IKE, a IKZE. Czy na pewno wiesz, czym różnią się te konta emerytalne?

14 października 2020, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Zarówno IKE, jak i IKZE powstały w ramach trzeciego filaru i służą do odkładania pieniędzy na emeryturę, jednak działają na innych zasadach. Sprawdź, czym się różnią, i wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie.

starsze małżeństwo

Co łączy IKE i OZE?

IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to produkty finansowe, dzięki którym możesz odkładać oszczędności w ramach trzeciego filaru. Ich założenie jest całkowicie dobrowolne, a zgromadzone środki będą zawsze prywatne, nie trafią do wspólnej, państwowej kasy.

Możesz odkładać pieniądze równocześnie na obu kontach. Warunek jest jednak taki, że możesz mieć tylko jedno Indywidualne Konto Emerytalne i jedno Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Wspólną cechą obu produktów jest możliwość dziedziczenia środków zgromadzonych na kontach. Możesz wskazać, kto otrzyma pieniądze z konta emerytalnego. Jeśli nie wyznaczysz konkretnej osoby lub osób, środki trafią do spadkobierców zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

W przypadku IKE wypłata spadku nie jest obarczona opłatami. Inaczej jest z IKZE. Spadkobiercy będą musieli zapłacić podatek ryczałtowy w wysokości 10% od zgromadzonych środków. IKE oraz IKZE mogą stać się „poduszką finansową” na zakup nieruchomości. Oba rodzaje kont mogą posłużyć za wkład własny przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego możesz założyć w jednej z wielu instytucji finansowych. IKE oraz IKZE znajdziesz w ofercie banków, a także m.in. zakładów ubezpieczeń czy funduszy inwestycyjnych.

Czym wyróżnia się IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), jest zwolnione z tzw. podatku Belki od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Żeby nie stracić blisko 1/5 zgromadzonych pieniędzy, trzeba spełnić równocześnie kilka warunków.

Podatku nie zapłacisz, jeśli dyspozycję wypłaty złożysz po 60. roku życia (lub 55. roku życia w przypadku wcześniejszej emerytury), wpłaty na IKE były wykonywane przez minimum 5 lat lub połowa wartości wpłat wpłynęła na konto nie później niż 5 lat przed wybraniem pieniędzy. Środki zgromadzone na IKE możesz wypłacić w całości lub w ratach. Jeśli pieniądze wypłacisz wcześniej, musisz się liczyć z podatkiem Belki. Plusem jest jednak to, że możesz pobrać tylko część zgromadzonej na koncie kwoty.

Środki na koncie IKE można zacząć odkładać bardzo wcześnie, już w wieku 16 lat. Zastrzeżenie jest takie, że osoby małoletnie mogą wpłacać na konto kwoty, które nie przekraczają ich dochodów z umowę o pracę.

IKE nie ma górnego limitu wieku. Konto możesz założyć nawet po 60. roku życia i po 5 latach wypłacić pieniądze bez podatku Belki. Maksymalne roczne wpłaty mogą wynosić trzykrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (przykładowo w 2020 r. na IKE można odłożyć 15 681 zł).

emeryt

Czym cechuje się IKZE?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – w tym przypadku również nie zapłacisz 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych, ale w tym przypadku limit wiekowy, w którym można dokonać wypłaty, jest wyższy i wynosi 65 lat.

Jeśli okres oszczędzania wynosił więcej niż 5 lat, przy wypłacie trzeba będzie zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 10% od zgromadzonych środków. Jeżeli okres ten był krótszy i chcesz szybciej wybrać pieniądze, zapłacisz podatek dochodowy – 18% lub 32%. Musisz od razu wypłacić całość, wybranie jedynie części środków nie jest w tym przypadku możliwe.

Z drugiej strony wartość wpłat na IKZE możesz co roku odliczać od podstawy opodatkowania. Przykładowo w 2020 r. maksymalny limit składek na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to 6272,40 zł. Na koniec roku Twoja ulga podatkowa wyniesie 1029 zł (wg stawki 18%) lub 1830 zł (stawka 32%). Tak zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować, np. przeznaczając je na wpłaty na konto emerytalne na kolejny rok. Na IKZE można zacząć odkładać także od 16. roku życia.

Oba konta emerytalne mają swoje zalety. W przypadku IKE jest to m.in. możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy. Z kolei konto IKZE zapewnia coroczne odpisy podatkowe. Bez względu na wybór środki zgromadzone w ramach trzeciego filaru mogą zapewnić Ci spokojniejszą emeryturę.

 

Źródło:

https://www.bnpparibas.pl/blog/4-pomysly-jak-zaplanowac-emeryture-bez-problemow-finansowych

https://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/domowy-budzet/268558,Indywidualne-konta-emerytane-IKE-dla-kogo.html

https://www.zus.pl/

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Alergia u dzieci
A jak radzicie sobie z pokrzywką, opuchlizną, zaczerwienieniem np. po ukąszeniu? Smarujecie te miejsca...
Jaka cera jest najgorsza
Trądzikowa cera jest najgorsza, bo nigdy nie wiadomo jaka niespodzianka na niej się...
Mieszkania do wynajęcia - opinie
Odradzam wynajmowanie mieszkań ze starym sprzętem, wiadomo że on się w końcu zepsuje, a...
Pneumokoki
Ja szczepiłam dzieci przeciwko pneumokokom. Prawie 10 lat temu za szczepionkę trzeba było niemało...