Leczenie kanałowe często jest jedynym sposobem, by uchronić przed ekstrakcją osłabiony zapaleniem lub martwicą miazgi zębowej ząb. Na czym w praktyce i ile trwa? Sprawdźmy.
Leczenie kanałowe zwane także endodentycznym to skuteczna metoda leczenia nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba — substancji wypełniającej komorę zęba wewnątrz korony oraz kanały korzeniowe. Najczęstszą przyczyną zapalenia miazgi jest nieleczona przez lata próchnicza. Rzadziej powodują ją także urazy mechaniczne (np. skomplikowane złamanie korony z powikłaniami), niewłaściwe leczenie czy szlifowanie zębów. Efektem stanu zapalnego jest silny, często pulsujący ból, a naturalną reakcją na taką dolegliwość powinna być jak najszybsza wizyta u stomatologa.
Leczenie kanałowe — skuteczna metoda ochrony zęba przed ekstrakcją
Konsekwencją stanu zapalnego miazgi zębowej może być powstanie ropnia, rozniesienie zapalenia na inne części jamy ustnej, a nawet całego organizmu, martwica miazgi i konieczność usunięcia zęba. Szybka reakcja — wizyta u specjalisty i wdrożenie leczenia kanałowego dają jednak sporą szansę na zachowanie chorego zęba i utrzymanie prawidłowych funkcji aparatu żucia. Na czym polega w praktyce i ile trwa leczenie kanałowe?
Na czym polega leczenia kanałowe?
Leczenie kanałowe polega na oczyszczeniu komory zęba i kanałów z zainfekowanych, martwiczych mas, a następnie wypełnienie obu części odpowiednio dobranym biozgodnym materiałem. Ostatnim etapem zabiegu jest odbudowa, aby mógł on zachować wszystkie funkcje zdrowego zęba. Co ważne, ząb leczony kanałowo jest zębem martwym. Oznacza to, że jego kolor odbiega nieco od koloru innych zdrowych zębów. Aby przywrócić uśmiechowi walory estetyczne, wielu pacjentów po zakończeniu leczenia kanałowego sięga po licówki lub korony.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Długość trwania leczenia kanałowego zależy od rodzaju i ogólnego stanu zęba oraz od liczby kanałów. Precyzyjnym narzędziem diagnostycznym, które pozwoli ocenić kształt, położenie kanałów i ich liczbę, a co za tym idzie — określić optymalny czas trwania leczenia, jest zdjęcie rentgenowskie zęba. Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu na leczenie kanałowe pacjent musiał przeznaczyć co najmniej kilka wizyt. Dziś, dzięki nowoczesnym preparatom oraz postępowi technologicznemu, całą procedurę można zrealizować już w czasie jednej wizyty. Musisz wiedzieć jednak, że taka wizyta nie będzie należała do najkrótszych. Aby wykonać zabieg od A do Z, lekarz będzie potrzebował co najmniej kilku godzin.
Źródło: https://markiewiczclinic.com