URODA I ZDROWIE

Jak dbać o czyste powietrze w mieszkaniu?

9 marca 2020, dodał: Dagmara

Ostatnimi czasy w Polsce powietrze staje się nieco gorsze. Wszystko za sprawą smogu, który rozprzestrzenia się w szybkim tempie i odbija się na naszym zdrowiu. Czy wiecie jak oczyścić powietrze w swoim otoczeniu? Jak często wietrzyć mieszkanie? Jak uchronić się przed smogiem, kurzem i pyłem? Mamy dla Was kilka cennych wskazówek.

 

powietrze

 

Wietrzenie pomieszczeń

Warto śledzić informacje o smogu, ponieważ czasami stężenie jest dużo większe i wtedy trzeba wprowadzić odpowiednie środki bezpieczeństwa. Jeżeli pojawia się alarm smogowy, wtedy należy otoczyć większa opieką małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz alergicy. Te osoby najlepiej powinny zostać w domu, aby niepotrzebnie nie wdychać nieczystego powietrza.

Pozostałe osoby, również powinny nieco ograniczyć spacery czy uprawianie sportów na zewnątrz.Ponad to należy pozostawić okna zamknięte, aby nie zanieczyszczać powietrza w domu. Poza alarmem smogowym powinniście nadal na bieżąco śledzić informacje o stężeniu, ale nie zapominajcie wtedy o wietrzeniu. Najlepiej jest to robić kilka razy, ale na krótko powiedzmy kilkanaście minut. Tym sposobem uzyskacie czyste powietrze w domu.

mieszkanie

Naturalne oczyszczanie powietrza

Nie od dziś wiadomo, że rośliny oczyszczają powietrze. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć i nie martwić się smogiem. Ponad to rośliny filtrują powietrze i poprawiają jakość życia. Badania wskazały kilkanaście gatunków, które najskuteczniej oczyszczają powietrze, likwidują szkodliwe substancje oraz kurz. Najlepsze w nich jest to, że możesz je dostać w niskiej cenie i poustawiać po kilka w każdym pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o pielęgnacje kwiatków, to jest banalnie prosta i nie pochłania dużej ilości pieniędzy, więc jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę ze złym powietrzem. Pamiętaj, aby co jakiś czas przecierać liście z kurzu, aby nie zapchały się aparaty szparkowe, ponieważ wtedy rośliny mają utrudnione zadanie.

Polecane rośliny:

 • skrzydłokwiat
 • fikus
 • antrium
 • dracena
 • palma bambusowa
 • wężownica
 • zielistka
 • filodendron
 • paprotka
 • bluszcz pospolity
 • chamedora wytworna
 • gerbera

rośliny

Mechaniczne oczyszczanie powietrza

Poza roślinami o jakość Twojego powietrza mogą zadbać jeszcze specjalne urządzenia. Należą do nich chociażby wentylacja mechaniczna lub urządzenia do filtrowania powietrza. Polega to na pobieraniu przez urządzenie powietrza zepsutego, ogrzanie go, oczyszczenie a następnie wypuszczenie do pomieszczenia już najlepszego dla nas tlenu. Zdecydowanie jest to polecane dla osób zmagających się z alergią, ponieważ urządzenie pozbywa się dwutlenku węgla, kurzu i wszelkich alergenów z powietrza. Dzięki temu możecie spokojnie ograniczyć otwieranie okien, kiedy smog grasuje na dworze. Nawilżone powietrze to nie tylko sposób na walkę z jesienno-zimowymi infekcjami. Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W optymalnie nawilżonym powietrzu czujemy się lepiej, mamy więcej energii i sił witalnych.

Na rynku jest dużo nawilżaczy powietrza. Dostępne są w różnych cenach i wariantach. Wybór nie jest trudny, ale żeby nawilżacz spełniał dobrze swoją funkcję, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • Wydajność – określana jest w mililitrach na godzinę – im wyższa, tym szybciej nawilżacz pracuje i tym krócej będziemy czekać na optymalne nawilżenie.
 • Powierzchnia nawilżania – określana jest w metrach kwadratowych.
 • Głośność – wyrażana jest w decybelach. Jeśli nawilżacz ma stać w sypialni, powinien być naprawdę cichy. 50 dB to już sporo. Lepiej celować w przedział 20 – 30 dB.
 • Funkcja jonizacji – to dzięki niej powietrze jest bardziej rześkie i ma zdecydowanie lepszą jakość.
 • Możliwość programowania czasu pracy i pożądanego stopnia nawilżenia pomieszczenia – nawilżacz sam sprawdza, czy musi pracować, czy nie.
 • Funkcja aromaterapii – niektóre nawilżacze wyposażone są w specjalne pojemniki, do których można wlać olejek zapachowy. W czasie nawilżania w mieszkaniu unosi się delikatny zapach.
 • Funkcja oczyszczania – przydaje się, jeśli dom nie jest wolny od kurzu i alergenów.

kobieta

Czyszczenie pomieszczeń

Czyste pomieszczenia to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż mieszkanie w tonie kurzu i pyłu. Warto więc zadbać o częste wycieranie kurzy, najlepiej za pomocą zwilżonej ściereczki oraz codziennie odkurzanie. Najlepiej jest ograniczyć używanie środków chemicznych, ponieważ mogą podrażnić układ oddechowy. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj woda z octem bądź sodą. Jeżeli chodzi o odkurzacze to rekomenduje się te z filtrami, ponieważ zatrzymują zanieczyszczenia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są odkurzacze z funkcją mycia podłóg więc macie 2 w 1.

Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 1:2. Następnie przelej do butelki ze sprayem i możesz czyścić każdą powierzchnię.  Bez problemu usuniesz plamy,zacieki czy nawet osad z mydła. Pasta z sody i octu (2:1) pomaga usunąć kamień, wypolerować krany, słuchawkę prysznica, dzbanek do kawy, chromowane elementy mebli, wyczyścić tłusty i mocno zabrudzony piekarnik, wyczyścić deskę do krojenia (drewnianą i plastikową) – zabija bakterie chorobotwórcze, czy też naczynia ze śladami po kawie i herbacie. Soda i ocet to środki uniwersalne. Skutecznie zwalczają nieprzyjemne zapachy i działają wybielająco. Z ich pomocą usuniesz zabrudzenia i plamy z niemal wszystkiego: terakoty, drewnianych mebli, plastikowych drobiazgów i szklanych lub porcelanowych naczyń. Wymieszane razem działają podwójnie skutecznie.

czysteJonizacja powietrza


Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Nasze samopoczucie i sprawność zależą od składu powietrza, jakim oddychamy. Zawiera ono w określonej proporcji cząstki naładowane dodatnio i ujemnie zwane jonami. Badania naukowe wykazują, że dla dobrego samopoczucia konieczna jest ich równowaga. Telewizory, monitory komputerów, klimatyzatory, mikrofalówki są źródłem nadmiaru jonów dodatnich w powietrzu tworząc tzw. smog elektryczny, który prowadzi do osłabienia koncentracji i bezsenności. Aby przywrócić równowagę i zneutralizować negatywne skutki smogu elektrycznego trzeba wzbogacić powietrze w jony ujemne.
Świetnie sprawdzi się tutaj lampa solna, która po nagrzaniu wydziela ujemne jony dzięki czemu naprawia powietrze.

lampa

Najważniejsze wskazówki

Skoro wiecie już jak zadbać o swoje lepsze samopoczucie i czyste powietrze, to pora na ostatnie wskazówki i podsumowanie. Pamiętajcie, aby regularnie sprawdzać jakoś powietrza i przywiązywać do tego wagę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zły tlen może wpływać na nasz organizm. O czym więc należy jeszcze pamiętać?

 • nie pal papierosów w domu – dym tytoniowy osiada na meblach, firankach i niszczy powietrze wokół nas
 • sprzątanie regularne z pewnością pomoże Ci w walce z nieczystym powietrzem i zachowa na dłużej jego świeżość
 • zamiast chemii do sprzątania wybierz naturalne środki typu woda z octem
 • ogranicz użycie świeczek zapachowych i kadzideł. Lepiej wybrać świeczki z naturalnego wosku lub zioła
 • zmniejsz jonizację powietrza dzięki świeczkom i lampom solnym

kobieta

zobacz również:

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu – top 7

Rośliny do sypialni, które nawilżają powietrze

Rośliny, które nawilżają powietrze

Jak aranżować rośliny we wnętrzu?

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Konsultacje online z lekarzem
Ja osobiście korzystałam z konsultacji lekarskich online. Dobry sposób, że by uzyskać receptę...
ból menstruacyjny
Najlepsza metoda na bolesne miesiączki to tabletki antykoncepcyjne. Skracają czas okresu, regulują cykl,...
odchudzanie
Niestety, ale zbyt dużo wody robi zamieszanie w przewodzie pokarmowym, rozcieńcza soki żołądkowe...
Azjatycki tusz do rzęs - porażka !…
Dla mnie rzeczy z Chin itp. są mocno podejrzane, oni tam chyba używają składników,...