HIV – czy to wciąż temat tabu?

24 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wirus HIV należy do grupy retrowirusów i jest wirusem nabytego niedoboru odporności u człowieka. Zakażenie nim prowadzi do choroby przewlekłej AIDS, która bez leczenia prowadzi do śmierci w przeciągu około 10 lat. Niestety ze względu na specyfikę tego wirusa i samej choroby, wciąż pozostaje on dla wielu ludzi tematem tabu i powodem do wstydu.

Droga zakażenia

Wirus HIV przenosi się z człowieka na człowieka, co często sprawia, że jest on powodem do dyskryminowania innych osób, zakażonych tym wirusem i chorujących na AIDS. To właśnie brak odpowiedniej wiedzy, obawy i uprzedzenia często sprawiają, że osoba zakażona staje się wyrzutkiem społeczeństwa – a jednocześnie sprawiają, że sama choroba jest tematem tabu. Do zakażenia wirusem może jednak dojść tylko na trzy sposoby.

Pierwszym z nich jest przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko, co może nastąpić w trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Aby uniknąć tego rodzaju zakażenia, każda kobieta planująca ciążę powinna najpierw wykonać test HIV.

Drugą drogą zakażenia jest kontakt z osobą chorą. Warto przy tym zauważyć, że do zakażenia zazwyczaj nie dochodzi, jeśli podczas stosunku stosowane są (w prawidłowy sposób) dobrej jakości prezerwatywy. Ograniczają one szansę na zakażenie o nawet 90%.

Ostatni sposób zakażenia to kontakt z krwią osoby chorej, która dostanie się na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe innego człowieka. Jest to najbardziej prawdopodobne w przypadku osób używających wspólnych igieł do iniekcji (np. narkotyków) albo wykonujących tatuaże w nieprofesjonalnych studiach, które nie dbają o należytą sterylizację sprzętu.

Kto powinien koniecznie wykonać test na HIV?

Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka i powinny wykonać test na HIV, to przede wszystkim ludzie, którzy prowadzą otwarte życie  i posiadają wielu partnerów, a także nie stosują zabezpieczeń. Na test powinny zdecydować się również osoby, które miały przygodny kontakt z osobą, której stanu nie znają (nie mogą określić, czy jest zakażona HIV), która ma wielu partnerów  lub o której wiedzą, że jest nosicielem HIV.

W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które kiedykolwiek przeszły chorobę przenoszoną drogą płciową; stosowały iniekcje substancji odurzających z wykorzystaniem igieł, które wcześniej były wykorzystane przez kogoś innego; albo straciły panowanie nad swoim zachowaniem i nie mogą przypomnieć sobie swoich działań (np. w wyniku przyjmowania środków odurzających czy alkoholu).

HIV a AIDS

Zakażenie wirusem HIV w pierwszej fazie często powoduje niespecyficzne, łatwe do pomylenia objawy. Są nimi między innymi zmęczenie, ból głowy i gardła, bóle mięśni i stawów, nudności, wymioty i biegunka, a także podwyższona temperatura. Następnie objawy ustępują i wirus trwa w uśpieniu przez kilka kolejnych lat. Jeśli nie zostanie wykryty i nie podejmie się leczenia, rozwija się w AIDS, czyli chorobę śmiertelną.

Zakażenie wirusem HIV jest nieuleczalne, jednak wykryte na wczesnym etapie pozwala na prowadzenie długotrwałego leczenia, które jest szansą na prowadzenie satysfakcjonującego i długiego życia. Właśnie dlatego każda sytuacja niebezpieczna powinna prowadzić do przeprowadzenia właściwych testów przesiewowych, których ofertę można znaleźć pod adresem chmielna4.pl.