Już jakiś czas temu przywędrowało do nas z zachodnich krajów przekonanie, że uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Należy zatem o niego dbać i inwestować w regularne wizyty u stomatologa. To jednak nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o higienie jamy ustnej i stosowaniu odpowiednich produktów, zwłaszcza w dojrzałym wieku. O czym pamiętać?
Nie bój się dentysty
Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajeni do przeglądów dentystycznych, a jednak w pewnym wieku pamięć ta zaczyna szwankować, jednak nie przez zdrowie, ale strach. Obawy przed ekstrakcją zębów i koniecznością używania tzw. sztucznych zębów, kleju do protez i podobnych produktów, często są doskonałymi wymówkami, by przesunąć wizytę u dentysty o kolejny rok. Warto wiedzieć, że nowoczesna stomatologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i lekarzowi zależy, aby pacjent miał jak najdłużej własne zęby.
Nawet wieloetapowe leczenie nie powinno kojarzyć się już z bólem czy koniecznością wzięcia urlopu choćby ze względu na bardzo dobre znieczulenia i specjalny sprzęt, czy techniki używane przez stomatologów. Warto o tym pamiętać i regularnie odwiedzać gabinet, by sprawdzić, czy nie rozwija się stan zapalny.
Co dodatkowo powinno wzbudzić twoją czujność?
- ból dziąseł,
- ruszające się zęby,
- nadwrażliwość na ciepłe i zimne produkty,
- krwawienia z dziąseł,
- ból podczas gryzienia.
Codzienna higiena to nie tylko mycie zębów
Badania wyraźnie mówią, że Polacy mają nieaktualną już wiedzę o higienie, czego przykładem są pewne utrwalone przez lata nawyki. Wyniki globalnej ankiety FDI World Dental Federation mówią, że ponad połowa naszych rodaków ma błędne przekonanie o konieczności mycia zębów zaraz po posiłku. Co na ten temat mówią specjaliści? Należy odczekać 30-45 minut, a dopiero potem przystąpić do czynności.
Tak samo jest z wypłukiwaniem pasty do zębów wodą po myciu. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ dzięki temu pozbywamy się fluoru, który musi mieć czas na odpowiednie działanie. Warto natomiast w trakcie mycia wypluwać nadmiar pasty.
Przydadzą się również dodatkowe pomoce w codziennym dbaniu o biały uśmiech. Nici dentystyczne służą nie tylko po to, by usuwać uporczywe resztki jedzenia, gdy już coś wejdzie między zęby. Warto robić to jak najczęściej, ponieważ ten prosty nawyk nitkowania może zapobiec rozwojowi próchnicy i innych chorób. Czy warto stosować również płyny do jamy ustnej? Zdecydowanie tak. Nie tylko odświeżają oddech, ale również mają np. działanie antybakteryjne. Jeśli wahasz się, czy to dobry krok, postaw na łagodne płyny bez alkoholu.
Jak dbać o jamę ustną z protezą?
Posiadanie protezy nie jest pretekstem do braku regularnego dbania o jamę ustną, a wręcz przeciwnie. Należy bardzo dokładnie myć protezę specjalną pastą i szczoteczką ze szczególnym uwzględnieniem miejsc stykających się z dziąsłami. Mycie lub płukanie po każdym posiłku to również podstawa. Nie wolno zapominać o płukankach do ust oraz masowaniu dziąseł.
Wybierz dobry klej do swojej protezy, dzięki któremu będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie znaczy to, że musisz wybierać zawsze ten najmocniejszy. Miej go u siebie jednak w sytuacjach, kiedy musisz przez długi czas mieć pewność swojego nienagannego uśmiechu, np. klej do protez Protefix.
Co jakiś czas musisz również dezynfekować swoją protezę specjalnymi do tego środkami. Niektóre działają już w kilka minut, więc nie poświęcisz zbyt dużo czasu. Nie zapominaj o odpowiednim przechowywaniu swoich zębów w suchym i zamkniętym miejscu, np. w specjalnym do tego pojemniku. Jak widać, cały ten proces to nie tylko mycie ich szczoteczką i kupienie odpowiedniego kleju do protez zębowych, ale również zabiegi dodatkowe. O piękny uśmiech warto jednak walczyć w każdym wieku.