Jak leczyć choroby skóry u dzieci?

23 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Skóra dziecka jest bardzo delikatna — tego faktu nikomu w żaden sposób nie trzeba tłumaczyć. Niestety, wiąże się z nim podatność na wszelkiego rodzaju choroby i choć nie każda z nich wymaga wizyty u lekarza, często ta okazuje się wręcz niezbędna. W tym krótkim poradniku skupimy się na opisaniu tego, jak leczyć najczęściej pojawiające się u dzieci zmiany skórne, z góry zaznaczając, że nie każda z nich zmusza nas do podjęcia się terapii lekarskiej.

 

DZIEWCZYNKA

Potówki, pokrzywka oraz prosaki

Małe dzieci bardzo często cierpią na pokrzywkę — zaczerwienioną skórę, która stanowi zazwyczaj reakcję alergiczną czy to na leki, czy też na wybrane pokarmy. Zdarza się jednak i tak, że ma ona podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Niezależnie od jej przyczyny, w jej przypadku warto udać się do lekarza — może okazać się konieczne zrezygnowanie z wybranych produktów spożywczych, albo też leczenie farmakologiczne.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia zmagając się z tak zwanymi potówkami, które są efektem przegrzania. Nie są problematyczne i nie wymagają kontaktu z lekarzem — aby je wyleczyć, wystarczy regularnie kąpać dziecko, ubierać je odpowiednio do pogody i po prostu nie przegrzewać.

Wielu rodziców martwi się również prosakami — charakterystycznymi białymi lub żółtymi grudkami, najczęściej stanowiącymi efekt nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych u noworodka. One również nie są powodem do niepokoju, znikając wraz z wiekiem (najczęściej w okolicach trzeciego miesiąca życia).

Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Dzieci dość często zapadają na tak zwane atopowe zapalenie skóry (AZS), które objawia się charakterystycznymi plamami w newralgicznych częściach ciała. Zwykle towarzyszy im uporczywy świąd, na który można zareagować objawowo, łagodząc go stosownymi preparatami. Tutaj jednak konieczne okazuje się odwiedzenie lekarza, który przepisze właściwe leki — takie, które nie wpłyną negatywnie na stan skóry naszej pociechy.

Bardzo ważna w leczeniu AZS jest również codzienna pielęgnacja skóry dziecka — koniecznie taka porzucająca stosowanie zapachowych kosmetyków ze zbyt dużą ilością chemii, która znana jest ze swoich właściwości podrażniających. Najlepiej jest zamienić je naturalnymi kosmetykami, zwłaszcza dermokosmetykami, które zostały przebadane właśnie pod kątem dermatologicznym.

W przypadku atopowego zapalenia skóry trzeba reagować objawowo i miejscowo i choć nie jest to choroba, z którą nie dałoby się żyć, wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Często zdarza się tak, że nie mija — trzeba więc kompletnie przestawić swoje metody pielęgnacyjne na takie odpowiadające właśnie niej.

Podsumowanie

Choroby skóry u dziecka, chcąc nie chcąc, pojawiają się stosunkowo często, co ma ścisły związek ze specyfiką jego skóry — delikatną, wrażliwą i podatną na działanie czynników zewnętrznych. Podczas gdy nie każda z nich jest poważna, wszystkie powinny być dla nas alarmujące — sami musimy ocenić, czy kwalifikują się do wizyty u lekarza. Właśnie dlatego tak istotna jest wiedza na temat tych najczęściej występujących i najbardziej powszechnych.

Więcej informacji znajdziesz na https://febumed.pl/oferta_/889-Dermatologia-dziecieca