Jak karmić dziecko z alergią na mleko?

7 lutego 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Na przeszkodzie może stanąć alergia na mleko, która wymusza na rodzicach przygotowanie dziecku odpowiedniej i wolnej od alergenów diety.

Nie jest to łatwe, jednak odpowiednia troska o dietę może mieć zbawienny wpływ na układ trawienny malucha. Jakie są objawy alergii pokarmowej i czym zastąpić mleko, tak ważne w pierwszych miesiącach życia?

 

Przyczyny i objawy alergii na mleko

 

Niepokojące objawy, które powinny zwrócić uwagę rodziców, to różne zmiany na skórze dziecka (wysypka, czerwone plamy, pęcherze i sucha, łuszcząca się skóra). Inne objawy, które mogą sygnalizować, że dziecko ma alergię na mleko, to biegunka i wymioty, a także katar i problemy z oddychaniem. Przyczyny alergii pokarmowej to:

 

  • Uczulenie na białko krowiego mleka;
  • Uczulenie na mleko matki (spowodowane obecnością alergenówprzenikających do mleka z pokarmów spożywanych przez kobietę).

 

W przypadku zauważenia symptomów mogących świadczyć o alergii pokarmowej, rodzice powinni skonsultować się z pediatrą, który na podstawie dokładnego wywiadu i badania stwierdzi lub wykluczy uczulenie. W razie potwierdzenia alergii konieczna będzie zmiana diety dziecka. Alergie na mleko są powszechne u małych dzieci, dlatego rodzice nie powinni się obawiać. Bardzo prawdopodobne jest to, że dziecko z wiekiem nabierze odporności i jego układ pokarmowy zacznie tolerować mleczne produkty.

 

Dieta dziecka z alergią pokarmową

 

Jeśli w rodzinie dziecka są alergicy, to maluch znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka i możliwe, że będzie go uczulać nawet mleko matki. Bez względu na to, czy dziecko ma alergię na mleko z piersi czy na mleko modyfikowane, to konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej. Oznacza to, że z menu alergika trzeba usunąć wszystkie możliwe alergeny. Jeśli dziecko uczulone jest na mleko matki, to kobieta powinna wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą wywoływać uczulenie.

 

Natomiast w przypadku alergii na mleko modyfikowane, lekarz zaleci produkty wolne od alergenów. Są to specjalistyczne preparaty zastępcze, które nie uczulają i dostarczają dzieciom wszystkich niezbędnych składników. Takie bezmleczne preparaty żywieniowe dostępne są w sklepie  internetowym http://humana-baby.pl/kategoria/mleka-specjalistyczne/. Dla dzieci, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka (rodzice lub rodzeństwo mieli alergię na mleko), polecane są specjalne, hipoalergiczne mleka modyfikowane.