Hydrolaty, nazywane wodami kwiatowymi, mimo iż składają się głównie z wody posiadają wiele wyjątkowych cech. Są przede wszystkim ekologiczne, niekonserwowane i naturalne. Od dawna stosuje się w medycynie naturalnej, jako środki aromatyczne i kosmetyczne do pielęgnacji skóry.
Hydrolaty (wody kwiatowe) to mieszaniny związków lotnych zdyspergowanych lub rozpuszczonych w wodzie. Są naturalnym produktem ubocznym procesu destylacji roślin parą wodną podczas pozyskiwania olejków eterycznych, czyli wodą podestylacyjną. Dzięki swojej rozcieńczonej formie mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Hydrolaty mają wiele zalet, a swoje właściwości przejmują od roślin, z których powstały.
Wody roślinne i kwiatowe łagodzą, nawilżają i odżywiają. Z powodzeniem zastąpią tonik, wzbogacą krem czy balsam, są świetną bazą do domowych maseczek. Mogą być stosowane do pielęgnacji skóry i włosów. Nadają się także do własnoręcznie przygotowywanych mydeł, kremów, toników czy odświeżającej wody. Hydrolaty mogą być dodawane do serum, mgiełki do twarzy i włosów, czy utrwalaczy makijażu. Na dzień nadają się znakomicie pod krem i podkład. Można je ponadto stosować, jako płyn łagodzący po goleniu lub depilacji. pH hydrolatów jest bardzo zbliżone do naturalnego, a dzięki zawartości śladowych ilości olejków eterycznych (0,02% – 1%) oraz cząstek roślinnych doskonale pielęgnują skórę, nawet wrażliwą i skłonną do podrażnień. Niektóre rodzaje hydrolatów mogą służyć do robienia kompresów na oczy oraz do rozcieńczania innych kosmetyków. Dzięki wodom kwiatowym skóra nabiera blasku i witalności. Hydrolaty polecane są także do rozcieńczania szamponów w celu łagodzenia ich działania, do pielęgnacji skóry głowy oraz przy łupieżu, a także jako składnik płukanki do włosów. Warto je włączyć do codziennej pielęgnacji i skorzystać z właściwości, które możemy dobrać pod konkretny problem naszej skóry.
Na rynku znajdziemy różnorodne hydrolaty. W zależności od naszych upodobań można sięgnąć po hydrolat z kwiatu lipy, kwiatu pomarańczy, werbeny cytrynowej, po hydrolat jaśminowy, lawendowy, a nawet hydrolat z zielonej herbaty czy różowego lotosu. Oczywiście, to nie wyczerpuje oferty, zatem warto poszukać czegoś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Polecamy te naturalne hydrolaty Ajeden, które są wyjątkowo unikatowe, a jednocześnie najwyższej jakości. Tylko tu znajdziecie hydrolat z żurawiny, różowego lotosu czy dzikiej śliwy, a także hydrolaty bardziej znane, a także wyjątkowe. Bogatą ofertę znajdziecie na stronie sklepu producenta.
Hydrolaty może stosować każdy, niezależnie od wieku, a ich wybór zależy od rodzaju i stanu cery. Do cery tłustej polecane są hydrolaty z lawendy, oczaru, cynamonu, oregano, kwiatu pomarańczy, czystka, mięty, szałwii, kadzidłowca, cedru, werbeny, jałowca czy jaśminu. Przy cerze wrażliwej doskonale sprawdzą się hydrolaty z lipy, róży, lawendy, mięty, melisy, rumianku, bławatka, cedru, krwawnika, truskawki i maliny. Do cery naczynkowej warto wypróbować hydrolaty z lipy, czarnej porzeczki, róży, kocanki, geranium, maliny, oczaru, zielonej herbaty, czy jaśminu. Posiadaczkom cery suchej polecamy hydrolaty z kocanki, mięty, róży, lipy, pszenicy, melisy, rumianku, marchwi oraz maliny. Panie z cerą dojrzałą powinny zaprzyjaźnić się z hydrolatami z lawendy, zielonej herbaty, porzeczki, kocanki, oczaru, pszenicy, róży, pomarańczy, melisy, szałwii, truskawki, werbeny czy czystka. Natomiast przy cerze trądzikowej warto sięgnąć po hydrolaty z lawendy, mięty, oregano, porzeczki, kocanki, lipy, oczaru, kadzidłowca, szałwii, czystka, cedru, jałowca, drzewa herbacianego lub krwawnika.
Hydrolat różany jest idealny do pielęgnacji cery dojrzałej, dobrze tolerowany przez cerę suchą, naczynkową i wrażliwą. Jest najbardziej znanym produktem uzyskiwanym z płatków róży. Ma działanie odświeżające, nawilżające, kojące. Lekko nawilża oraz łagodzi skórę. Stanowi remedium na problemy z przesuszoną skórą, ze względu na działanie antyoksydacyjnie i oczyszczające, wzmacniające naczynka krwionośne. Przy dłuższym stosowaniu wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej zdrowy wygląd, przywraca właściwe pH skóry, wspomaga regenerację. Nie podrażnia i nie wywołuje nieprzyjemnego ściągnięcia. Pięknie pachnie, wykazując działanie uspokajające.
Hydrolat malinowy charakteryzuje się pięknym, intensywnym i świeżym zapachem malinowym. Ceniony jest ze względu na właściwości nawilżające, przeciwstarzeniowe i wygładzające skórę. Hydrolat malinowy działa antyoksydacyjnie, aktywuje procesy regeneracji skóry i przyspiesza gojenie podrażnień, nawilża, zwiększa elastyczność i jędrność skóry, odżywia i rewitalizuje skórę zmęczoną i przedwcześnie starzejącą się, działa delikatnie ściągająco, przeciwzapalnie, odkażająco i bakteriostatycznie oraz poprawia ukrwienie i koloryt skóry.
Hydrolat z kwiatów dzikiej śliwy dzięki lekko kwaśnemu pH zbliżonemu do odczynu skóry pomaga zachować jej własny fizjologiczny odczyn, nawilża skórę, działa antybakteryjnie, uspokaja i redukuje stres oraz pobudza jasność myślenia. Jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów cer.
Hydrolatoreganozawiera kompozycję olejków eterycznych, które skutecznie wpływają na skórę problematyczną oraz przetłuszczającą się. Posiada bardzo silne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Jest silnym antooksydantem zwalczającym wolne rodniki. Doskonały dla skóry z problemami trądzikowymi oraz starzejącej się. Może też wspierać walkę z pierwszymi oznakami przeziębienia.
Hydrolat z neroli (kwiatów gorzkiej pomarańczy) ceniony za szerokie działanie pielęgnacyjne i przyjemny zapach. Działa przeciwstarzeniowo, ujednolica koloryt skóry, przywraca blask i delikatnie rozświetla. Nawilża i reguluje wydzielanie serum, działa antybakteryjnie, reguluje krążenie, wspomaga gojenie, wyrównuje koloryt. Polecany jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji dla każdego typu cery, a zwłaszcza dojrzałej, poszarzałej, pozbawionej blasku i zmęczonej. Od strony aromaterapeutycznej, zapach neroli działa na organizm antystresowo, relaksująco, łagodzi napięcia.
Hydrolat cynamonowy jest idealny do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Znajduje również zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy, przyspiesza porost włosów, działa przeciwłupieżowo. Może też być wykorzystywany w kosmetykach antycellulitowych. Wykazuje działanie tonizujące, nawilżające, przeciwzapalne, antybakteryjne, rozgrzewa, zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie skóry, ma działanie drenujące, przyspiesza regenerację skóry, zapobiega stanom zapalnym, stymuluje komórki skóry do odnowy, tonizuje i nawilża.
Hydrolat z kwiatu lipy polecany jest dla cery delikatnej, wrażliwej, podrażnionej, naczynkowej, suchej, przy trądziku różowatym, zniszczonej oraz po goleniu i depilacji, po opalaniu. Łagodzi podrażnienia, odświeża i delikatnie nawilża, zmniejsza przekrwienie skóry i zaczerwienienie, posiada właściwości przeciwzapalne, sprzyja gojeniu, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Jest hydrolatem bardzo łagodnym, a zapach kwiatów lipy wpływa na organizm uspokajająco, łagodzi migreny, sprzyja zasypianiu.
Hydrolat z różowego lotosuma piękny, czysty, delikatny, odurzający i pudrowy zapach. Wygładza zmarszczki, koi cerę podrażnioną, suchą, zniszczoną i atakowaną przez stany zapalne. Odpręża i uspokaja, działa odżywczo i regenerująco, poprawia nastrój, łagodzi stany lękowe i depresyjne. Hamuje proces starzenia się skóry, a dodatkowo rozjaśnia przebarwienia, sprawiając, że cera nabiera młodzieńczego blasku. Pomaga wygładzić zmarszczki, koi podrażnienia i stany zapalne oraz działa regenerująco. Z powodzeniem może być stosowany na włosy, wówczas wzmocni je i nada im zdrowego połysku. Goi oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów.
Hydrolat żurawinowy dzięki lekko kwaśnemu pH zbliżonemu do odczynu skóry pomaga zachować jej własny fizjologiczny odczyn. Działa antybakteryjnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie. Wykazuje silne działanie nawilżające, odświeża skórę i dodaje jej blasku, ujędrnia, wzmacnia naczynka krwionośne, wspomaga gojenie zmian trądzikowych. Jest odpowiedni dla cery tłustej, trądzikowej, naczyniowej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienionej, suchej i dojrzałej.
Popularność hydrolatów wzrasta dzięki prostocie stosowania, dostępności, różnorodności oraz przystępnej cenie. Większość firm z kosmetykami naturalnymi proponuje w swojej ofercie te produkty, dzięki czemu ich popularność rośnie. Hydrolaty mogą stać się alternatywą dla kosmetyków syntetycznych, dlatego warte są uwagi i polecenia. Serdecznie polecamy produkty producenta Ajeden.