Jak dobierać biżuterię? Poradnik dla kupujących

9 grudnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Odpowiednio dobrana biżuteria może podkreślić cechy naszej urody takie jak karnacja, kolor oczu czy włosów. Biżuteria ponadto przykuwa wzrok do tych części ciała, na które chcielibyśmy przyciągnąć uwagę oraz odciąga ją od tych, które nie powinny być wysunięte na pierwszy plan. Rozświetla też stylizację i stanowi jej doskonałe dopełnienie. Dowiedz się, w jaki sposób dobierać biżuterię, aby wyglądać zjawiskowo.

W jaki sposób dobierać biżuterię do stylizacji oraz figury?

Liczba  dobieranych do stylizacji elementów jest zależna od pozostałych dodatków takich jak paski, torebki czy metaliczne akcenty przy obuwiu. Warunkuje je również stopień wzorzystości odzieży. W przypadku dużej ilości wzorów, np. na sukience czy koszuli, lepiej będzie zdecydować się na delikatniejszą biżuterię.

Jeżeli mamy bardziej masywną sylwetkę, warto wybierać podłużne kształty i dłuższe łańcuszki czy naszyjniki, które mogą sięgać nawet talii. Do delikatnych, koronkowych sukienek najlepiej dobierać równie delikatną biżuterię. Przy długich sukniach wieczorowych z powodzeniem można pokusić się o duże, wiszące kolczyki, widoczne broszki czy pokaźnych rozmiarów naszyjniki.

niebieska bransoletka

Jak dopasować biżuterię do typu urody?

Tym, co warunkuje to, w której biżuterii będziemy prezentować się dobrze, jest typ urody. Kluczowe jest dopasowywanie biżuterii nie do karnacji czy koloru włosów, ale ich tonacji. Należy określić czy nasz typ urody jest chłodny, czy ciepły. Jeżeli widoczne są niebieskie żyłki, włosy mają srebrny poblask, a karnacja jest blada i opala na różowo, prawdopodobnie do czynienia mamy z typem chłodnym. Najczęściej występujące w tym przypadku kolory oczu to niebieski, zielony oraz szary.

Ciepłe typy urody mają widoczne żyłki w kolorze zielonym, ciepły odcień włosów oraz oczy z żółtymi i brązowymi przebarwieniami. Takie osoby opalają się dość łatwo, a opalenizna szybko uzyskuje odcień brązowy lub złoty. W przypadku chłodnych typów urody, najlepiej wybierać biżuterię srebrną, natomiast jeżeli mamy ciepłą urodę, dobrze jest skłonić się w kierunku złota. Jeżeli mamy duże trudności z określeniem tonacji, można wybrać różowe złoto, chociaż nieco lepiej komponuje się ono z typami chłodnymi. Czasami zdarza się też, że ktoś jest typem neutralnym – wówczas pasuje mu każdy rodzaj biżuterii.

Ogólne zasady dobierania i łączenia ze sobą biżuterii

W przypadku biżuterii nie należy przesadzać z jej ilością. Najlepszym pomysłem jest ograniczenie się do 2-3 elementów biżuteryjnych w każdym przypadku. Mogą to być przykładowo kolczyki, łańcuszek na szyi oraz bransoletka. Jeżeli podczas wyjść wieczorowych zakładamy broszkę, lepiej zrezygnować z ozdób na szyi. Nie łączmy ze sobą kilku rodzajów kamieni, masy perłowej i innych dodatkowych akcentów.

Chociaż czasami łączy się srebro ze złotem, w najbardziej klasycznym wydaniu zdecydujemy się tylko na jeden z tych metali – klasyka to coś, co obroni się zawsze. Jeżeli zakładamy srebrny zegarek, wybierzmy biżuterię z tego samego materiału – podobnie jest z klamrami paska czy łańcuszkami przy torebkach.

Jaką biżuterię wybrać?

Jeżeli chcesz skompletować cały zestaw biżuterii na każdą okazję, przedsięwzięcie to może okazać się dość kosztowne. Podstawą jest to, żeby znaleźć odpowiedni sklep z biżuterią. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli zaoszczędzić nieco środków, jest damska biżuteria tania ze stali chirurgicznej. Może wyglądać jak klasyczne srebro, różowe lub żółte złoto, dzięki zastosowaniu specjalnych powłok lakierniczych lub pokryciu jej 24-karatowym złotem. Tania biżuteria sztuczna jest łatwa do kupienia online – oferuje ją przykładowo sklep internetowy Vezzi (https://www.vezzi.pl/), gdzie znajduje się szeroki wybór produktów ze stali chirurgicznej na każdą okazję.

Biżuteria ze stali szlachetnej to doskonały wybór ze względu na to, że zawiera minimalne ilości niklu, w związku z czym nadaje się dla osób uczulonych na złoto lub srebro. Nie powinna wywoływać reakcji alergicznych ani żadnych przykrych symptomów nawet przy jej długotrwałym noszeniu. Co więcej, nie jest ona podatna na korozję i doskonale radzi sobie z czynnikami niszczącymi takimi jak woda, detergenty i promieniowanie UV.