Jak dobrać fotelik dziecięcy do małego samochodu?

23 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka nie jest łatwy, a staje się jeszcze trudniejszy, kiedy szukamy modelu, który sprawdzi się w małym aucie. Najwięcej problemów stwarzają zazwyczaj foteliki samochodowe 15-36 kg, ponieważ są największe. Powszechnie wiadomo, że fotelik powinien być bezpieczny oraz dobrany do wieku, wagi i wzrostu malucha. Jednak nawet najwyższe oceny w testach nie pomogą, jeśli konkretny model nie będzie dopasowany do naszego samochodu.

fotelik samochodowy bezpieczny

Foteliki samochodowe a waga dziecka

Polskie przepisy mówią o tym, że wszystkie dzieci do 12. roku życia lub do czasu przekroczenia 150 cm wzrostu, muszą podróżować w fotelikach. Zanim wybierzemy model, który sprawdzi się w niewielkim aucie i tak musimy go dopasować do wzrostu i wagi dziecka. Foteliki samochodowe dzielimy na trzy główne kategorie wagowe, od których czasem zdarzają się odstępstwa:

  • Foteliki samochodowe 0-13 kg, czyli nosidełka przeznaczone dla najmłodszych, tzn. maluchów od chwili urodzenia do około 12 miesiąca życia. Modele z tej kategorii należy montować tyłem do kierunku jazdy.
  • Foteliki samochodowe 9-18 kg przeznaczone dla dzieci, które wyrosły z poprzedniej kategorii. Zazwyczaj podróżują nimi maluchy od 1 do 6 roku życia. Modele te montujemy przodem lub tyłem, jednak dla bezpieczeństwa zalecamy drugą opcję.
  • Foteliki samochodowe 15-36 kg dla dzieci od około 6 do 12 roku życia. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do poprzednich kategorii, tu bezpieczniejsze jest przewożenie dziecka przodem, dlatego foteliki samochodowe 15-36 kg montujemy zawsze w ten sposób.

Dlaczego trzeba dopasować fotelik do samochodu?

Niestety nie istnieje model fotelika, który pasowałby do wszystkich samochodów. Nawet te najlepsze i najwyżej oceniane w testach bezpieczeństwa nie zdadzą egzaminu, jeżeli nie będą kompatybilne z naszym autem. Z tego też powodu na rynku mamy tak dużo różnych fotelików, aby łatwiej je było dobrać do różnych samochodów. Różne kanapy, różnej długości pasy i systemy ich zapinania – to wszystko sprawia, że każdy model fotelika musi być dopasowany indywidualnie. To ważne ponieważ źle dobrany fotelik:

  • Nie będzie opierał się stabilnie na kanapie;
  • Będzie ustawiony pod złym kątem, przez co główka dziecka może opadać;
  • Nie uda się go zamontować przez zbyt krótkie pasy;
  • Może przesuwać się na wszystkie strony.

Jak nietrudno się domyśleć taki fotelik nie będzie chronił naszego dziecka w razie stłuczki lub wypadku.

Fotelik samochodowy a małe auto

Jedynym sposobem na wybranie odpowiedniego modelu jest sprawdzenie fotelika w praktyce. To łatwiejsze, jeśli zakupu dokonujemy w sklepie stacjonarnym, jednak nawet produkt kupiony przez internet możemy przetestować w aucie i ewentualnie wymienić. Zwłaszcza foteliki samochodowe 15-36 kg, które z założenia są duże, mogą przysporzyć nam problemów, dlatego koniecznie przymierzmy je do naszego auta. Siedzisko i oparcie powinny przylegać do kanapy. Pasy muszą być na tyle długie, że bez problemu zapniemy dziecko, a sam fotelik po zamontowaniu nie może się przemieszczać.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz