JAK CZYŚCIĆ BIŻUTERIĘ DŹWIĘKIEM – OD CZEGO SĄ MYJKI ULTRADŹWIĘKOWE?
Wszystkie lubimy biżuterię. Zazwyczaj mamy jej więcej, niż nam się wydaje, jednak do noszenia nadaje się tylko część. Reszta straciła swój dawny połysk, jest matowa lub wręcz poczerniała. Trudno dotrzeć gąbką albo szczoteczką w malutkie przestrzenie. Odśwież swoje ozdoby przy pomocy dźwięku. Sprawdź, co potrafią myjki ultradźwiękowe.
Dźwiękowe miotełki
Każda z nas zna co najmniej kilka domowych sposobów na polerowanie srebra, złota, miedzi, brązu. Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji metali szlachetnych, ale co z tego, jeśli mamy wyczyścić przedmioty pełne zagłębień i trudno dostępnych szczelin. Obrączki stosunkowo łatwo domyć z osadu, ale co zrobić z fantazyjnie zaprojektowaną broszką wysadzaną kamieniami, ażurowym wisiorkiem czy kolczykami o skomplikowanym wzorze? Tu właśnie idealnym rozwiązaniem są „dźwiękowe miotełki” czyli ultradźwięki, a konkretnie myjki ultradźwiękowe.
Jak działają myjki ultradźwiękowe?
Zasada działania tych urządzeń jest raczej nieskomplikowana. Jak być może pamiętamy, dźwięk ma postać fali. W zależności od jej długości rozróżniamy:
- infradźwięki (o niskiej częstotliwości od 1 do 16 Hz – dla ludzi niesłyszalne)
- dźwięki słyszalne dla człowieka (od 16 Hz do 20 kHz)
- ultradźwięki (powyżej 20 kHz – poza ludzką percepcją)
Myjki ultradźwiękowe wyposażone są w specjalny przetwornik, którego zadaniem jest wprawienie fal dźwiękowych w ruch. Powstają wtedy strefy niskiego i wysokiego ciśnienia. W pierwszym wypadku ma miejsce wytworzenie się mikroskopijnych pęcherzyków, które gwałtownie się rozrastają, nawet do wytworzenia próżni (proces kawitacji). Kiedy natomiast ciśnienie wzrasta, następuje implozja (zapadanie się) pęcherzyków. Towarzyszy temu wydzielanie się olbrzymiej ilości energii, a jej impet dociera w każdą – nawet mikroskopijną rysę. Działa tam jak miliardy szczoteczek, które usuwają osad, brud a przy stworzeniu odpowiednich warunków nawet bakterie i wirusy.
Nie tylko biżuteria
Oczywiście myjki ultradźwiękowe doskonale nadają się do odświeżenia naszych ulubionych kosztowności, ale równie praktyczne okażą się przy czyszczeniu innych przedmiotów. W łaźni ultradźwiękowej można myć okulary, szczoteczki do zębów, przybory kosmetyczne, protezy zębowe, aparaty ortodontyczne, sztućce czy okazy numizmatyczne. Na rynku dostępne są myjki ultradźwiękowe o różnych gabarytach i o rozmaitej pojemności.
DeNovo
Więcej informacji na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, w tym oczyszczacze ultradźwiękowe marki ULSONIX.