Jak dbać o bieliznę pościelową?

23 sierpnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pościel jest tym elementem wyposażenia domu, który znaleźć można praktycznie wszędzie, gdzie tylko stoi jakiekolwiek łóżko. Niegdyś o bieliznę pościelową dbano szczególnie, bo była dość trudno dostępna, a niejednokrotnie także kosztowna, jeśli szukaliśmy czegoś z dobrego gatunku materiału. Dziś zasady dbania o pościel zostały zapomniane, co niestety przekłada się na jej gorszą jakość już po kilku praniach.

18.pościele

Tymczasem, zamiast kupować regularnie nową pościel, warto zainwestować w taką, która jest droższa, a następnie odpowiednio o nią dbać. W rzeczywistości często wystarczy zastosowanie się do wskazań producenta względem metod prania, a także stosowanie kilku przydatnych tricków, które mogą przełożyć się na wieloletnią świeżość zachowywaną przez pościele.

Wietrzenie pościeli

Już na etapie, gdy wybieramy idealne pościele, powinniśmy zastanowić się nad czymś więcej niż tylko wybór bielizny pościelowej względem naszych oczekiwań estetycznych. Dobranie właściwego materiału pozwoli użytkować pościel we właściwy, zdrowy sposób. Podstawową sprawą jest wybranie wysokogatunkowych materiałów naturalnych, głównie takich jak bawełna czy len. Odprowadzają one wilgoć i można je nie tylko prać, ale również wietrzyć, co warto robić przy każdej możliwej okazji. Wietrzenie wskazane jest zarówno latem, jak i zimą, gdy tylko powietrze nie jest zbyt wilgotne, a sama pościel nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. W ten sposób usuwamy z niej roztocza kurzu oraz wszelkie nieprzyjemne, pozostałe po nocy zapachy.

Pranie i prasowanie

Bieliznę pościelową należy regularnie prać w temperaturze, na którą pozwala producent. Bardzo istotne jest, aby program prania był długi, a jednocześnie posiadał dodatkowe płukanie, które usuwa wszystkie detergenty z pościeli, dzięki czemu jest ona przyjaźniejsza naszej skórze. Do prania używany takich środków, na które pozwala producent – zwykle sprawdzą się delikatne proszki oraz płyny. Po praniu pościele należy rozwieszać na sporej powierzchni, co umożliwi ich szybkie wyschnięcie; najlepiej robić to na świeżym powietrzu, ale nie na ostrym słońcu oraz nie wówczas, gdy wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Następnie warto pościele prasować albo oddawać do magla, zaś w przypadku prześcieradeł pokusić się nawet o krochmalenie, które dłużej utrzymuje świeżość pościeli. Prasowanie nie jest wskazane jedynie w przypadku pościeli z kory.

18.pościele-pranie

Przechowywanie pościeli

Ważne jest również to, w jaki sposób przechowujemy bieliznę pościelową. Najlepiej robić to w wentylowanym miejscu albo po prostu często wietrzyć nieużywane pościele. Wentylacja sprawia, że pościel jest świeższa i nie rozwijają się w niej żadne bakterie. Dobrze jest również w miejscu jej przechowywania umieścić naturalne substancje zapachowe, np. chusteczki nasączone olejkiem lawendowym bądź sposobem naszych babć – pachnące mydło w kostce. To również zachowa lepszy zapach pościeli, a jednocześnie, w przypadku lawendy, zminimalizuje ryzyko pojawienia się moli. Jeśli chodzi o pościele, które akurat są obleczone – przed schowaniem ich do wnętrza łóżka czy przykryciem narzutą dobrze jest pozostawić je rozłożone czy rozwieszone na kilka chwil, co usunie zapachy z nocy.