Jak liczyć dni płodne – poradnik | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Jak liczyć dni płodne – poradnik

10 maja 2023, dodał: Dagmara
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Planowanie rodziny to ważny element życia wielu kobiet i par, które chcą mieć kontrolę nad narodzinami. Jednym z narzędzi, które może pomóc w tym procesie, jest liczenie dni płodnych. Dzięki tej metodzie kobieta może określić, w którym momencie cyklu miesiączkowego jest najbardziej płodna i zwiększyć szansę na poczęcie.

kalendarz

Jak liczyć dni płodne?

Przede wszystkim warto zrozumieć, że dni płodne to okres w cyklu miesiączkowym, kiedy kobieta ma największą szansę na zajście w ciążę. Dni te zazwyczaj występują około 14 dni przed następną miesiączką, jednak u niektórych kobiet mogą występować w innych dniach.

Metoda kalendarzykowa polega na określeniu dni płodnych na podstawie długości cyklu miesiączkowego. Aby wyznaczyć dni płodne, należy od długości cyklu odjąć 18 dni. Pierwszy dzień płodny to dzień, w którym zaczyna się najkrótszy cykl, a ostatni dzień płodny to dzień, w którym kończy się najdłuższy cykl. Na przykład, jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, dni płodne to dni od 10. do 16. dnia cyklu. Sprawę mogą ułatwić Wam aplikacje, które to liczą i przypominają o miesiączce.

dni płodne

Najłatwiejszą metodą na wyznaczenie dni płodnych jest regularne mierzenie temperatury ciała i prowadzenie kalendarza menstruacyjnego. Temperaturę ciała należy mierzyć każdego ranka, przed wstaniem z łóżka, najlepiej tym samym termometrem. W trakcie dni płodnych, temperatura ciała wzrasta o około 0,5 stopnia Celsjusza. Dlatego ważne jest, aby mierzyć temperaturę ciała przez kilka miesięcy, aby zauważyć wzór zmian.

Kolejnym sposobem jest obserwacja śluzu szyjkowego. W trakcie dni płodnych, śluz szyjkowy jest bardziej płynny i ma konsystencję surowego białka. Kobieta może zauważyć go na papierze toaletowym po skorzystaniu z toalety lub przy badaniu warg sromowych.

Testy owulacyjne to szybka i łatwa metoda wyznaczania dni płodnych. Testy te wykrywają hormon luteinizujący (LH), który wzrasta w organizmie przed owulacją. Testy owulacyjne są dostępne w aptekach i sklepach z artykułami dla kobiet. Aby wyznaczyć dni płodne, należy codziennie wykonywać testy owulacyjne w okresie przed owulacją. Dni płodne to dni, w których test wykazuje najwyższe stężenie hormonu LH.

aplikacja dni płodne

Podsumowanie

Liczenie dni płodnych to prosta i skuteczna metoda, która może pomóc w zaplanowaniu rodziny i zwiększyć szansę na poczęcie. Metoda ta opiera się na regularnym mierzeniu temperatury ciała oraz obserwacji śluzu szyjkowego. Jednak nie należy polegać wyłącznie na tej metodzie, a zawsze konsultować się z lekarzem. Korzystając z powyższych metod, kobieta może określić, w którym momencie cyklu jest najbardziej płodna i zwiększyć szansę na poczęcie. Pamiętaj jednak, że metoda ta nie jest w 100% skuteczna i może zawodzić, więc warto skonsultować się z lekarzem i zastosować dodatkowe środki antykoncepcyjne.

liczenie dni płodnych

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Facet nie wie czego chce czy się mn…
> geneviev napisał/a: > Jestem ciekawa jak w ogóle wygląda taka terapia? Jakie pytania zadaje...
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Jestem ciekawa jak w ogóle wygląda taka terapia? Jakie pytania zadaje terapeuta?...
On nie ma ochoty...
To mogą być problemy hormonalne, za mało testosteronu....
Facet nie wie czego chce czy się mn…
No tak, niemal każdy facet często szuka winy w innych, nie w sobie.......