast cukru białego,
– sosy na bazie jogurtu naturalnego zamiast śmietany,
– barszcz czysty na zakwasie buraczanym zamiast octu (można go mocniej przyprawić, by trochę podkręcić metabolizm),
– zupa grzybowa z jogurtem naturalnym lub ewentualnie śmietaną 12% zamiast śmietany kremówki,
– karp pieczony zamiast smażonego w panierce,
– śledzie z cebulką lekko skropione olejem i cytryną zamiast śledzi w śmietanie i dużej ilości oleju,
– farsz do pierogów gotowany zamiast smażonego,
– pieczywo razowe zamiast zwykłego pszennego,
– słodkości bez lukru, polewy czekoladowej i dużych ilości cukru.

Gdy na kolacji wigilijnej nie jesteśmy gospodarzami, sytuacja przedstawia się trochę trudniej, gdyż musimy wybierać spośród już gotowych potraw. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Aby Świąt nie zakończyć z wynikiem +4 kg na wadze, można zastosować się do poniższych wskazówek:

1. Po pierwsze – umiar! Możesz spróbować każdej potrawy, jeżeli faktycznie będą to porcje degustacyjne. Nałóż sobie 1-2 pierogi zamiast 6 i 1 kawałek ryby zamiast 3. Jeżeli porcja ryby faktycznie jest duża, zawsze możesz się nią podzielić z osobą obok.
2. Zmniejsz porcje. Wiesz, że przed Tobą jeszcze 11 małych posiłków, więc nałóż sobie na talerz połowę tego, co zjadłbyś normalnie.
3. Zrezygnuj z dodatków tj. ziemniaki i pieczywo lub wybierz kromkę chleba razowego. Nie dostarczaj sobie dodatkowych kalorii.
4. Zamiast sałatki jarzynowej z majonezem wybierz inną sałatkę lub warzywa dostępne na świątecznym stole.
5. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. W czasie kolacji wigilijnej popijaj wodę. Zrezygnuj natomiast ze słodzonego kompotu.
6. Przygotuj coś od siebie. Jeżeli wiesz, że o dietetyczne danie będzie ciężko, przygotuj coś własnego i postaw na wigilijnym stole. Przynajmniej będzie jedna potrawa, której możesz nałożyć sobie większą porcję i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.
7. Ciasto i inne słodkości lepiej zostawić sobie na I dzień Świąt rano. Słodycze lepiej jedzmy do południa, wtedy jest większa szansa, że zjedzone kalorie zdążymy spalić w ciągu dnia.
8. Jedz powoli, dokładnie przeżuwaj, dzięki temu zjesz mniej i szybciej poczujesz się syty.
9. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Oczywiste jest, że w trakcie Świąt nikt nie myśli o siłowni, przecież powinien być to czas na regenerację. Jednak warto trochę się poruszać. Można zabrać rodzinę na długi spacer po okolicy lub jeśli jest taka możliwość wybrać się na łyżwy czy narty.

W przypadku, gdy nie udało nam się zachować umiaru przy świątecznym stole i po kolacji czujemy się ociężali, jest kilka ziół, które pomogą nam w trawieniu (mięta, koper włoski, melisa, rumianek, dziurawiec czy mniszek lekarski. Działają rozkurczowo na mięśni gładkie przewodu pokarmowego, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, dzięki czemu usprawniają trawienie. Mięta i koper włoski dodatkowo działają wiatropędnie, więc są pomocne w przypadku uciążliwych wzdęć.

Milena Szymańska, Dietetyk kliniczny

ateraz

Sklep Ateraz
tel: (58)350-80-25
tel kom: 664-988-890
mail: [email protected]
Sklep Stacjonarny: ul. Jaśkowa Dolina 9, 80-252 Gdańsk
Sklep Internetowy: www.sklepateraz.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz