Jak dbać o skórę po zabiegach medycyny estetycznej?
Coraz chętniej sięgamy po zabiegi, które pomagają nam w walce z upływającym czasem. Niekiedy chwilowo uszkadzają lub podrażniają one skórę. Istotne jest zatem, by były wykonywane pod okiem specjalistów. Kluczowa w przebiegu regeneracji skóry po zabiegu okazuje się odpowiednia pielęgnacja. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja skóry po zabiegach? Jak dbać o regenerację skóry w zaciszu domowym?
Znaczenie pielęgnacji skóry i postępowanie po zabiegach estetycznych
Chcąc podtrzymać atrakcyjność naszego wyglądu, często sięgamy po różnego rodzaju kosmetyki. Dobrze dobrana pielęgnacja naszej twarzy i ciała wspomaga ich dobrą kondycję. Jednak z wiekiem nasza skóra traci swój dawny wygląd, pojawiają się przebarwienia i inne niedoskonałości. Warto wówczas zastanowić się nad wizytą w gabinecie medycyny estetycznej.
Niektóre zabiegi medycyny estetycznej mogą przerwać ciągłość skóry. Skutkiem ich mogą być na przykład zaczerwienienia, łuszczenie czy obrzęk. Może pojawić się także podrażnienie skóry. Taka reakcja jest normalna, większość zabiegów medycyny estetycznej wiąże się z efektami ubocznymi, które na szczęście utrzymują się przez kilka do kilkunastu dni.
Zadaniem pacjenta po zabiegu medycyny estetycznej jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Miejsce po zabiegu wymaga skrupulatnej dbałości, aby dobrze się zregenerowało. Z pewnością znaczenie pielęgnacji skóry u pacjentów odgrywa tu dużą rolę. Jednak to nie wszystko.
Do podstawowych zaleceń pielęgnacji skóry po zabiegach należą:
- Nawodnienie — skóra po zabiegu może być wysuszona. Zadbaj o odpowiednią ilość wypitej wody w ciągu dnia.
- Nawilżanie — najlepiej sprawdzą się kosmetyki o działaniu łagodzącym. Zapewnią lepsze gojenie się skóry oraz zminimalizują uczucie ściągnięcia. Sięgaj po kosmetyki zawierające następujące składniki: pantenol, kwas hialuronowy czy wąkrotkę azjatycką.
- Ochrona przeciwsłoneczna — kremy z wysokim filtrem SPF są ważne, ponieważ chronią skórę przed promieniowaniem UV. Po zabiegach medycyny estetycznej skóra jest wyjątkowo wrażliwa i nadreaktywna, dlatego należy stosować kosmetyki zapewniające ochronę SPF 50+. Niestosowanie ich w pielęgnacji może wiązać się z gorszą regeneracją oraz wystąpieniem przebarwień.
- Higiena — unikaj dużego wysiłku fizycznego, kąpieli w basenie i sauny. Zrezygnuj z nakładania makijażu oraz przemywaj skórę wodą o miękkim odczynie wody. Ogranicz kontakt ze zwierzętami, by nie podrażniać miejsca pozabiegowego alergenami i sierścią pupili.
Więcej informacji znajdziesz: medycyna estetyczna w centrum Body&Mind
Wybór odpowiednich produktów i minimalizowanie śladów po zabiegu
W medycynie estetycznej jest wiele metod radzenia sobie z niedoskonałościami czy zmarszczkami. Począwszy od zabiegów laserami, po mezoterapię lub peelingi z kwasami. Niektóre z zabiegów pozostawiają u pacjentów niezauważalne ślady. Jednak są również zabiegi o głębszym i mocniejszym działaniu. Skóra wówczas potrzebuje szczególnej opieki i kojących kremów. Wszystko po to, aby mogła w prawidłowy sposób się regenerować. Oczywiście wychodząc z gabinetu specjalisty, otrzymamy odpowiednie zalecenia, których nie możemy bagatelizować. Jednak jak zminimalizować ślady po zabiegu?
Wygląd miejsca po zabiegu z pewnością będzie odbiegał od reszty skóry. Końcowy efekt pojawi się z czasem, kiedy skóra odbuduje swoją ciągłość. Opuchlizna zejdzie, a naruszony naskórek się zregeneruje.
Pomocne mogą okazać się kremy, które działają jak opatrunek. Dostępne są w ofercie marek z kategorii dermo. Zwykłe drogeryjne kremy mogą podrażnić dodatkowo miejsce po zabiegu. Jeśli w gabinecie medycyny estetycznej został przeprowadzony zabieg mezoterapii, zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego. Poprawi on elastyczność naszej skóry, jej wygląd oraz nawilży podrażnione miejsce.
Specjalistyczne i domowe metody pielęgnacji skóry po zabiegach estetycznych
Pielęgnacja skóry po zabiegu nie jest trudna. Kluczowa jest regularność i dobór odpowiednich kosmetyków. Prawidłowa regeneracja ma realny wpływ na końcowy efekt zabiegu. Dlatego ostateczne rozprawienie się z problemem skórnym pacjenta leży po części w jego rękach. Możemy stosować specjalistyczne kremy. Jednak w przypadku siniaków czy podrażnienia świetnie sprawdzą się także naturalne i domowe sposoby pielęgnacji.
Jakie kremy wybrać po zabiegu medycyny estetycznej? Poniżej kilka przykładów:
- Krem z witaminą K — uszczelnia uszkodzone naczynia krwionośne. Rozjaśnia zasinienia, poprawia koloryt naszej skóry twarzy oraz wokół ust.
- Woda termalna — pomaga w pielęgnacji podrażnień skóry.
- Arnika lub heparyna — zmniejsza problem pacjentów, jakim jest obrzęk i opuchlizna.
- Kwas hialuronowy — głęboko nawilża skórę po zabiegu medycyny estetycznej.
- Alantoina — podobnie jak powyższy kwas pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie naszej cery. Łagodzi miejsca ze stanami zapalnymi skóry.
Pielęgnacja twarzy lub ciała po zabiegach estetycznych jest bardzo ważna. Może przyspieszyć proces gojenia się skóry, zmniejszyć ryzyko infekcji i zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Wartość wizyt kontrolnych dla zdrowia i regeneracji skóry
Medycyna estetyczna może szybko i trwale poprawić wygląd skóry oraz jakość życia pacjenta. Jednak nawet po użyciu najnowocześniejszych technologii, ważne jest stosowanie dobrze dobranej pielęgnacji skóry. Zarówno przed zabiegiem, jak i po zabiegu. Pamiętajmy, że czas także odgrywa ważną rolę. Każda skóra goi się inaczej. Wychodząc z gabinetu medycyny estetycznej, aby zapewnić optymalne rezultaty, stosujmy się do zaleceń specjalisty. Jest to gwarancją do osiągnięcia najlepszych efektów.