Jak długo kobieta w ciąży może pracować przy komputerze według nowych przepisów?

7 stycznia 2019, dodał: Redakcja

Pracownice w ciąży mają bardzo dużo praw wynikających z Kodeksu pracy. Przez długi czas mogły one pracować przy komputerze maksymalnie 4 godziny w ciągu doby. Przepis ten funkcjonował od 1996 roku. Jednak w tym czasie wszystkie monitory CRT emitowały szkodliwe promieniowanie. Dziś kiedy szkodliwego promieniowania z monitorów LED nie ma kobieta w ciąży może pracować przy komputerze 8 godzin pod pewnymi warunkami.

 

AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY BHP DOTYCZĄCE PRACY PRZY KOMPUTERZE KOBIET W CIĄŻY

Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze 8 godzin w ciągu doby. Czas ten został wydłużony w stosunku do przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2017 roku ze względu na brak szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez monitory. Jednak kobieta musi pamiętać iż bardzo ważne jest robienie odpowiednich przerw. Przepisy BHP rekomendują łączenie pracy siedzącej z pracą w innej pozycji. Może to być robienie przerw w celu przejścia do innego działu w celu konsultacji obowiązków służbowych lub też w nowoczesnych biurach praca przy biurku w pozycji stojącej. Jeżeli natomiast nie ma możliwości wykonywania pracy bez komputera pracownica w ciąży jest zobowiązana do dokonywania 10-minutowych przerw po 50-minutach pracy. Przerwa ta nie jest przerwą socjalną (chyba że przełożony wyrazi na to zgodę) lecz przerwą na wykonywanie czynności z dala od komputera.

Co jest szkodliwego w pracy przy komputerze dla kobiety w ciąży?

Jak dotąd sporo mówiło się, że najbardziej niesprzyjającym czynnikiem środowiska pracy było promieniowanie elektromagnetyczne monitorów. Dziś kiedy na każdym biurku stoi monitor LCD promieniowanie jest znikome, a na pewno nie szkodliwe. Jednak pozycja siedząca przez długi czas może powodować problemy, szczególnie dla kobiety w ciąży. Kobieta często siedzi pochylona do przodu co powoduje uciśnięcie płodu oraz narządów wewnętrznych. Długotrwała praca w takiej pozycji może być szkodliwa zarówno dla kobiety jak i dla nienarodzonego dziecka. Dlatego warto zadbać o pozycję pracy oraz o właściwą ilość przerw przeznaczonych na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service –  Krakowskie Centrum BHP

https://safety-service.pl/

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak sobie radzicie z trądzikiem?
Dokładnie należy iść do specjalisty i nie działać na własną rękę, trądzik może...
Laseroterapia
Ja aktualnie jestem w trakcie zabiegów, znajoma poleciła mi Klinikę Krajewski po konsultacji...
Najlepsze preparaty na cerę trądzik…
Kosmetyki kosmetykami ale w skrajnych przypadkach chyba jednak warto udać się na konsultację do...
Wszy w przedszkolu
Wszy, niestety zdarzają się wszędzie - w przedszkolach, żłobkach i szkołach. U nas...