Jak możemy rozpoznać zaćmę?

2 listopada 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zaćma to poważna choroba oczu. Pozostawiona bez leczenia może skutkować całkowitą ślepotą. W wielu jednak przypadkach leczenie ma miejsce dopiero, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Nie bez znaczenia jest to, że objawy początkowo są niejednoznaczne i mogą ukrywać się latami, powoli wpływając na pogorszenie się wzroku. Co powinno nas zaniepokoić? Jakie kroki podjąć?

leczenie zaćmy

 Zaćma objawy – co powinno nas zaniepokoić?

Zaćma nie jest chorobą, której towarzyszą dolegliwości bólowe, objawy takie jak swędzenie czy pieczenie. W diagnostyce nie są pomocne badania laboratoryjne, a jedynie wywiad lekarski oraz kontrola dna oka i stopnia przejrzystości soczewki. To co można zaobserwować jest pogorszenie ostrości widzenia. Często jednak objaw ten łączony jest z normalnymi zmianami zachodzącymi w naszym organizmie wraz ze starzeniem się organizmu. Gdy jednak zauważamy, że pojawia się coraz częstsza potrzeba wymiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze, powinno nas to zastanowić i skłonić do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku katarakty.

Co jeszcze możemy zaobserwować? To co powinno nas zaniepokoić to utrzymująca się potrzeba przecierania szkieł wynikająca z przeświadczenia, że są one zabrudzone. Może być to skutek procesu mętnienia soczewki oka. Gdy choroba postępuje, możemy również doświadczać problemów z widzeniem w dużym nasłonecznieniu. Jaskrawe światło, jak np. światło reflektorów, może nas oślepiać. W późniejszym etapie pacjenci dostrzegają już tylko zarysy przedmiotów i mają trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Początkowe objawy łatwo przegapić. Są one ignorowane, winą obarczamy starość. Tymczasem objawy takie jak pogarszająca się ostrość widzenia, potrzeba częstej wymiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze czy też pogorszenie ostrości wzroku to mogą być wczesne objawy zmętnienia soczewki.

Kto powinien zachować szczególną czujność?

Powyższe objawy powinny być niepokojące szczególnie u osób po 50 roku życia, kiedy to wzrasta ryzyko zachorowania na kataraktę. Dlatego też, zaleca się, aby osoby w tej grupie wiekowej przechodziły regularne badania okulistyczne. Warto wiedzieć, że katarakta to choroba, która statystycznie najczęściej wykrywana jest przypadkowo – podczas rutynowego badania wzroku.

Kluczowy w przypadku zaćmy jest czas. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym szybciej możliwe będzie wdrożenie leczenia. Na ten moment, jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy to operacja zaćmy. Sam zabieg trwa zwykle jedynie kilka minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Konieczne jest jednak skrupulatne przestrzeganie pooperacyjnych zaleceń lekarskich i prowadzenie oszczędnego trybu życia w okresie rekonwalescencji.