Jak dbać o kota w domu?

29 lipca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Koty to zwierzęta, które dobrze czują się w znanych sobie przestrzeniach. W przeciwieństwie do psów, pupil, który zostanie udomowiony, wcale nie musi wychodzić na zewnątrz, aby cieszyć się komfortem. Każdy opiekun powinien zatroszczyć się o to, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Zobaczmy, jak dbać o kota domowego.

KOT

Kocia toaleta — kuweta i żwirek

Kot, który nie wychodzi z domu, musi mieć zapewnione miejsce do załatwiania się. Należy mu więc zagwarantować dostęp do kuwety, a nawet kilku kuwet, jeżeli mieszkamy w dużym domu. W kociej toalecie zawsze powinna znajdować się odpowiednia ilość żwirku, który musi być wymieniany systematycznie.

Kuweta nie powinna być zbyt mała, najlepiej dobrać ją do rozmiarów czworonoga. Warto ustawić ją w miejscu cichym, które jest rzadko uczęszczane, ale przy tym dobrze widoczne. Kot powinien dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się jego toaleta i mieć tam względny spokój.

Karmienie kota domowego

Koty wychodzące od czasu do czasu same upolują sobie zdobycz. Kociaki domowe, poza okazjonalnym złapaniem muchy lub innego insekta, nie mają takiej możliwości. Opiekunowie tych czworonogów muszą zadbać o to, aby ich puchaci przyjaciele, mieli dostęp do odpowiedniego żywienia, uwzględniające pełnoporcjową karmę dla kotów, która będzie składać się z odpowiedniej ilości białka oraz witamin. Każdy kot powinien mieć dostęp zarówno do karmy mokrej, jak i suchej.

Na zewnątrz kot ma dostęp do trawy, która po spożyciu rozpuszcza lub pomaga wydalić połknięte kłaczki. Dbając o układ pokarmowy mruczka, warto zapewnić mu dostęp do karmy, wspomagającej trawienie sierści lub zainwestować w specjalną trawę dla kotów domowych. Nie można też zapominać o tym, aby kot zawsze miał dostęp do wody.

Pielęgnacja kota domowego

Znane, jako jedne z największych czyściochów, koty domowe nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Nie mają się gdzie wybrudzić, więc ich kąpiel w większości przypadków nie będzie konieczna. Chcąc odświeżyć sierść naszego mruczka, warto wyczesać go od czasu do czasu i ewentualnie skorzystać z suchego szamponu, jeżeli zwierzę toleruje takie zabiegi. Można kociakowi obcinać co jakiś czas pazurki, jednak mało który czworonóg lubi takie działania, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie mu drapaka, na którym będzie mógł je „piłować”.

Ważny jest regularny przegląd kociego uzębienia. Podobnie jak u ludzi, także u zwierząt zęby mogą ulec zepsuciu. Koty dość często cierpią też na zapalenia dziąseł, wymagające interwencji lekarza weterynarii.

Zapewnij mruczkowi bezpieczną przestrzeń

Dbanie o kota to nie tylko karmienie i pielęgnacja, ale też zapewnienie odpowiedniej opieki i miłości. Dając mruczkowi dom, musimy sprawić, żeby mógł poczuć się w nim bezpiecznie i swobodnie. Należy zadbać o to, aby mruczek miał tyle czułości, ile potrzebuje, ale gdy nie ma ochoty na pieszczoty, również trzeba to uszanować.

Zapraszając kota do swojego domu i przygotowując mieszkanie pod jego przybycie, warto skorzystać z analogu kocich feromonów, które ułatwią mu przystosowanie się do nowego miejsca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.feliway.com/pl.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...