Jak dbać o makijaż permanentny? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak dbać o makijaż permanentny?

7 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chociaż makijaż permanentny nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wiedzieć, co może wpłynąć na jego trwałość i prezencję. Dotyczy to zarówno pielęgnacji przed, jak i bezpośrednio po zabiegu oraz w trakcie miesięcy po nim.

Przed zabiegiem: wiele czynników ma znaczenie

Jest wiele aspektów technicznych i fizjologicznych, które wpływają na trwałość, a także wygląd makijażu permanentnego. Zabieg jest uznawany za inwazyjny, ponieważ polega na przerwaniu ciągłości naskórka i umiejscowieniu w jego wnętrzu pigmentu. W trakcie zabiegu dochodzi do mikrokrwawień, a po zabiegu skóra jest opuchnięta i trwają w niej procesy regeneracyjne. Zatem przed zabiegiem makijażu permanentnego wskazania są takie same, jak w przypadku każdego inwazyjnego zabiegu. Przede wszystkim, na tydzień przed nim wskazane jest niezażywanie aspiryny, leków rozrzedzających krew i wpływających na ich krzepnięcie. Jeżeli zażywanie tych leków jest konieczne ze względu na nasz stan zdrowia, należy przenieść zabieg na okres, w którym zakończymy stosowanie leków albo zrezygnować z zabiegu całkowicie. Przy niektórych chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, zaawansowane choroby kardiologiczne, wykonanie makijażu permanentnego nie jest możliwe.

Po drugie, przed zabiegiem nie należy się opalać. Ma to znaczenie praktyczne i estetyczne. Praktyczne, ponieważ po opalaniu skóra ma tendencję do łuszczenia się i jest wysuszona, co może wpływać na nadmierne usuwanie z naskórka świeżo wprowadzonego pigmentu i zbyt szybkie wyblaknięcie makijażu. Estetyczne, ponieważ ciemny kolor karnacji może utrudnić dobór odpowiedniego koloru barwnika, idealnego dla naszego naturalnego odcienia skóry.

Po trzecie, przed makijażem permanentnym nie dokonujemy korekty kształtu brwi, nie stosujemy peelingów chemicznych i mechanicznych ani żadnych innych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, zawierających kwasy czy sterydy. Na 2 miesiące przed zabiegiem należy zrezygnować ze wszystkich odżywek do brwi i rzęs. Korekta brwi i depilacja pojedynczych włosków czy wąsika w przypadku makijażu ust, jest wskazana dopiero po zabiegu i po zakończeniu się procesów gojenia. Co ważne, do makijażu permanentnego nie powinno się wykonywać pełnej depilacji brwi! Takie praktyki stosowane są jedynie przez niedoświadczone linergistki i mogą mieć konsekwencje oszpecające na całe życie.

Po czwarte, na parę dni przed zabiegiem dobrze jest zrezygnować z nadmiernego wysiłku, który wzmaga cyrkulację krwi i odwiedzin sauny. Dobrze jest także wybrać termin, który nie pokrywa się z menstruacją, w trakcie której większość kobiet ma mniejszą tolerancję na ból. Zzabronione jest wykonywanie makijażu permanentnego w trakcie choroby i podwyższonej temperatury ciała. Dla pewności należy poinformować o wszystkich zażywanych aktualnie lekach linergistkę, która zdecyduje, czy wykonanie zabiegu jest bezpieczne.

Pełną listę przeciwskazań znajdziesz na stronie NEWLOOK’s Permanent Makeup

Tuż po zabiegu – pozwól swojej skórze się regenerować

To, czy będziemy stosować się do zaleceń linergistki bezpośrednio po zabiegu może mieć bardzo duży wpływ na wygląd naszego makijażu. Przede wszystkim, przez tydzień powinnyśmy zrezygnować z nakładania makijażu na obszar poddany zabiegowi. Należy także unikać nadmiernego kontaktu z wodą – basen, sauna czy długie prysznice są absolutnie niewskazane. Do mycia twarzy należy używać wody z delikatnymi produktami do mycia, które usuną zabrudzenia i odświeżą skórę.

Naturalnym elementem procesu gojenia się skóry jest pojawienie się strupków. Pod żadnym pozorem nie należy ich zrywać! Może to prowadzić do powstania nieestetycznych blizn oraz miejscowego zniknięcia barwnika.

Przez pierwszy miesiąc po zabiegu należy nastawić się na drobny dyskomfort związany z nowym makijażem – jego kolor, kształt, a także stopień wypełnienia brwi czy ust może nam się wydawać nieregularny, zbyt wyrazisty. Po paru dniach profesjonalnie wykonany makijaż ulega znacznemu rozjaśnieniu, ponieważ część pigmentu zostaje usunięta ze skóry – i nie należy interweniować przy tym procesie. Po miesiącu profesjonalne linergistki wykonują w cenie zabiegu uzupełnienie, mającą na celu dopigmentowanie i drobne poprawki.

Skóra w czasie regeneracji powinna być nawilżana, ale nie natłuszczana. Tłuste maści i kremy mogą powodować zaczopowanie porów skóry, która przez to nie będzie miała możliwości naturalnie się oczyszczać. W tym okresie przyjacielem są za to kremy z wysokimi filtrami chroniącymi przed działaniem promieni UV, które zapobiegają odbarwianiu pigmentu.

Podobnie jak zaraz przed zabiegiem, także bezpośrednio po nim należy unikać wszelkich podrażnień mechanicznych i chemicznych. Zabiegi depilacji wąsika, mikrodermabrazji, złuszczające i inne powinny być odłożone do czasu całkowitego zregenerowania się skóry. Oczywiście bardzo istotna jest także higiena – jak przy każdym zabiegu inwazyjnym, bezwzględnie należy dbać o czystość mikrouszkodzeń i nie doprowadzanie do ich zabrudzenia. Lepiej zrezygnować z siłowni i nadmiernego wysiłku oraz unikać dotykania twarzy w ciągu dnia.

Makijaż permanentny na co dzień

Dbanie o makijaż permanentny po zakończonym procesie regeneracji nie jest uciążliwe. Po prawdzie, jest on zdecydowanie mniej absorbujący, niż makijaż tradycyjny – nie wymaga bieżących poprawek, zmywania i nanoszenia, nie rozmazuje się i nie wpływa na jakość cery. Warto jednak pamiętać, że wszelkie zabiegi polegające na złuszczaniu naskórka powodują szybsze złuszczanie się także pigmentu. Podobnie w przypadku ekspozycji na słońce – promienie UV mogą wybarwiać makijaż i prowadzić do jego blaknięcia, a opalona skóra ma tendencję do przesuszania się i pękania.

Stosowanie kremów i maści ze sterydami także może prowadzić do powstawania odbarwień (to ich częsty skutek uboczny, niezależny od makijażu permanentnego). Zażywanie leków na trądzik, hormonalnych i antybiotyków może także powodować szybsze znikanie naszego makijażu.

Generalnie przyjmuje się, że klientki ze skórą tłustą i mieszaną krócej cieszą się makijażem permanentnym, niż panie o skórze normalnej i suchej. Są to jednak bardzo indywidualne kwestie i jak widać, na trwałość makijażu może mieć wpływ o wiele więcej czynników i ich kombinacji, niż tylko sam rodzaj cery.

Zabieg uzupełniający – kiedy się na niego zdecydować?

Pierwszy zabieg dopigmentowania wykonywany jest około miesiąc po zabiegu właściwym. Kolejne są wskazane co kilkunaści miesięcy, jeśli oczywiście zależy nam na przedłużeniu naszego makijażu permanentnego. Profesjonalne barwniki stosowane przez specjalistów zostają całkowicie usunięte z naskórka do około dwóch lat po implementacji. Wskazaniem do dopigmentowania makijażu jest jego wyblaknięcie i chęć korekty kształtu.

Szczegółowe informacje na temat pielęgnacji pozabiegowej powinny być przekazane przez linergistkę. Profesjonalistka wskaże, jakie kosmetyki czy maści należy stosować tuż po zabiegu, aby wspomóc skórę w naturalnych procesach odnowy i aby jak najdłużej cieszyć się naszym pięknym makijażem.
W NEWLOOK’s po każdym zabiegu mikropigmentacji przekazujemy klientce pakiet informacji o tym jak pielęgnować makijaż po jego zrobieniu.

Zapraszam serdecznie do NEWLOOK’s Permanent Makeup
Agnieszka Feifer
www.permanentny.com

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz