Nieprawidłowa cytologia – infekcja wirusem HPV | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Nieprawidłowa cytologia – infekcja wirusem HPV

24 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Cytologia to badanie, które pozwala na zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Właśnie dlatego każda pacjentka powinna mieć wykonywane takie badanie przynajmniej raz w roku. Główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus HPV, a szacuje się, że nawet 80% ludzi w trakcie swojego życia ma kontakt z tym wirusem.

cytologia

Nieprawidłowa cytologia – infekcja wirusem HPV

Cytologia to badanie, które pozwala na zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Właśnie dlatego każda pacjentka powinna mieć wykonywane takie badanie przynajmniej raz w roku. Główną przyczyną raka szyjki macicy jest wirus HPV, a szacuje się, że nawet 80% ludzi w trakcie swojego życia ma kontakt z tym wirusem.

Na czym polega cytologia?

pacjentka

 

Cytologia to badanie, które jest podstawowym badaniem ginekologicznym. Pozwala ono na stwierdzenie, czy u kobiety nie występują stany przedrakowe. Cytologię należy wykonywać przynajmniej raz w roku, w przypadku kobiet, które współżyją. Badanie wykonywane jest przy pomocy wziernika i jednorazowej szczoteczki. Należy zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje cytologii: tradycyjną i płynną. Metoda tradycyjna polega na delikatnym złuszczeniu komórki z błony śluzowej macicy, a później rozmazaniu na suchym szkiełku. Z kolei cytologia płynna to metoda nowocześniejsza, która cechuje się większą czułością. Cytologia płynna LBC polega na pobraniu wymazu na specjalne podłoże płynne, dzięki czemu znacznie więcej komórek trafia do badania oraz z raz pobranej próbki można zrobić dodatkowe badania np. HPV bez konieczności kolejnej wizyty ginekologicznej. Warto zdecydować się na cytologię w renomowanym centrum ginekologii, na przykład tutaj: http://femimea.pl/

Wyżej opisane centrum można znaleźć także po wpisaniu cytologia Wrocław w swoją wyszukiwarkę.

O czym świadczy nieprawidłowy wynik badania cytologicznego?

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi świadczyć o nowotworze. Warto wiedzieć o tym, że lekarz może zalecić dodatkowe badania, na przykład kolposkopię z biopsją, badanie oporu nabłonka szyjki macicy ZEDSCAN lub wybarwienie na niebiesko folianami nabłonka szyjki macicy (FRD), albo VisualCheck – automatyczna ocena nabłonka szyjki macicy kolposkopem z algorytmem sztucznej inteligencji. W ponad 97% przyczyną raka szyjki macicy jest onkogenny wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego.

lekarz

 

Wirus HPV: objawy i leczenie

Wirus HPV występuje powszechnie u kobiet i mężczyzn. U większości kobiet (około 80%) mimo zakażenia się tym wirusem nie rozwinie się rak szyjki macicy, jednak bardzo ważne jest regularne badanie. Warto wiedzieć o tym, że infekcja wirusem HPV nie daje praktycznie żadnych objawów, więc bez cytologii lub oznaczenia wirusa HPV kobiety nie wiedzą o tym, że są zarażone. Po pewnym czasie pojawić się może świąd, upławy i pieczenie. Zakażenie tym wirusem jest najczęstsza chorobą przenoszoną drogą kontaktów seksualnych, dlatego też podstawową metodą profilaktyczną jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych, a także dbanie o to, aby partner miał prezerwatywę. Średnio od zakażenia wirusem do rozwinięcia raka szyjki macicy mija kilka lat, więc regularne badania pozwalają na sprawdzenie, czy nic poważnego nie dzieje się w organizmie kobiety, a jeśli pojawi się stan przedrakowy możliwe jest małoinwazyjne skuteczne leczenie metodą LEEP..

cytologia2

 

Dlaczego cytologia i oznaczanie HPV są takie ważne?

Ponieważ są to badania, które wskazują grupę kobiet, u których trzeba wdrożyć dalszą diagnostykę pogłębioną i ewentualne skuteczne leczenie stanów przedrakowych szyjki macicy. Kobiety, u których bardzo szybko wykryte zostanie zarażenie wirusem HPV i nieprawidłowa cytologia powinny mieć wykonane badanie kolposkopowe, mają one duże szanse na wyleczenie. Badanie cytologiczne i oznaczenie HPV dla zdecydowanej większości kobiet nie jest bolesne, a może uratować życie. Badanie może wywoływać niewielki dyskomfort, ale nie ból.  Takie badanie powinna wykonywać każda aktywna seksualnie kobieta, a najczęściej cytologia jest wskazana po 20 – 25 roku życia. Cytologię należy wykonywać co rok lub maksymalnie co dwa lata.

kolposkopia

W Centrum Femimea wszyscy lekarze wykonują badania cytologiczne i HPV, a także kolposkopię i pobieranie wycinków, są wśród nich zarówno kobiety (dr Beata Dawiec, dr Michalina Odonicz-Czarnecka) oraz pan doktor Wojciech Homola. Do dyspozycji pacjentek są tam wszelkie dostępne na świecie metody diagnostyczne w obszarze raka szyjki macicy: nowoczesne kolposkopy, urządzenie do badania pomiaru oporu nabłonka szyjki macicy ZEDSCAN, kolposkop z algorytmem automatycznej oceny nabłonka szyjki macicy VisualCheck, a także technologie FRD wybarwiania folianami nabłonka szyjki macicy. Wszystko to sprawia, że pacjentka może  tam skorzystać ze wszystkich technologii medycznych dostępnych na świecie.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz