Jak dbać o czyste powietrze w mieszkaniu?

3 maja 2021, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Ostatnimi czasy w Polsce powietrze staje się nieco gorsze. Wszystko za sprawą smogu, który rozprzestrzenia się w szybkim tempie i odbija się na naszym zdrowiu. Czy wiecie jak oczyścić powietrze w swoim otoczeniu? Jak często wietrzyć mieszkanie? Jak uchronić się przed smogiem, kurzem i pyłem? Mamy dla Was kilka cennych wskazówek.

 

powietrze

 

Wietrzenie pomieszczeń

Warto śledzić informacje o smogu, ponieważ czasami stężenie jest dużo większe i wtedy trzeba wprowadzić odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jeżeli pojawia się alarm smogowy, wtedy należy otoczyć większa opieką małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz alergicy. Te osoby najlepiej powinny zostać w domu, aby niepotrzebnie nie wdychać nieczystego powietrza.

Pozostałe osoby, również powinny nieco ograniczyć spacery czy uprawianie sportów na zewnątrz.Ponad to należy pozostawić okna zamknięte, aby nie zanieczyszczać powietrza w domu. Poza alarmem smogowym powinniście nadal na bieżąco śledzić informacje o stężeniu, ale nie zapominajcie wtedy o wietrzeniu. Najlepiej jest to robić kilka razy, ale na krótko powiedzmy kilkanaście minut. Tym sposobem uzyskacie czyste powietrze w domu.

mieszkanie

Naturalne oczyszczanie powietrza

Nie od dziś wiadomo, że rośliny oczyszczają powietrze. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć i nie martwić się smogiem. Ponad to rośliny filtrują powietrze i poprawiają jakość życia. Badania wskazały kilkanaście gatunków, które najskuteczniej oczyszczają powietrze, likwidują szkodliwe substancje oraz kurz. Najlepsze w nich jest to, że możesz je dostać w niskiej cenie i poustawiać po kilka w każdym pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o pielęgnacje kwiatków, to jest banalnie prosta i nie pochłania dużej ilości pieniędzy, więc jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę ze złym powietrzem. Pamiętaj, aby co jakiś czas przecierać liście z kurzu, aby nie zapchały się aparaty szparkowe, ponieważ wtedy rośliny mają utrudnione zadanie.

Polecane rośliny:

 • skrzydłokwiat
 • fikus
 • antrium
 • dracena
 • palma bambusowa
 • wężownica
 • zielistka
 • filodendron
 • paprotka
 • bluszcz pospolity
 • chamedora wytworna
 • gerbera

rośliny

Mechaniczne oczyszczanie powietrza

Poza roślinami o jakość Twojego powietrza mogą zadbać jeszcze specjalne urządzenia. Należą do nich chociażby wentylacja mechaniczna lub urządzenia do filtrowania powietrza. Polega to na pobieraniu przez urządzenie powietrza zepsutego, ogrzanie go, oczyszczenie a następnie wypuszczenie do pomieszczenia już najlepszego dla nas tlenu. Zdecydowanie jest to polecane dla osób zmagających się z alergią, ponieważ urządzenie pozbywa się dwutlenku węgla, kurzu i wszelkich alergenów z powietrza. Dzięki temu możecie spokojnie ograniczyć otwieranie okien, kiedy smog grasuje na dworze. Nawilżone powietrze to nie tylko sposób na walkę z jesienno-zimowymi infekcjami. Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W optymalnie nawilżonym powietrzu czujemy się lepiej, mamy więcej energii i sił witalnych.

Na rynku jest dużo nawilżaczy powietrza. Dostępne są w różnych cenach i wariantach. Wybór nie jest trudny, ale żeby nawilżacz spełniał dobrze swoją funkcję, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • Wydajność – określana jest w mililitrach na godzinę – im wyższa, tym szybciej nawilżacz pracuje i tym krócej będziemy czekać na optymalne nawilżenie.
 • Powierzchnia nawilżania – określana jest w metrach kwadratowych.
 • Głośność – wyrażana jest w decybelach. Jeśli nawilżacz ma stać w sypialni, powinien być naprawdę cichy. 50 dB to już sporo. Lepiej celować w przedział 20 – 30 dB.
 • Funkcja jonizacji – to dzięki niej powietrze jest bardziej rześkie i ma zdecydowanie lepszą jakość.
 • Możliwość programowania czasu pracy i pożądanego stopnia nawilżenia pomieszczenia – nawilżacz sam sprawdza, czy musi pracować, czy nie.
 • Funkcja aromaterapii – niektóre nawilżacze wyposażone są w specjalne pojemniki, do których można wlać olejek zapachowy. W czasie nawilżania w mieszkaniu unosi się delikatny zapach.
 • Funkcja oczyszczania – przydaje się, jeśli dom nie jest wolny od kurzu i alergenów.

 

Czyszczenie pomieszczeń

Czyste pomieszczenia to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż mieszkanie w tonie kurzu i pyłu. Warto więc zadbać o częste wycieranie kurzy, najlepiej za pomocą zwilżonej ściereczki oraz codziennie odkurzanie. Najlepiej jest ograniczyć używanie środków chemicznych, ponieważ mogą podrażnić układ oddechowy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj woda z octem bądź sodą. Jeżeli chodzi o odkurzacze to rekomenduje się te z filtrami, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są odkurzacze z funkcją mycia podłóg więc macie 2 w 1.

Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 1:2. Następnie przelej do butelki ze sprayem i możesz czyścić każdą powierzchnię.  Bez problemu usuniesz plamy,zacieki czy nawet osad z mydła. Pasta z sody i octu (2:1) pomaga usunąć kamień, wypolerować krany, słuchawkę prysznica, dzbanek do kawy, chromowane elementy mebli, wyczyścić tłusty i mocno zabrudzony piekarnik, wyczyścić deskę do krojenia (drewnianą i plastikową) – zabija bakterie chorobotwórcze, czy też naczynia ze śladami po kawie i herbacie. Soda i ocet to środki uniwersalne. Skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy i działają wybielająco. Z ich pomocą usuniesz zabrudzenia i plamy z niemal wszystkiego: terakoty, drewnianych mebli, plastikowych drobiazgów i szklanych lub porcelanowych naczyń. Wymieszane razem działają podwójnie skutecznie.

czysteJonizacja powietrza


Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Nasze samopoczucie i sprawność zależą od składu powietrza, jakim oddychamy. Zawiera ono w określonej proporcji cząstki naładowane dodatnio i ujemnie zwane jonami. Badania naukowe wykazują, że dla dobrego samopoczucia konieczna jest ich równowaga. Telewizory, monitory komputerów, klimatyzatory, mikrofalówki są źródłem nadmiaru jonów dodatnich w powietrzu tworząc tzw. smog elektryczny, który prowadzi do osłabienia koncentracji i bezsenności. Aby przywrócić równowagę i zneutralizować negatywne skutki smogu elektrycznego trzeba wzbogacić powietrze w jony ujemne.
Świetnie sprawdzi się tutaj lampa solna, która po nagrzaniu wydziela ujemne jony dzięki czemu naprawia powietrze.

lampa

Najważniejsze wskazówki

Skoro wiecie już jak zadbać o swoje lepsze samopoczucie i czyste powietrze, to pora na ostatnie wskazówki i podsumowanie. Pamiętajcie, aby regularnie sprawdzać jakoś powietrza i przywiązywać do tego wagę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zły tlen może wpływać na nasz organizm. O czym więc należy jeszcze pamiętać?

 • nie pal papierosów w domu – dym tytoniowy osiada na meblach, firankach i niszczy powietrze wokół nas
 • sprzątanie regularne z pewnością pomoże Ci w walce z nieczystym powietrzem i zachowa na dłużej jego świeżość
 • zamiast chemii do sprzątania wybierz naturalne środki typu woda z octem
 • ogranicz użycie świeczek zapachowych i kadzideł. Lepiej wybrać świeczki z naturalnego wosku lub zioła
 • zmniejsz jonizację powietrza dzięki świeczkom i lampom solnym

kobieta

zobacz również:

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – top 7

Rośliny do sypialni, które nawilżają powietrze

Rośliny, które nawilżają powietrze

Jak aranżować rośliny we wnętrzu?

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wirus RSV
Dzieci mają słabą odporność, nam też w tym wieku przyplątywały się choroby...
Samotne mamy - czy to fajne partner…
Niech brat patrzy na charakter, bo są różne kobiety, ale jeśli nie jest materialistką...
Znane pary - wzór do naśladowania?…
Akurat dziś portale plotkarskie donoszą o rozwodzie takiej idealnej do niedawna pary aktorskiej......
Łączenie różnych marek farb do włos…
To trochę ryzykowne, bo to chemiczne mieszanki... Ja bym wolała osobno je rozrobić...