URODA I ZDROWIE

Inulina – czego o niej nie wiesz, a powinieneś wiedzieć?

13 grudnia 2019, dodał: Redakcja

Mniszek lekarski, por, czosnek, banany, szparagi. To tylko część z roślin, w których występuje inulina, i to w całkiem sporych ilościach. Ten naturalnie występujący cukier, przyjmuje postać białego proszku, trochę podobnego do skrobi, choć o innych właściwościach. Co warto wiedzieć o inulinie?

Naturalny prebiotyk

Inulina jest naturalnym prebiotykiem. Nie dochodzi do jej trawienia w układzie pokarmowym, dlatego spełnia tę samą rolę, co błonnik pokarmowy. Wiąże wodę dając uczucie sytości, stąd też znajduje swoje miejsce w jadłospisie osób będących na dietach redukcyjnych. Te zalety sprawiają, że równie dobrze po inulinę mogą sięgnąć osoby, które chcą się zdrowo odżywiać i dbać o swoje ciało od wewnątrz.

Fakt, że inulina jest prebiotykiem, wpływa na stymulację wzrostu mikroflory jelitowej. Gdy ilość dobroczynnie działających na organizm bakterii jest wyższa niż grzybów drożdżopodobnych i bakterii potencjalnie chorobotwórczych, można liczyć na zmniejszone ryzyko rozwoju schorzeń, które swoje podłoże mają w namnażających się bakteriach bądź grzybach.

Inulina powoduje wiązanie wody i tworzenie żelu w układzie pokarmowym, dlatego zwiększa się objętość stolca, a masy kałowe znacznie łatwiej przesuwają się wzdłuż jelita. Ten biały proszek, znacznie mniej kaloryczny niż klasyczny cukier, pozwala uporać się z zaparciami. Co więcej, nadaje się jako dodatek do wielu potraw, ale i zagęszczacz do zup czy sosów. Wystarczy wybrać inulinę pozyskiwaną np. z cykorii, a znaleźć ją można w sklepie SklepAgnex.pl.

 Inulina pomaga zachować prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. To bardzo ważne, w szczególności u osób będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, a także tych, które już są na etapie leczenia i muszą kontrolować poziom cholesterolu. Obniżanie wskazania glukozy we krwi to z kolei zaleta, którą docenią diabetycy.

 

Produkty z zawartością inuliny

Choć nie zwracamy na to uwagi, okazuje się, że inulina licznie występuje w produktach spożywczych. Stosuje się ją po to, obniżyć wartość kaloryczną lub jako zamiennik dla tłuszczu. Bez inuliny nie obchodzą się przemysł ciastkarski i cukierniczy. Znajdziemy ją również w jogurtach, serach i mlecznych deserach, ponadto sosach czy majonezach, ze względu na to, że jest dobrym stabilizatorem emulsji.

Zaletą inuliny jest to, że produkty z jej zawartością nie zmieniają swojego smaku czy zapachu, za to stają się mniej kaloryczne. Zachowują również wrażenie kremowej gładkości i tłustości, co jest charakterystyczne dla wielu artykułów spożywczych, nie tylko sosów. Poza tym, biorąc pod uwagę prozdrowotne właściwości inuliny, jej dodatek korzystnie wpływa na naszą codzienną dietę.

Naturalny prebiotyk i działanie niczym błonnik, a do tego mniej kalorii. Czy nie tego oczekujemy? Czy nie to jest nam zalecane, by zadbać o układ pokarmowy, a co za tym idzie, cały organizm? Wybierzmy inulinę, nie bójmy się jej, gdy pojawia się w składzie gotowych produktów, poznajmy jej cenne właściwości.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz