To okres, o którym mało kto mówi. Kobiety w swoich opowieściach skupiają się głównie na ciąży i porodzie i pomijają go zupełnie – jakby nie istniał. Lekarz nie wspomina o tym ani słowem podczas wizyt. Wiesz, o czym mowa? O połogu – naturalnym procesie oczyszczania, który dotyczy każdej kobiety po porodzie. Dowiedz się, ile trwa oraz jak możesz się do niego przygotować?
Połóg zaczyna się w chwili urodzenia dziecka. To szczególny czas, w którym nie tylko musisz dojść do pełni sił, ale także nauczyć się opieki nad maleństwem. Bardzo mało się o nim mówi, a nie powinno tak być. W końcu ten etap dotyczy każdej kobiety. Sprawdź, jak przebiega połóg.
Co to jest połóg?
Interesuje Cię okres połogu – ile trwa, jak wygląda i co dzieje się w organizmie? Prawidłowy połóg trwa od 6 do 8 tygodni po urodzeniu dziecka – bez względu na sposób porodu[1]. Podczas tego okresu macica oczyszcza się przez wydalanie dużej ilości odchodów poporodowych, czyli krwistej wydzieliny oraz obkurcza przez regularne skurcze, które mogą być dość bolesne dla świeżo upieczonej mamy.
Połóg może przypominać bardzo intensywną miesiączkę, która trwa o wiele dłużej niż normalnie. Jednak jest to jedyny sposób na to, żeby macica mogła wrócić do swoich naturalnych rozmiarów sprzed porodu.
Jak przygotować się na połóg?
Tak jak na poród, nie jesteś w stanie przygotować się na połóg. Jednak możesz zadbać o kilka rzeczy, które sprawią, że będzie Ci łatwiej to przejść.
- Zadbaj o odpowiednie artykuły higieniczne
W pierwszym tygodniu połogu możesz być zaskoczona ilością odchodów poporodowych. W tym okresie zalecane jest używanie dużych wkładek higienicznych, które są bardzo chłonne, np. marki Canpol babies, oraz jednorazowych majtek siateczkowych, aby rana brzucha lub krocza miała dostęp do powietrza.
- Przygotuj środki myjące
Rana po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza, a także okolice intymne wymagają specjalnej uwagi i traktowania. Do pielęgnacji krocza sięgnij po szare mydło, które nie zawiera barwników ani substancji zapachowych, lub po dotychczas stosowany środek myjący.
- Pamiętaj o tym, że możesz prosić o pomoc
Brak snu, zmęczenie po porodzie, ciągła opieka nad wymagającym maluchem, a do tego połóg – to bardzo trudny czas dla kobiety, dlatego nie bój się prosić o pomoc. W szpitalu nie wahaj się zwracać do położnych i pielęgniarek, aby wsparły Cię w opiece nad dzieckiem. Kiedy wrócisz do domu, nie rzucaj się w wir obowiązków, tylko odpocznij.
- Zadbaj o to, co będziesz jeść i zaopatrz się w zapasy
Aby szybko wrócić do sprawności, musisz zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki. Nie istnieje specjalna dieta dla kobiet w połogu czy karmiących piersią[2]. Najważniejsze jest to, żebyś jadła regularnie i zdrowo oraz piła dużo wody. Dzięki temu w prosty sposób zapobiegniesz niedoborom witamin i minerałów i w krótkim czasie wrócisz do pełni sił – bo zdrowa mama to szczęśliwy noworodek.
- Przygotuj się psychicznie na zmęczenie i wahania nastroju
Są różne dzieci – niektóre śpią całymi dniami, inne wymagają ciągłej uwagi rodzica. Jednak, aby szybko się zregenerować, potrzebujesz snu. Podczas połogu odpoczywaj wtedy, gdy śpi dziecko. Zrezygnuj ze sprzątania, gotowania i innych rzeczy – Twój wypoczynek w tym okresie jest najważniejszy.
Dzięki dużej ilości snu zapobiegniesz także wahaniom nastrojów – częstej dolegliwości u mam. Jeśli jednak uważasz, że możesz mieć depresję poporodową, skonsultuj się ze specjalistą – lekarz wdroży odpowiednie kroki i wrócisz do zdrowia.
Połóg to szczególny czas – pamiętaj o tym.
[1] http://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Po%C5%82%C3%B3g.pdf
[2] https://www.rodzicpoludzku.pl/po-porodzie/1150-dieta-w-pologu-czyli-krotki-poradnik-dotyczacy-zywienia-kobiety-w-pologu.html