Kwiaty to rośliny towarzyszące od wielu pokoleń wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu każdego człowieka. Idealnie skomponowana wiązanka uświetni niejedną uroczystość, a dopasowane kolory to zaś wykazanie swoich uczuć i zamiarów. Kwiaty są uwielbiane nie tylko przez kobiety, jak to mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, ale również przez męszczyzn. Coraz popularniejsze stają się ogrody letnie, ogrody domowe lub na dachu pilęgnowane przez Panów. Od lat spore znaczenie ma nie tylko barwa danej roślinki, ale także rodzaj kwiatów, a nawet stopień rozwinięcia pąków. W której epoce zapoczątkowano symbolikę roślinnych kompozycji i jaki ma ona wpływ na codzienne życie? Zachęcamy do przeczytania artykułu i poznania naszej opinii na ten temat.
Symbolika kwiatów – początek historii
Symbole kwiatów mają swój początek już w starożytnych cywilizacjach, takich jak Rzym, Grecja, czy Egipt. Podobnie jak w czasach współczesnych, niegdyś ludzie przykładali sporą wagę do roślin, ich rodzaju, wyglądu, a także kolorystyki. W kulturach starożytnych przepięknie prezentujące się kwiaty uważane były za wyraz szlachetności, mocy oraz naturalnego piękna. Symbolika zaś miała ogromne znacznie na obrazach wykorzystywanych w religii, mitologii, sztuce i literaturze. W zależności od cywilizacji i jej upodobań kwiaty zyskiwały coraz to nowsze, a zarazem bardziej znaczące wyróżnienie. Tak więc:
- Starożytność (Egipt, Grecja, Rzym) – kwiaty symbolizowały życie i nieśmiertelność. Często przedstawiane w sztuce i architekturze. Rośliny były mocno związanie z bogami i boginiami, szczególnie jeśli mowa o mitologii greckiej. Dla przykładu narcyz niejednokrotnie oznaczał samouwielbienie i próżność.
- Średniowiecze – wiązanki wykorzystywane były jako symbole miłości i sentymentu, zwłaszcza w malarstwie i literaturze. W tych czasach ich głębsze znaczenie było bardziej skomplikowane, gdyż często miało związek z chrześcijaństwem.
- Renesans – kwiaty stały się popularną tematyką dla wielu malarzy. Nie brakowało ich również w sztuce dekoracyjnej – nierzadko pełniły nietuzinkową funkcję dopełniającą wystrój. Najchętniej wykorzystywane były wówczas tulipany i goździki. Kwiaty stały się popularną tematyką dla wielu malarzy. Nie brakowało ich również w sztuce dekoracyjnej – nierzadko pełniły nietuzinkową funkcję dopełniającą wystrój. Najchętniej wykorzystywane były wówczas tulipany i goździki.
- XXI wiek – w tym czasie rośliny zyskały na wartości, a ich symbolika na znaczeniu. Niebagatelny sposób komunikacji – tak zwany język kwiatów zapoczątkowany już w XVIII wieku stał się początkiem bardziej złożonej i skomplikowanej formy wyrażania uczuć.
Kwiaty i ich symbole w obecnych czasach
Kwiaty w obecnych czasach odgrywają bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka. Kojarzone są często z różnorodnymi dekoracjami, obrazami, a także z prezentami, gdyż są nadal bardzo popularnym pomysłem na obdarowanie bliskiej osoby. Nieustannie jednak znaczenie kwiatów jest mocno związane z ich rodzajem oraz kolorystyką. Większy jednak nacisk w tym momencie przykłada się do barwy danej rośliny. Przyjęło się tym samym, iż:
- Bukiet w kolorze czerwonym – w szczególności róż jest fantastycznym sposobem na powiedzenie „kocham cię” bez używania jakichkolwiek słów. Darując kwiaty tego koloru, można pokazać drugiej osobie, jak bardzo nam na niej zależy. Kolor ten nierzadko związany jest również z ogromną siłą i odwagą.
- Różowe kwiaty – delikatne różowe umaszczenie świadczy przede wszystkim o drobności i kobiecości. Wyrażają one sympatię oraz wdzięczność.
- Kwiaty białe – wykorzystywane najczęściej w wiązankach ślubnych. Są symbolem niewinności i wierności.
- Niebieskie bukiety – barwa ta jest przede wszystkim kwintesencją spokoju. Obdarowując drugą osobę bukietem o tej barwie, można jej łatwo wyrazić przywiązanie i przyjaźń.
- Fioletowe kwiaty – używane w wiązankach pogrzebowych. Oznaczają ogromny smutek i głęboki żal.
- Kwiaty żółte – jedne z nielicznych kwiatów, które mogą symbolizować uczucia zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jedną stroną medalu jest szczęście oraz radość, drugą zaś symbol zdrady, fałszu oraz odrzuconej miłości.
Symbolika kwiatów nadal jest bardzo ważnym elementem kultury i ma bardzo długą historię różniącą się w zależności od epoki i kultury. Bez bukietów i wiązanek ciężko również wyobrazić sobie popularne uroczystości, typu wesele, pogrzeb, urodziny czy rocznice. Od tysięcy lat kwiaty pozostawały nieodzownym symbolem emocji oraz wartości, a ich znaczenie jest istotne po dzisiejsze czasy w życiu codziennym.
Nie bójmy się kupowania, dawania w prezęcie lub dekorowania kwiatami naszych domów i mieszkań. Aktualnie, dużo ludzi nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnowanie kwiatów, dbanie o nie, przesadzanie i inne z tym związane obowiązki. Zawsze możemy posiłkować się lokalnymi targami z kwiatami lub kwiaciarniami online. Jest to zawsze łatwiejsze i bardziej przystępne niżeli poświęcanie czasu kwiatom – szczególnie jak być może nie lubimy tego lub nie mamy na to czasu.
Zdjęcia: kwiaciarnia Euroflorist.pl