Jak dbać o piękny uśmiech? 5 kroków do zdrowych zębów

17 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Piękny uśmiech i zdrowe, białe zęby z pewnością dodają pewności siebie, a osoby, które je posiadają, postrzegane są jako sympatyczniejsze i bardziej atrakcyjne. Z drugiej strony ubytki w uzębieniu potrafią skutecznie odebrać chęci na spotkania towarzyskie, a ból zęba często opisywany jest jako jeden z najtrudniejszych do przezwyciężenia. Jak dbać o zęby, żeby zawsze cieszyć się ich zdrowym wyglądem, brakiem próchnicy, kamienia czy dolegliwości bólowych? Oto 5 ważnych wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji uzębienia.

białe zęby

 

Regularne wizyty u stomatologa

Każdy dorosły człowiek powinien pojawiać się na wizytach kontrolnych u stomatologa nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Unikanie kontroli u dentysty może prowadzić do nagromadzenia się problemów zdrowotnych w jamie ustnej i późniejsze dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie. Podczas wizyty kontrolnej lekarz skontroluje stan zębów i dziąseł, a jeżeli jest to konieczne, zaplanuje leczenie. Może on także pomóc w kwestii odpowiedniej profilaktyki – doradzić, jakich produktów higienicznych używać i jak właściwie dbać o zdrowie swoich zębów na co dzień. Wszelkie wątpliwości na tym polu warto rozwiewać właśnie podczas wizyty u stomatologa.

Na regularnych wizytach kontrolnych często przeprowadza się także zabieg usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowania. Nieusuwany kamień nazębny sprzyja namnażaniu się bakterii, które negatywnie wpływają na kondycję dziąseł i mogą wywoływać stany zapalne w jamie ustnej. Zabieg jego usuwania bywa określany jako nieprzyjemny, jednak jest całkowicie konieczny dla zdrowia dziąseł i zębów. Piaskowanie to natomiast zabieg usuwania osadów i przebarwień z zębów, całkowicie bezbolesny.

DENTYSTA

Regularne mycie zębów i wymiana szczoteczki

Tradycyjną, manualną szczoteczkę do zębów należy zmieniać co 3 miesiące. W przypadku końcówek do szczoteczek elektrycznych najczęściej wymienia się je wtedy, kiedy kolorowe włosie wyblaknie, jednak zalecenia dotyczące poszczególnych końcówek zależnie od marki warto przeczytać na opakowaniu. Włosie w zbyt długo używanej szczoteczce zaczyna się odkształcać, przez co traci swoje właściwości. Niewymienianie szczoteczki może także sprzyjać rozwojowi bakterii, szczególnie jeśli jest ona nieprawidłowo przechowywana i w środku ciągle pozostaje wilgotna.

Jak należy myć zęby, żeby pozostawały zdrowe i odporne na próchnicę? Przede wszystkim regularnie i co najmniej dwa razy dziennie. Zaleca się, żeby myć zęby również po każdym posiłku, a kiedy to niemożliwe, na przykład w pracy lub podróży – przynajmniej żuć gumę bez cukru, która przywróci prawidłowe pH w ustach.

Płyny do płukania ust, nici dentystyczne i irygatory wodne

Samo mycie zębów szczoteczką to nie wszystko – najlepiej dla pełnej higieny korzystać także z płynów do płukania ust, które zabiją bakterie pozostałe po szczotkowaniu i odświeżą oddech. Warto także pamiętać, że żadna szczoteczka nie jest tak precyzyjna i nie ma tak wyprofilowanego włosia, żeby dokładnie wyczyścić przestrzeń pomiędzy zębami. W tym celu korzysta się z nici dentystycznych oraz irygatorów wodnych.

Nitkowanie zębów pozwala na skuteczne czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. Nie powinno być ono jednak powtarzane wielokrotnie podczas jednego dnia, żeby nici nie podrażniały dziąseł. Z nici dentystycznych nie mogą korzystać także osoby ze stałymi aparatami ortodontycznymi. Dla nich lepszym wyborem będzie irygator wodny, czyli urządzenia przypominające nieco szczoteczkę elektryczną z drobną, precyzyjną głowicą, z której po włączeniu płynie skoncentrowany strumień wody pod ciśnieniem czyszczący przestrzeń pomiędzy zębami i przyjemnie masujący dziąsła.

Aparat i retainer ortodontyczny dla prostych zębów

Piękny uśmiech powinien być nie tylko czysty, ale także i prosty, dlatego czasem może on wymagać wizyty u ortodonty. Zwykle najpierw leczenie krzywych zębów rozpoczyna się od założenia stałego aparatu ortodontycznego, który jest w stanie naprostować zgryz. Co ważne, stałe aparaty wymagają wzmożonej pielęgnacji jamy ustnej, w tym korzystania ze specjalnych szczoteczek do zębów, które ich nie uszkodzą. Podczas ich noszenia należy się także stosować do zasad przekazywanych pacjentowi przez lekarza, w tym unikania niektórych potraw mogących uszkodzić aparat.

retainer ortodontyczny

Retainer ortodontyczny, inaczej nazywany także aparatem retencyjnym, to specjalny rodzaj aparatu, którego zadaniem jest utrwalenie efektów wcześniejszego leczenia wad zgryzu. Zwykle stosuje się go po zdjęciu aparatu ortodontycznego (zarówno stałego jak i zdejmowanego). Niestety bez odpowiedniego utrwalenia zęby mają tendencję do powracania na swoje pierwotne miejsce. Retainer ortodontyczny może być aparatem stałym lub ruchomym, zakładanym na przykład tylko na noc. Stosowanie aparatu retencyjnego zawsze powinno być indywidualnie zaplanowane i nadzorowane przez ortodontę.

Przy wybielaniu zębów należy zachować umiar

Piękny uśmiech kojarzy się zwykle ze śnieżnobiałymi zębami, więc nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zabiegi ich wybielania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie metody wybielania zębów są w pełni polecane przez dentystów, szczególnie jeśli mowa o takich, w których wykorzystuje się środki silnie oddziałujące na zęby. Najefektywniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze zabiegi wybielania zębów przeprowadza się w gabinetach stomatologicznych. Efekt białych zębów można też wspomagać na co dzień poprzez stosowanie wybielającej pasty.

Czy istnieje sposób na bezpieczne wybielanie zębów w warunkach domowych? Polecaną i wartą uwagi metodą jest wybielanie nakładkowe. Polega ono na zakładaniu na zęby nakładek z żelem stomatologicznym, w którym znajduje się niskie stężenie wybielającego środka. Chcąc skorzystać z takiej metody, warto jednak pamiętać, że powinna być ona wykonywana jedynie po oczyszczeniu zębów przez dentystę z kamienia, osadu i przebarwień. Ominięcie tego kroku może prowadzić do uwidocznienia nieestetycznych przebarwień płytki nazębnej podczas wybielania.