J.J. Pursell: Lecznicze rośliny dziko rosnące – recenzja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

J.J. Pursell: Lecznicze rośliny dziko rosnące – recenzja

28 listopada 2018, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

J.J. Pursell: Lecznicze rośliny dziko rosnące.

Najskuteczniejsze rośliny w domowej apteczce

Leksykon naturalnego zdrowia

Zioła dzisiaj najczęściej znajdują swoje zastosowanie w kuchni, a przecież śmiało możemy je stosować także w leczeniu różnych chorób czy jako składnik kosmetyków. Oczywiście do tego jest potrzebna, chociaż podstawowa wiedza o nich i ich właściwościach, nie wystarczy bowiem wiedza powszechna, że zioła mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Dzisiaj ziołolecznictwo traktowane jest trochę jak wiedza tajemna, choć przecież zioła i rośliny lecznicze mamy na wyciągnięcie ręki. Przygotowane z nich napary, nalewki, okłady, syropy lub oleje poprawiają przemianę materii, regulują pracę narządów wewnętrznych i wzmacniają odporność. Mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe, oczyszczają, odkażają i łagodzą. Zdaje się, że o tym zupełnie zapomnieliśmy i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele dobrego mają w sobie. Dlatego też warto zapoznać się z najbardziej znanymi i dostępnymi roślinami leczniczymi, które mogą wspomóc nasze zdrowie.

Książkę Lecznicze rośliny dziko rosnące wydaną nakładem Wydawnictwa Vital można określić, jako domową encyklopedię ziołolecznictwa, stanowi bowiem bogate źródło wiedzy na temat leczniczego zastosowania ziół i roślin powszechnie dostępnych oraz tych nieco mniej znanych, ale równie bezcennych. We wprowadzeniu poznamy krótką historię użytkowania ziół od czasów medycyny starożytnej, zapoznamy się z informacjami o sztuce zielarskiej i farmaceutykach, poznamy podstawy ludzkiej anatomii, jako podstawy do zrozumienia holistycznego podejścia do zdrowia i leczenia, wraz z podaniem ziół odpowiednich dla danego układu, narządu czy problemu zdrowotnego.

Część właściwa przewodnika to opis i przegląd roślin leczniczych zestawionych w układzie encyklopedycznym i alfabetycznym. Każda roślina zawiera krótki opis botaniczny, informacje o uprawie oraz bardzo szczegółowo scharakteryzowane zastosowanie lecznicze, wraz z podaniem, jak przygotować wywar, olej, tynkturę, czy inne preparaty. Autorka podaje również przeciwwskazania, co pozwala myśleć o tym leksykonie, jak o prawdziwej książce medycznej z najwyższej półki. Znajdziemy tutaj rośliny zielne znane i popularne, jak np. chmiel, perz, sumak, dziurawiec, fiołek, babka zwyczajna, cykoria, kalina, rdest, bodziszek, lukrecja, czy werbena oraz mniej znane gatunki ziół, jak np. brodaczka właściwa, lakownica, obuwik, rauwolfia żmijowa, szanta czy tulejnik. Każdy opis opatrzony jest również pięknymi, kolorowymi zdjęciami, które pozwalają na zaznajomienie się z wyglądem poszczególnych roślin, a jednocześnie są elementem podnoszącym estetykę wydania.

W książce znajdziemy również rozdział pt.: Pracownia zielarza, w którym znajdziemy informacje o tworzeniu mieszanek ziołowych, sposobach podawania ziół, ziołowych przysmakach, syropach, herbatkach, octach i olejach ziołowych wraz z recepturami na ich samodzielne wykonanie. Podane są również informacje na temat kompresów, okładów i opatrunków ziołowych wraz z instrukcją ich nakładania. Ostatni z rozdziałów przedstawia terapie ziołowe na różne dolegliwości, jak np. trądzik, guzy i siniaki, zmęczenie, dolegliwości kobiece, bezsenność, menopauza, czy choroby skóry wraz z recepturami na roślinne leki, które znajdują zastosowanie przy danym problemie czy schorzeniu.

Wszystkie podawane informacje są zredagowane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, przez co każdy zainteresowany z łatwością jest w stanie zapamiętać przydatne wiadomości. Podawane zastosowania i receptury są oryginalne, a zarazem łatwe do samodzielnego wykonania czy zastosowania. Wszystko razem sprawia, że jest to książka wyjątkowa. Można ją czytać na wyrywki, można studiować według potrzeb. Dokładny spis roślin przedstawiony na początku opracowania ułatwia nam szybkie znalezienie odpowiedniej strony. Dodatkowo przepiękna, przejrzysta i dopracowana szata graficzna to kolejne zalety tej pozycji. Lecznicze rośliny dziko rosnące to bez wątpienia poradnik warty uwagi i polecenia, stanowi, bowiem źródło rozległej i szczegółowej oraz przydatnej wiedzy o możliwościach i sposobach wykorzystania roślin leczniczych, interesującej zarówno dla laików, jak również miłośników i pasjonatów ziołolecznictwa.

Moim zdaniem, jest to jedna z najlepszych książek zielarskich obecnych na rynku, interesująca, intrygująca, bardzo szczegółowa i dopracowana merytorycznie, a jednocześnie bardzo przystępna. Poradnik kompetentny, drobiazgowy i bardzo rzetelny. Chcesz wiedzieć jak zrobić herbatkę na dobry sen, kulki energii, okład na stłuczone kolano albo syrop antystresowy lub tynkturę płodności? – koniecznie zajrzyj do tej książki. Polecam serdecznie.

Więcej: wydawnictwovital.pl

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty fioletowe czy niebieskie?
Zdecydowanie niebieskie!
szampon przeciwłupieżowy
Vichy Dercos DS to dermokosmetyk stworzony specjalnie do włosów suchych z tendencją do powstawania...
Polecani lekarze różnych dziedzin -…
Ja polecam Panią ginekolog dr, Bilińska -Szacon z Rzeszowa. Bardzo miła i konkretna...
Depresja a miejsce pracy
Depresja jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć. Oznacza to, że znakomita większość chorych może...