URODA I ZDROWIE

Jak długo kobieta w ciąży może pracować przy komputerze według nowych przepisów?

7 stycznia 2019, dodał: Redakcja

Pracownice w ciąży mają bardzo dużo praw wynikających z Kodeksu pracy. Przez długi czas mogły one pracować przy komputerze maksymalnie 4 godziny w ciągu doby. Przepis ten funkcjonował od 1996 roku. Jednak w tym czasie wszystkie monitory CRT emitowały szkodliwe promieniowanie. Dziś kiedy szkodliwego promieniowania z monitorów LED nie ma kobieta w ciąży może pracować przy komputerze 8 godzin pod pewnymi warunkami.

 

AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY BHP DOTYCZĄCE PRACY PRZY KOMPUTERZE KOBIET W CIĄŻY

Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze 8 godzin w ciągu doby. Czas ten został wydłużony w stosunku do przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2017 roku ze względu na brak szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez monitory. Jednak kobieta musi pamiętać iż bardzo ważne jest robienie odpowiednich przerw. Przepisy BHP rekomendują łączenie pracy siedzącej z pracą w innej pozycji. Może to być robienie przerw w celu przejścia do innego działu w celu konsultacji obowiązków służbowych lub też w nowoczesnych biurach praca przy biurku w pozycji stojącej. Jeżeli natomiast nie ma możliwości wykonywania pracy bez komputera pracownica w ciąży jest zobowiązana do dokonywania 10-minutowych przerw po 50-minutach pracy. Przerwa ta nie jest przerwą socjalną (chyba że przełożony wyrazi na to zgodę) lecz przerwą na wykonywanie czynności z dala od komputera.

Co jest szkodliwego w pracy przy komputerze dla kobiety w ciąży?

Jak dotąd sporo mówiło się, że najbardziej niesprzyjającym czynnikiem środowiska pracy było promieniowanie elektromagnetyczne monitorów. Dziś kiedy na każdym biurku stoi monitor LCD promieniowanie jest znikome, a na pewno nie szkodliwe. Jednak pozycja siedząca przez długi czas może powodować problemy, szczególnie dla kobiety w ciąży. Kobieta często siedzi pochylona do przodu co powoduje uciśnięcie płodu oraz narządów wewnętrznych. Długotrwała praca w takiej pozycji może być szkodliwa zarówno dla kobiety jak i dla nienarodzonego dziecka. Dlatego warto zadbać o pozycję pracy oraz o właściwą ilość przerw przeznaczonych na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service –  Krakowskie Centrum BHP

https://safety-service.pl/

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie na jesienne wyprzedaże ?
Ja ostatnio na limango kupiłam sobie na wyprzedaży super jeansy Joy https://www.limango.pl/shop/cross-jeans/dzinsy-joy-regular-fit-w-kolorze-granatowym-2-7057952?brand=cross-jeans, są...
AMPUKI ARGAN INFUSION od Inoar
Hej dziewczyny, czy stosował ktoś z was te ampułki z Inoar? Widziałam ostatnio...
Dekoloryzacja
Dekoloryzacja potrafi zajechać włosy, coś o tym wiem. Jedną z opcji, którą przedstawiła...
kobiecy samochód i dylemat?
Najlepiej mały miejski i oszczędny, żeby codzienne koszty nie zatrzęsły Twoim portfelem....