Infekcja intymna – czym jest i jak ją leczyć? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Infekcja intymna – czym jest i jak ją leczyć?

23 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zdrowie intymne to bardzo ważny, ale niestety rzadko pojawiający się publicznie temat. Dzieje się tak za sprawą krępujących dolegliwości, które mogą towarzyszyć infekcjom intymnym. Jednak należy mieć świadomość, że problem ten jest bardzo popularny i dotyczy milionów kobiet na całym świecie, a choroby takie jak grzybica lub bakteryjne zapalenie pochwy można łatwo wyleczyć.

Jak objawia się infekcja intymna?

Większość objawów infekcji intymnej jest łatwa do zauważenia. W przypadku grzybicy pochwy można zaobserwować:

  • świąd, pieczenie i nadwrażliwość okolicy pochwy;
  • zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych;
  • białe, serowate upławy;
  • powierzchowną dyspareunię, czyli dyskomfort podczas stosunku oraz bolesność podczas oddawania moczu.

Z kolei w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy występują: upławy o charakterystycznym (rybim) zapachu, a także rzadka, biaława, jednorodna wydzielina z pochwy.

Skąd się bierze infekcja intymna?

Do naturalnych czynników, które chronią okolice intymne kobiety przed zakażeniem, zalicza się spływającą od szyjki macicy do przedsionka pochwy wydzielinę, która pozwala na samooczyszczanie oraz fizjologiczną florę bakteryjną pochwy (Lactobacillus vaginalis).

Jednak pod wpływem niektórych czynników może dojść do upośledzenia bariery ochronnej i rozwinięcia się infekcji. Może to być:

  • zmiana odczynu pH pochwy, podyktowana używaniem nieodpowiedniego mydła,
  • brak stosownej higieny podczas menstruacji,
  • używanie obcisłej bielizny z syntetycznego materiału,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu np. ciąża,
  • zakażenie przeniesione na kobietę od partnera seksualnego.

Jak zapobiegać infekcji intymnej?

Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się infekcji intymnej. Przede wszystkim ważna jest regularna higiena miejsc intymnych, najlepiej przy użyciu delikatnego preparatu myjącego, który pozwala utrzymać naturalny poziom pH. Ważne jest też dokładne osuszenie okolic intymnych po kąpieli, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Oprócz tego warto używać bawełnianej bielizny i wybierać bardziej przewiewne stroje. Dodatkowo korzystne jest opróżnienie pęcherza moczowego zaraz po stosunku oraz delikatne podmycie okolic intymnych.

Co robić, gdy wystąpi infekcja?

W przypadku infekcji na tle grzybiczym (tzw. kandydoza) dobrym wyborem jest zastosowanie leku, na który wrażliwe są mikroorganizmy z rodzaju Candida albicans, sprawdź tutaj: https://www.canesten.com.pl/. Oprócz tego dobrym uzupełnieniem leczenia są  probiotyki do stosowania dopochwowego, które zawierają korzystne bakterie i wspierają naturalną mikroflorę pochwy. Natomiast w przypadku zakażenia na tle bakteryjnym stosuje się odpowiednie antybiotyki, które powinny być zlecone po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ponadto ważne jest wstrzymanie się od stosunków, częste zmienianie i ubieranie bawełnianej bielizny oraz nieużywanie perfumowanych i drażniących środków do higieny intymnej. Dodatkowo bardzo często leczeniem muszą zostać objęci również partnerzy seksualni, u których występują objawy choroby.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...