Wzrok to bardzo ważny zmysł. Jednak znaczna część społeczeństwa zmaga się z wadami lub z innymi chorobami wzroku. Czynnikami sprzyjającymi ich powstaniu są m.in.: częste przebywanie przed komputerem, narażenie na dym i inne czynniki drażniące, czytanie i oglądanie TV przy złym oświetleniu. Sprawdź, jak odpowiednio dbać o wzrok, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnymi oczami.
Dlaczego ważna jest higiena wzroku?
Higiena wzroku to najlepszy sposób na zapobieganie nieprzyjemnym objawom ze strony oczu. Jej brak wiąże się z ryzykiem przemęczenia narządu wzroku, czemu towarzyszą: szczypanie, pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powieką. Niewystarczająca dbałość o oczy sprzyja stanom zapalnym, a w skrajnych wypadkach pogorszeniu widzenia. Zmęczone lub chore oczy pracują mniej efektywnie. Wymagają większego wysiłku, by dokładnie widzieć. Utrudniają skupienie uwagi, powodują częste bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty. Aby odpowiednio zadbać o oczy, warto skorzystać z fachowej wiedzy okulisty. Specjalista nie tylko zbada oczy, ale i przekaże informacje o sposobach pielęgnacji narządu wzroku. Okulista powinien być regularnie odwiedzany. Badania diagnostyczne u dzieci należy wykonywać co rok, a osoby dorosłe powinny poddawać się im przynajmniej raz na 2 lata.
Zasady higieny oczu
Poznaj główne zasady higieny oczu.
Przerwy w pracy przy komputerze
W sposób szczególny o higienę oczu powinny zadbać osoby pracujące przed komputerem lub wykonujące czynności wymagające dużego wytężenia i skupienia wzroku. W czasie pracy należy zadbać o krótkie przerwy, w których choć na chwilę oderwie się wzrok od komputera. Co godzinę powinno się spojrzeć za okno i pozwolić oczom odpocząć. Ogromną rolę odgrywa również ergonomia pracy, w tym m.in.: ustawienie monitora na prawidłowej wysokości, odpowiedni dobór jasności i kontrastu na ekranie, oświetlenie.
Powłoka antyrefleksyjna
Osoby z wadami wzroku powinny wybierać szkła kontaktowe lub okulary wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Jej głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu odblasków. Warto zdecydować się również na powłokę blokującą światło niebieskie, by jeszcze lepiej chronić wzrok przed jego niekorzystnym wpływem.
Zadbaj o sen
Sen to czas regeneracji sił i odpoczynku dla całego organizmu, w tym też dla oczu. Zapewnij sobie odpowiednie warunki do snu, m.in. zaciemnienie pomieszczenia. W ten sposób zapobiega się przypadkowym pobudkom. W pełnej ciemności organizm nie jest rozpraszany bodźcami z zewnątrz.
Zadbaj o dietę
Dla zdrowia oczu ważna jest dieta. Jadłospis powinien być bogaty w składniki sprzyjające regeneracji oczu, do których należą: witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, luteina, zeaksantyna, składniki mineralne – miedź, cynk, selen.
Nawilżaj oczy
Niedostateczne nawilżenie oczu sprzyja infekcjom, podrażnieniom oraz uczuciu zmęczenia oczu. Problem ten dotyczy głównie osób, które długo pracują przed ekranem monitora lub w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Teoretycznie oko można nawilżyć zwykłą solą fizjologiczną, która przemyje je i oczyści. Nie zapewni to jednak długotrwałej ochrony. Najlepsze są krople z kwasem hialuronowym, który przylega do oka i regeneruje je.
Rób kojące kompresy
Na wszelkie podrażnienia, ale i profilaktycznie od czasu do czasu warto robić kojące kompresy. Najlepszym wyborem są okłady ze świetlika lekarskiego. Zioło to znane jest z właściwości przeciwzapalnych, ściągających, łagodzących obrzęk i podrażnienia. Ulgę przyniesie także kompres z rumianku, nagietka lekarskiego czy szałwii lekarskiej.
Noś okulary przeciwsłoneczne
Nie tylko w ciepłe, letnie dni, ale i każdą inną porą roku, kiedy słońce świeci intensywnie, powinno się nosić okulary przyciemniane. Wybierać należy wyłącznie te z filtrami UV i polaryzacją.