Jak często wykonywać badanie piersi?

20 września 2018, dodał: Dagmara

Najczęstszym nowotworem, który atakuje kobiety jest rak piersi. Coraz więcej młodych kobiet cierpi z tego powodu, a statystyki nieubłaganie rosną. Na szczęście w bardzo prosty sposób można wcześnie wykryć chorobę i rozpocząć z nią walkę. Dzięki profilaktyce kobiety zwiększają swoją szanse na wyleczenie raka piersi, jednak trzeba pamiętać o regularnym badaniu piersi.

badanie piersi

Badanie

Badanie piersi samemu powinno stać się nawykiem, który będzie regularnie wykonywany. Dzięki samobadaniu można wykryć guzki w bardzo wczesnym stadium. Badanie wykonuj raz w miesiącu, między 7 a 10 dniem cyklu, od 20 roku życia.

Pierwszy etap badania to oglądanie, a później następuje badanie palpacyjne. Stań przed lustrem i postępuj zgodnie z instrukcją.

  • Podnieś ręce do góry i przyjrzyj się, czy Twoje piersi zmieniły może wygląd lub kolor. Zobacz, czy skóra na piersiach się nie marszczy i czy brodawki nie są zbyt wyciągnięte.
  • Teraz oprzyj ręce na biodrach i zbadaj je dokładnie jak wyżej.
  • Ściśnij mocno brodawki i zobacz, czy nie wypływa z nich żaden płyn.
  • Następnie udaj się pod prysznic i namydl  ciało, aby wszelkie zmiany były bardziej wyczuwalne.
  • Lewą rękę połóż na tył głowy, a prawą na piersi. Delikatnie przyciśnij trzy środkowe palce i zataczaj drobne kółeczka.
  • Teraz przejdź do wykonywania okrężnych ruchów wokół całej piersi. Przesuwaj palce ruchem półkolistym oraz linowym, tak aby zbadać każdy centymetr piersi.
  • Zbadaj drugą pierś jak powyżej.

badanie piersi

Badanie USG piersi

Poza samobadaniem warto raz do roku wykonać USG piersi. Badanie to polega na bezbolesnym wykorzystaniu ultradźwięków. Lekarz na początku smaruje pierś specjalnym żelem, a następnie bada ją za pomocą specjalnym urządzeniem. Na monitorze powstaje obraz piersi, który pozwala na zobaczenie wszelkich zmian nawet do 5 milimetrów. To badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu.

badanie piersi usg

Mammografia

To kolejny rodzaj badania pozwalający na wykrycie raka we wczesnym stadium.  Przeznaczone jest dla kobiet powyżej 35 roku życia. Mammografię wykonuje się również przy terapii hormonalnej i podczas ryzyka rozwoju raka sutka.  W tym badaniu prześwietla się pierś niewielką ilością promieni rtg. Mammografia nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, ponieważ promieniowanie może zaszkodzić dziecku. Po  osiągnięciu 40 roku życia zaleca się wykonywać mammografię co dwa lata, a po 50 roku życia natomiast raz w roku.

mammografia

Rezonans i biopsja

Ostatnim rodzajem badania piersi jest rezonans magnetyczny oraz biopsja. Wykonuje się biopsje w momencie niejasnych lub niepokojących wyników mammografii lub USG. Natomiast rezonans przeznaczony jest dla kobiet, u których wcześniejsze metody zawiodą.

badanie piersiMożesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Sinial - co sądzicie??
ja mam i sobie chwalę :) rzeczywiście bardzo ładnie ujędrnia. Wymaga trochę cierpliwości,...
Botox na zmiany trądzikowe
Dokładnie pierwszy raz słyszę o botoksie na trądzik, mi w klinice od razu polecili...
Blizny na twarzy krępujące :(
Niestety jedyną skuteczną metodą pozbycia się blizn potrądzikowych jest laseroterapia, wiem z własnego doświadczenia, przetestowałam...
Przebarwienia na twarzy
Zgadzam się z opiniami dziewczyn na stare przebarwienia, które są pozostałościami po trądziku...