Jak dobrać odpowiednie buty do dyscypliny sportowej? Kilka praktycznych wskazówek

28 listopada 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Stwierdzenie, że dobre buty sportowe to podstawa treningu jest całkowicie słuszne, ponieważ w głównej mierze to one zapewniają komfort podczas ćwiczeń, a także chronią przed licznymi, poważnymi kontuzjami. Bez względu na to, czy jest się profesjonalnym sportowcem czy amatorem, konieczne jest wybranie odpowiedniego obuwia do ćwiczeń – to pierwsza rzecz, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem treningów. Jednak nie jest to proste zadanie, ponieważ każdy rodzaj aktywności fizycznej wymaga posiadania innego rodzaju butów sportowych.

skechers2

Buty do biegania

Bieganie to jedna z dyscyplin sportowych, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem i stała się pewnego rodzaju modą związaną ze zdrowym stylem życia. Biegaczy coraz częściej można spotkać nie tylko na leśnych i podmiejskich szlakach, ale też w centrach miast, a miejsce, w którym się trenuje, jest ściśle związane z wyborem butów sportowych. Decydując się na bieganie po naturalnym terenie, który charakteryzuje się dużą ilością piaskhttu, błota, gałęzi i kamieni należy zaopatrzyć się w buty trailowe (zwane też terenowymi). Tym, co je wyróżnia spośród innych rodzajów, jest wyraźny bieżnik i twarda podeszwa. Dzięki temu gwarantują odpowiednią amortyzację, ochronę podbicia stopy oraz jej stabilizację. Natomiast trenowanie biegów po chodnikach, na asfalcie i innych utwardzonych powierzchniach wiąże się z wyborem lekkich i elastycznych butów. Takie buty świetnie sprawdzą się również na terenach podmiejskich, gdzie piaszczyste drogi mocno ubite i biega się po nich podobnie jak po ulicy.

skechers

Buty na fitness

Ćwiczenia na siłowni charakteryzują się dużą intensywnością, trenowaniem na twardym podłożu oraz częstym korzystaniem z różnorodnych sprzętów. W związku z tym obuwie sportowe przeznaczone do fitnessu, cardio i innych ćwiczeń na siłowni powinny zapewniać jak największy komfort i chronić przed kontuzjami. Najlepsze buty damskie, jak i męskie, powinny mieć podeszwę o dobrej przyczepności do podłoża, aby but nie ślizgał się po podłodze. Ważne jest też, aby podeszwa była mniej giętka i twardsza niż w butach do biegania, ponieważ zapewni to większą stabilność podczas dyscyplin siłowych. Intensywne ćwiczenia, np. cardio, wymagają także właściwej amortyzacji, którą może zapewnić żelowa albo powietrzna poduszka, która znajduje się wewnątrz buta. To rozwiązanie sprawdza się również w trakcie ćwiczeń w przypadku osób z większą masą ciała. Oprócz podeszwy bardzo ważne jest też, aby buty były lekkie i wykonane z oddychających materiałów, miały płaską piętę oraz dość wysoką cholewkę, która sięga do kostki, ponieważ pozwoli to na optymalną ochronę stawów skokowych.

Buty rowerowe

Jazda na rowerze, szczególnie amatorska, nie wiąże się z koniecznością posiadania specjalnych butów, ponieważ dyscyplinę można trenować w różnego rodzaju obuwiu sportowym, nawet w tenisówkach. Jednak posiadanie butów rowerowych może w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia komfortu podczas treningów, a nawet mieć pewien wpływ na osiągane wyniki.

Buty damskie i męskie przeznaczone do treningów rowerowych dzieli się na:

  • buty szosowe – są bardzo lekkie, mają płaską i gładką powierzchnię, są idealne do jazdy po ulicach i innych utwardzonych terenach;

  • buty MTB – są przeznaczone do każdego rodzaju jazdy, ponieważ ich podeszwa jest na tyle sztywna, że pozwala na szybką jazdę szosową, ale jednocześnie dość elastyczna, aby móc w nich trenować jazdę turystyczno-terenową. Dla tego rodzaju butów charakterystyczna jest podeszwa z klockowatym bieżnikiem oraz, w przypadku bardziej zaawansowanych modeli, możliwość wkręcenia kołków, które jeszcze bardziej zwiększają przyczepność butów;

  • buty turystyczne – wyglądem przypominają buty trekkingowe, mają miękką i elastyczną podeszwę umożliwiającą chodzenie, dlatego stanowią odpowiedni wybór dla rowerzystów-amatorów, którzy łączą wycieczki rowerowe z chodzeniem;

  • buty do jazdy górskiej – posiadają specjalną turystyczno-górską podeszwę, są nieprzemakalne i umożliwiają przykręcenie bloków, które dodatkowo zwiększają przyczepność butów do pedałów;

  • buty do jazdy zimą – wyróżniają się przede wszystkim wyższą cholewką oraz nieprzemakalną membraną.

Charakterystyczną rzeczą dla niektórych modeli butów rowerowych jest możliwość wpięcia ich w specjalne pedały, co zapobiega ześlizgiwaniu się nóg podczas jazdy. To przekłada się na osiąganie większej prędkości, ponieważ nacisk stopy na pedał jest mocniejszy i pewniejszy. Podobny wpływ na treningi mają buty o twardej i sztywnej podeszwie. Choć nie nadaje się ona do chodzenia, to w przypadku jazdy na rowerze sprawdza się bardzo dobrze.

Buty sportowe nie tylko na trening

Moda na noszenie sportowego obuwia również do codziennych stylizacji staje się coraz popularniejsza. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni chętnie decydują się na taki outfit ze względu na wygodę, ale i oryginalny styl. Wiele popularnych marek, np. Skechers (https://www.eobuwie.com.pl/skechers.html), oferuje lifestyleowe obuwie, które wpisuje się w aktualne trendy modowe, ale jednocześnie gwarantuje najwyższy poziom komfortu, jak wszystkie buty sportowe. Damskie i męskie sneakersy, trampki czy slip-ony o sportowym kroju pozwalają stworzyć stylizacje w charakterze streetwear. W tym zakresie nie obowiązują ściśle ustalone zasady, ponieważ modne sportowe obuwie współgra zarówno z klasycznymi jeansami i szortami, jak i spódnicami, a nawet dzianinowymi sukienkami, a szeroki wybór spośród modeli o różnym designie daje możliwość tworzenia niemal nieograniczonej liczby stylizacji. Komfort, uniwersalizm i ponadczasowość tego rodzaju obuwia to cechy, które przemawiają za noszeniem go każdego dnia.