Trądzik różowaty to schorzenie, które może być spowodowane czynnikami genetycznymi oraz zaburzeniami hormonalnymi, skłonnością do alergii i nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Choć w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego trądzik różowaty pojawia się zazwyczaj w dojrzałym wieku (ok. 30-45 lat), to jednak pierwsze sygnały świadczące o tendencji do tego typu dolegliwości mogą występować już około 20 roku życia. Jak zatem rozpoznać i leczyć trądzik różowaty?
Objawy i rodzaje trądziku różowatego
Najbardziej wyrazistym objawem trądziku różowatego są zaczerwienienia na twarzy i dekolcie (np. pod wpływem wiatru, zimna czy emocji) oraz drobne krostki. Jednak to schorzenie może przybierać różne formy, o mniejszym lub większym nasileniu objawów. Do podstawowych rodzajów trądziku różowatego zalicza się:
- trądzik rumieniowo naczyniowy, który objawia się obrzękiem i rumieniem z tzw. pajączkami;
- trądzik grudkowy, w którym rumień utrzymuje się stale i towarzyszą mu stany zapalne w formie krostek lub grudek;
- trądzik przerostowy, w którym rozrasta się tkanka łączna – na twarzy mogą pojawiać się większe zgrubienia;
- trądzik oczny, objawiający się przede wszystkim popękanymi naczynkami na spojówkach, uczuciem suchości oka i trwałym zaczerwienieniem powiek.
Pierwszym symptomem, który powinien nas zaalarmować i skłonić do wizyty u dermatologa, jest nietolerancja kosmetyków – po zastosowaniu kremu, podkładu czy płynu micelarnego skóra na twarzy staje się napięta i odczuwamy pieczenie lub swędzenie. Jeśli towarzyszy temu skłonność do napadowego i intensywnego czerwienienia się w niektórych sytuacjach, należy jak najszybciej podjąć środki zaradcze, aby w miarę możliwości zablokować rozwój trądziku różowatego.
Maść, antybiotyki czy zabieg?
Leczenie trądziku różowatego może przebiegać na różne sposoby. Podstawową metodą, stosowaną zwłaszcza w początkowych stadiach choroby, są środki do stosowania miejscowego, bezpośrednio na rumień czy grudki – są to żele, maści, kremy czy aerozole. Antybiotyki stosowane w dalszych fazach również mogą mieć postać żelu lub kremu, ale często stosuje się leki doustne, np. retinoidy, czyli pochodne witaminy A, zmniejszające aktywność gruczołów łojowych oraz ilość bakterii. Tego typu leki mogą szkodzić kobietom w ciąży, dlatego przed rozpoczęciem terapii retinoidami oraz przez pewien czas po jej zakończeniu zalecana jest antykoncepcja. Zaawansowane formy trądziku różowatego można leczyć także zabiegowo, np. poprzez laserowe zamykanie naczyń, elektrokoagulację czy dermabrazję.
Profilaktyka przede wszystkim
Niebagatelne znaczenie dla terapii trądziku różowatego ma profilaktyka, polegająca głównie na stosowaniu odpowiednich kosmetyków i unikaniu szkodliwych czynników. Według ekspertów marki Iwostin, do zaostrzenia objawów trądziku różowatego może przyczyniać się m.in. stres, niekorzystne warunki atmosferyczne, wzmożona aktywność fizyczna, alkohol i ostre potrawy, a także niektóre leki i źle dobrane kosmetyki (więcej na: https://www.iwostin.pl/jak-rozpoznac-tradzik-rozowaty). Kremy na trądzik różowaty muszą być przeznaczone do cery wrażliwej i zawierać filtry UV. Zwalczając objawy trądziku, powinniśmy unikać podrażnień i nadmiernego rozgrzewania cery – warto upewnić się, że dany kosmetyk nie zawiera alkoholu.