Jak chronić skórę zimą? Poznaj 4 podstawowe zasady doboru kremu na zimę
Wiatr, mróz, gorące powietrze w pomieszczeniach- to wszystko sprawia, że skóra zimą staje się przesuszona i podrażniona. Jeśli nie chcesz, by zaczęła się łuszczyć i by rozwinął się stan zapalny, sięgnij po odpowiedni krem, który uchroni ją przed zgubnym wpływem zimowej zmiany temperatur.
Dobór kremu na zimę nie jest, wbrew pozorom, prostą sprawą. Przede wszystkim dlatego, że każdy ma inną cerę, a w związku z tym inne potrzeby. Istnieją jednak 4 podstawowe zasady pielęgnacji, które zawsze sprawdzają się podczas mrozów i pozwalają skórze zachować zdrowy i ładny wygląd.
Zasada numer 1: Uszczelnienie bariery ochronnej skóry
Skóra w zimie traci sporo lipidów, w związku z czym następuje osłabienie jej bariery ochronnej. Kiedy jest niedostatecznie chroniona, staje się przesuszona i zaczyna pękać. Jedynym ratunkiem jest wówczas zastosowanie kremu z dużą ilością lipidów, który uszczelni naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Gdzie znaleźć te lipidy? Przede wszystkim w składnikach takich jak masło shea, olej jojoba, czy różnego rodzaju olejach roślinnych np. oleju z krokosza barwierskiego, oleju z nasion meadowfoam. Lipidy razem z ceramidami, tworzą nieprzepuszczalną barierę, która hamuje przeznaskórkową utratę wody. Dlatego warto je mieć w swoim kosmetyku, jeśli chcemy ujędrnić i dobrze nawilżyć skórę. Ceramidy połączone z lipidami znajdziesz w prawie wszystkich kremach barierowych np. w medycznym kremie barierowym Epionce.
Zasada numer 2: Nawilżenie
Zdrowa skóra, to dobrze nawilżona skóra. Jest odporna na pękanie, ma mniejsze tendencje do łuszczenia się i powstawania zmarszczek. Lepiej też radzi sobie z ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach. Aby mieć taką skórę, konieczne jest dostarczenie składników, które wiążą wodę, a mianowicie: mocznika, czy kwasu hialuronowego. Ważnym dodatkiem kosmetyku nawilżającego jest również skwalan, który stanowi naturalny składnik ludzkiego sebum. Wzmacnia on barierę ochronną naskórka (znajdziesz go np. w kremie nawilżającym sucha skóra tuba Beaute Pacifique. ). Połączenie w kremie składników wchodzących w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego w skórze), czyli kwasu hialuronowego i mocznika, razem z substancjami lipidowymi to dla skóry najlepsze rozwiązanie. Hamuje bowiem utratę wody i zatrzymuje ją w naskórku. Tego typu połączenie znajdziesz np. w aktywnie nawilżającym kremie do twarzy Dottore Cosmeceutici. Kosmetyk ten nie tylko widocznie zmiękcza skórę ale również skutecznie zabezpiecza ją przed wpływem drażniących czynników zewnętrznych.
Zasada numer 3: Wyciszenie skóry
Nagłe zmiany temperatury, suche powietrze w pomieszczeniach, wpływają na większe podrażnienie skóry w okresie zimowym. Jednorazowe podrażnienie nie jest powodem do niepokoju. Jednak jeśli skóra przez dłuższy czas szczypie, swędzi i daje uczucie ściągnięcia, należy podjąć kroki w kierunku jej uspokojenia. Brak reakcji może skutkować rozwojem stanu zapalnego, osłabieniem bariery ochronnej i łatwiejszym przedostawaniem się przez skórę bakterii i wirusów. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po krem, który w swoim składzie posiada substancje wyciszające i kojące, jak chociażby aloes, czy owies. Aloes doskonale uspokaja skórę i łagodzi podrażnienia. Z kolei wyciąg z owsa ma właściwości przeciwświądowe, przeciwzapalne i regenerujące, jest więc idealny dla osób z cerą przesuszoną, atopową alergiczną i wrażliwą. Jeśli szukasz dobrej jakości kremu nawilżającego z wyciągiem z owsa, znajdziesz go w nawilżającym kremie do twarzy Hidraderm marki Sesderma.
Zasada numer 4: Chroń skórę przed promieniami UV
Wybierając krem na zimę nie zapomnij o tym, żeby miał w swoim składzie filtry UV. Choć ochrona przed słońcem kojarzy nam się głównie z latem, to jednak odbijające się od śniegu słońce bywa równie niebezpieczne jak w upalny dzień. Dlatego dobrze przestudiuj składniki kremu i upewnij się, że twoja skóra jest właściwie chroniona przed poparzeniem słonecznym.