Jak kontrolować apetyt?

7 stycznia 2014, dodał: truskawwwka
Artykuł zewnętrzny

Niedawno czytałam o metodzie kontrolowania apetytu W. Craighead, autorki książki „Jak opanować wilczy apetyt? Trening. Autorka zarzeka się, iż jej metoda jest znacznie skuteczniejsza, niż tradycyjne zapisywanie  wszystkich posiłków w dzienniku żywieniowym. Co więcej nie naraża nas ona na niepokój związany z poczuciem winy nad tym co jemy, dezorientację po zaprzestaniu zapisków.

indeks

Już teraz można zaobserwować żywe zainteresowanie radami W. Craighead. Kobiety chętne są do podjęcia próby zmiany nawyków żywieniowych w przekazany przez nią sposób.

Na czym tak właściwie polega nowa metoda?

Przede wszystkim naszym celem, jak i zadaniem jest kontrola apetytu- ilość spożywanego jest mniej ważna(  dochodzimy do niej samoczynnie, na podstawie obserwacji opisanych pod spodem). Jemy zgodnie z naszym ciałem- obserwujemy impulsy przez nie wysyłane. Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi tyle energii, ile potrzeba. Nie głodzimy się! To sprawia,że ryzyko kompulsywnego objadania się, tak często występujące podczas objadania jest zerowe. Nie  jesteśmy pochłonięci jedzeniem, mniej się przejmujemy tym, kiedy i co możemy zjeść, dlatego łatwiej przychodzi nam praca nad regulacją całego procesu.

Teraz czeka na nas nas najtrudniejsze zagadnienie: kiedy tak właściwie zacząć jeść? Kiedy przestać?  Głód jest łatwo odczuwalny przez nas organizm- pytanie tylko,czy ten faktyczny- fizyczny, czy częściej psychiczny, do którego wliczają się tzw. zachcianki. Zastanów się , czy  ten odczuwany przez ciebie nie jest czasem spowodowany stresem, który właśnie przeżyłaś. Sprawdź również , czy nie jest to pragnienie, pijąc szklankę wody. Jemy natomiast, aż do momentu tzw. umiarkowanej sytości. Jest to moment, w którym żołądek zaczyna wypychać nam się do przodu.   Nie przejadajmy się! Lepiej jeść mniej, a częściej. Jeżeli nie czujesz tego momentu, pomagaj  sobie trzymając rękę na brzuchu.

Cały proces trenujemy, zapisując i oceniając poziom naszego głodu przed rozpoczęciem jedzenia, po jego zakończeniu.

Formularz do kontrolowania apetytu posiada odpowiednie miejsca do wykonania następujących poleceń:

  1. Przed rozpoczęciem jedzenia zaznacz każdy przypadek, który wiąże się  z przyjęciem większej ilości pokarmów
  2. Zapisz godzinę posiłku
  3. Zaznacz czy był to posiłek czy przekąska
  4. Zaznacz na linii jak silny był poziom głodu

Po zakończeniu wykonuje się następujące polecenia:

  1. Zaznacz na linii jaki był był poziom sytości
  2. Zaznacz czy było to „świadome” jedzenie, czy „bezmyślne”
  3. Zaznacz czy towarzyszyły Ci pozytywne, czy negatywne uczucia względem tego, ile i czego zjadłaś/eś

Przed rozpoczęciem jedzenia zadaj sobie pytania:

  1. Czy to jest na pewno głód fizyczny ?
  2. Jak silną mam ochotę na jedzenie (w skali od 1 do 7)?
  3. Czy to co zamierzam zjeść jest dla mnie dobre?

136898538416331

Wynik odpowiedzi na te pytania powinien dać nam wskazówkę do tego co i w jakiej ilości należy zjeść.

Kieruj się zasadami:

  1. Przestrzegaj granicy sytości
  2. Łącz smak i uczucia celem podejmowania decyzji żywieniowych (nie skupiaj się więc jedynie na smaku potraw, ale zawsze zastanów się także nad tym, jak będziesz się czuł za 20 minut
  3. Nie dziel pokarmów na dobre i złe

Osobiście  uważam tą metodę za odpowiednią, dla osób, które pragną usystematyzować swoje posiłki. Osoby borykające się już jednak z problemami żywieniowymi, jak np. kompulsywnym objadaniem się, nie poradzą sobie z danymi wskazaniami. Podstawą tek metody jest bazowanie na sygnałach, impulsów z organizmu- nasza świadomość musi więc być w pełni sprawna.

Źródło:

http://diety.wp.pl/index.php/mid/3/fid/2/article_id/6412/ar_id/2061_21153/ar_akcja/CLICK/uniqid/59fe7880625beb4695a2f59e82f0c42c

http://book-and-cooking.blogspot.com/2013/06/jak-opanowac-wilczy-apetyt-trening.html