Jak dbać o cięte kwiaty ?

13 maja 2014, dodał: PurpleRibbon
Artykuł zewnętrzny

Któż z nas nie lubi kwiatów. Rosnąc w swoim naturalnym środowisku długo zachwycają swoim pięknem. Kolorowy i pachnący bukiet jest znakomitą ozdobą wnętrza. Jednak cięte kwiaty szybko więdną i tracą świeżość. Jeśli chcemy, by stały długo w naszym wazonie i pięknie wyglądały  trzeba o nie odpowiednio zadbać.

kw

Oto kilka praktycznych rad, które mogą okazać się pomocne w opiece nad ciętymi kwiatami:

1. Usuń liście z dolnej części łodyg. Ważne aby liście nie namiękały w wodzie, gdyż będą się w niej rozkładać, a to sprzyja gniciu.

2. Przytnij  końcówki łodyg  pod wodą, dzięki czemu nie dostanie się do nich powietrze.  Zrób to w sposób ukośny zdecydowanym ruchem. Taki zabieg sprawi, że roślina będzie łatwiej pobierać wodę. Jeśli masz do czynienia z rośliną o zdrewniałych łodygach jaką jest np. róża możesz zmiażdżyć jej końcówkę lub głęboko ją naciąć.  Końcówki kwiatów wydzielających sok mleczny można zanurzyć na chwile we wrzątku.

3. Bukiet wstawiaj zawsze do czystego wazonu. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia sprawiają, że roślina szybciej zaczyna gnić.

4. Nie używaj do kwiatów wody prosto z kranu, ponieważ jest chlorowana, a to im nie sprzyja. Najlepiej bukiet wstawić do wystudzonej przegotowanej wody lub do wody mineralnej. Należy ją codziennie zmieniać a przy okazji podcinać łodygi.

5. Kwiaty muszą stać w chłodnym, najlepiej wilgotnym miejscu i nie powinny być bezpośrednio wystawione na słońce.

6. Warto codziennie spryskiwać bukiet wodą, jednak niektóre kwiaty (np. róże) tego nie lubią.

7. Nie stawiaj bukietu w pobliżu owoców, urządzeń elektrycznych i sztucznych źródeł ciepła. Kwiaty źle znoszą także przeciągi.

8.  Możesz dodać do wody kupione odżywki przeznaczone do ciętych kwiatów lub spróbować przedłużyć żywotność bukietu w domowy sposób. Jednym ze sposobów jest dodanie do wody szczypty cukru wraz z polopiryna lub  kilkoma kroplami octu. Pamiętajmy o tym drugim składniku, gdyż sam cukier to idealna pożywka dla bakterii. Ten sposób najbardziej sprawdza się w przypadku tulipanów, astrów i narcyzów.  Kolejnym sposobem, szczególnie polecanym dla róż, gardenii i kamelii,  jest dosypanie do wody soli kuchennej. Można także użyć aspiryny ( lubią ją lwie paszcze, chryzantemy, astry, narcyzy, irysy, dalie, tulipany) lub soku z cytryny, który pomoże zwiędniętym kwiatom.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz