Jak działa nasz zmysł wzroku i jak o niego dbać?

18 lipca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak działa zmysł wzroku. Wiadomo – uczyliśmy się o tym w podstawówce  czy w szkole średniej, jednak większość informacji z czasem ulatuje z pamięci – zwłaszcza, jeśli tej wiedzy nie pielęgnujemy w kolejnych latach. A kiedy jesteśmy jej naprawdę chłonni, to takową można uzyskać już tylko w policealnej szkole optycznej lub na studiach. My postanowiliśmy jednak pokrótce wyjaśnić jak działa nasz zmysł wzroku i na co powinniśmy zwracać uwagę, by o niego odpowiednio dbać. W końcu taka wiedza przydaje się w każdy wieku.

piko

Jak działa zmysł wzroku?

Działanie wzroku nie jest rzeczą prostą, jednak da się to wytłumaczyć w taki sposób, aby każdy zrozumiał. Przede wszystkim należy pamiętać, że oko działa jak obiektyw w aparacie. Choć w gruncie rzeczy to nie do końca poprawne określenie – to obiektyw został stworzony na wzór oka, a nie na odwrót. Ot, taka lingwistyczna poprawka.

Aby narząd wzroku działał prawidłowo, potrzebne jest światło. Bez niego wszystko jest czarne. Światło wysyła specjalne fotony, odbijające się od każdego przedmiotu i to właśnie ono stymuluje specjalne fotoreceptory znajdują się w naszej siatkówce, dzięki czemu uruchamiają się odpowiednie procesy fotochemiczne i biologiczne. Jednak zanim fotony znajdą się w siatkówce, przechodzą przez rogówkę, źrenicę oraz tęczówkę. Ta ostatnia odpowiada za regulację ilości światła wpadającego do oka. Następnie światło trafia do soczewki krystalicznej – skupiającej je w taki sposób, by w ostateczności dotrzeć do siatkówki. Na niej znajdują się czopki i pręciki, czyli światłoczułe komórki nerwowe, dzięki którym widzimy. One też sprawiają, że światło zostaje przetworzony na impulsy elektryczne, trafiające do naszego mózgu, który tworzy z nich obraz. Obraz, jaki tworzony jest przez siatkówkę, ma trzy cechy – jest rzeczywisty, odwrócony i pomniejszony.

Dbanie o narząd wzroku

Nie wszędzie się mówi jak odpowiednio dbać o wzrok. Uczą sie tego głównie uczniowie w optykach – kursach zawodowych oraz studenci medycyny. Jednak nie każdy może zostać optykiem, a za to każdy powinien szczególnie pielęgnować zmysł widzenia. Wiele osób nigdy nie było o okulisty, bowiem nie miało takiej potrzeby. Jednak dobrze jest dbać o oko poprzez stosowanie odpowiedniej diety czy ćwiczeń. Nasze jedzenie powinno być bogate w witaminy: A, C i E oraz minerały takie jak miedź, mangan, selen czy cynk. Według ekspertów odpowiednia ich ilość pozwoli nam na dłuższe cieszenie się sokolim wzrokiem. Nie można zapominać o nieprzemęczaniu oka – komputer, telewizor czy długa jazda samochodem nużą narząd wzroku i go osłabiają. Dobrze jest też przebywać regularnie na świeżym powietrzu (najlepiej patrząc w dal – gdzieś po horyzont) oraz co dwie godziny oderwać się od monitora i zrobić kilkanaście mrugnięć w różnym tempie, wodzić po wyimaginowanej odwróconej ósemce czy zamknąć oczy i poruszać nimi w prawo i lewo, w górę i dół.

Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych w ludzkim ciele. Jak widać, jego działanie to szereg następujących po sobie procesów, które w efekcie pozwalają nam na widzenie świata oraz poznawanie go. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób o niego dbać. Uczniowie policealnej szkoły optycznej, a także profesjonalni okuliści i optycy wiedzą o tym najlepiej, jednak i my bądźmy mądrzy przed szkodą i nie narażajmy naszego wzroku na trwałe uszkodzenia.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...