Farbowanie włosów to jeden z zabiegów fryzjerskich, jaki można wykonać również samodzielnie w domu. Obecnie na rynku dostępny jest tak duży wybór bezpiecznych produktów, że każdy może zmienić swój wygląd w kilkanaście minut. Jak to zrobić?
Z artykułu dowiesz się:
- co to jest szampon koloryzujący,
- jak farbować włosy henną,
- po co używać sprayu do koloryzacji,
- jak nakładać farbę do włosów i krem koloryzacyjny,
- jakie są rodzaje farb,
- czy farby bez amoniaku są lepsze od tradycyjnych.
Szampon koloryzujący
To dobry sposób dla początkujących albo niezdecydowanych, którzy chcą doświadczyć metamorfozy, ale tylko na krótki czas. Produkt ten nie zawiera amoniaku i jest łatwo dostępny we wszystkich drogeriach, więc wybór masz ogromny.
Zazwyczaj szampon koloryzujący spłukuje się od kilku do kilkudziesięciu myć w zależności od producenta. Jedną z zalet jest fakt, że taki produkt da jedynie delikatny efekt, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że zmiana będzie szokująca (chyba że wybierzesz bardzo nietypowy kolor, np. niebieski).
Jak używać szamponu koloryzującego? W zależności od tego, co podaje producent, instrukcja może być nieco inna.
Farbowanie henną
Doskonały sposób na ożywienie w szczególności włosów rudych, chociaż na rynku znajdziemy z powodzeniem również farby na bazie henny w innych odcieniach. Zaletą tego typu koloryzacji jest przede wszystkim brak konieczności używania bardziej chemicznych produktów.
Farbowanie włosów henną należy rozpocząć od umycia włosów mocno oczyszczającym szamponem. Kolejne kroki zależą już od wyboru metody, a ich znajdziemy w sieci mnóstwo. Proszek z produktem można wymieszać z samą wodą, ale również z odżywką do włosów.
Następnie wystarczy wymieszać wszystko razem aż do uzyskania jednolitej konsystencji i nałożyć na włosy. Można zawinąć włosy ręcznikiem lub np. folią spożywczą, aby całość trzymała się na głowie bez problemu. Ile trzymać hennę na włosach? Wytrwałe osoby mają ją nawet 4 godziny do uzyskania intensywnego koloru, czasem może wystarczy nawet godzina. Hennę najlepiej zmyć pod prysznicem bardzo ciepłą wodą.
Spray do koloryzacji włosów
Inną formą tymczasowej koloryzacji włosów jest użycie sprayu, który utrzymuje się na włosach tylko do pierwszego mycia. Dzięki temu nawet możesz mieć nawet najbardziej szalony kolor dokładnie tak długo, jak zechcesz. Sprawdź np. farby do włosów w Hebe, ponieważ tam można znaleźć takie produkty. Dużo osób używa również ich do maskowania odrostów.
Jak używać sprayu do koloryzacji włosów?
Wystarczy tylko spryskać nim włosy, a kolor momentalnie jest widoczny. Warto trzymać go na samym początku w dalszej odległości, aby zrobić go równomiernie. Uważaj również na skórę głowy, aby kolor nie znalazł się również tam.
Krem koloryzujący do włosów
Dzisiaj bez problemu możesz na półkach znaleźć zarówno produkty do trwałego farbowania, jak i tymczasowego koloru. W przypadku tej drugiej opcji kosmetyk działa podobnie do szamponu koloryzującego, czyli wystarczy nałożyć, ale tutaj na suche włosy i odczekać tyle, ile zaleca producent, a potem zmyć. Efekt może utrzymywać się przez kilkanaście myć.
Trwałe kremy koloryzacyjne i farby do włosów
Jeśli chodzi o trwałą koloryzację, instrukcja jest nieco inna:
- Przygotuj plastikową miseczkę, pędzelek.
- Włóż rękawiczki ochronne i strój, zabezpiecz swoje ubrania.
- Wyciśnij do niej zawartość dwóch tubek dołączonych do opakowania (krem koloryzujący i emulsja lub krem utleniający).
- Wymieszaj zawartość do uzyskania jednolitego kremu.
- Nałóż produkt na suche włosy za pomocą pędzelka, rozpoczynając od odrostów.
- Odczekaj zalecany przez producenta czas i zmyj.
- Najpierw spłucz kolor, a następnie umyj włosy szamponem do czasu, aż woda będzie czysta.
- Nałóż dołączoną do opakowania odżywkę.
- Spłucz całość.
Tutaj już mamy do czynienia z trwałą koloryzacją, a więc kolor nie spłukuje się po kilkunastu myciach. Dzięki temu możesz cieszyć się dłużej doskonałą fryzurą. Jeśli chodzi o rodzaje farb do włosów, podzielić je można na różne kategorie.
Podział farb do włosów ze względu na konsystencję:
- Farby w kremie – są to najpopularniejsze produkty do domowej koloryzacji włosów. Ich wybór jest ogromny, zarówno w sklepach, drogeriach, jak i salonach fryzjerskich, dlatego łatwo je dostać nawet za niewielkie pieniądze.
- Farby w żelu – stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku farb. Dzięki żelowej formule produkt nie spływa tak łatwo z włosów, dlatego czekanie na jego działanie jest bardziej komfortowe.
- Farby w piance – ich zdecydowany plus to łatwość w nakładaniu i zachowanie czystości podczas mieszania składników. Wystarczy wlać zawartość saszetki do opakowania z dozownikiem i delikatnie wymieszać całość. Potem można już nakładać produkt.
Podział farb ze względu na skład:
- Farby do włosów z amoniakiem – najbardziej znane na rynku farby, które w ostatnim czasie podzieliły klientów na zwolenników i przeciwników amoniaku. Jest to związek chemiczny, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle, ale również w branży kosmetycznej.
Amoniak w farbach odpowiada za wprowadzenie koloru do włosa, dzięki czemu jest on trwały. Istnieje wiele kontrowersji w związku ze szkodliwością tej substancji dla człowieka.
Chociaż amoniak faktycznie jest niebezpieczny (np. przy dużym jego stężeniu w pomieszczeniu), jego ilość w kosmetykach jest na tyle mała, że można stosować farby z amoniakiem.
- Farby do włosów bez amoniaku – na półkach spotkamy sporo farb bez amoniaku. Są one uznawane za mniej agresywne, ale nadal skuteczne. Za wprowadzenie pigmentu odpowiadają inne substancje, które wykazują mniejsze działanie drażniące.
Czy farby bez amoniaku są lepsze?
Trudno to ocenić, ponieważ każdy ma inne włosy i inne oczekiwania, jednak na rynku znajdziemy już produkty tego typu, które dają podobny efekt do zwykłych farb z amoniakiem.