Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dzieci do 6–12 miesiąca życia oddychają tylko przez nos. Z tego względu ważne jest, aby nosek u dzieci był całkowicie drożny. Gdy proces oddychania jest zakłócony, niemowlę ma trudności z przyjmowaniem pokarmu i snem, staje się niespokojne i płaczliwe. Niedrożny nos powoduje również zagrożenie infekcjami górnych dróg oddechowych oraz sprzyja postępowaniu choroby prowadząc do tak groźnych powikłań jak zapalenie ucha środkowego, czy dolnych dróg oddechowych. Jak temu zaradzić? Na te pytania odpowiada specjalista chorób dzieci – lek. med. Marta Kolek-Mizia.
Jednym z najważniejszych elementów higieny nosa jest oczyszczanie go z tworzącej się wydzieliny. Błona śluzowa nawet zdrowego dziecka cały czas produkuje śluz, który jest transportowany przez nabłonek urzęsiony do nosogardła. Obecność śluzu i ruch rzęsek powodują oczyszczanie powietrza z patogenów wirusowych i bakteryjnych oraz dużych cząstek zawartych np. w pyle czy kurzu. W przypadku infekcji dochodzi do zapalenia błony śluzowej nosa, jej obrzęku, wzmożonej produkcji wydzieliny śluzowej, zatkania nosa i spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co objawia się często kaszlem, zwłaszcza w czasie snu.
Z powodu niedrożności nosa, niemowlęta mają trudności ze ssaniem i spaniem. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie małego noska. Pomocny jest tutaj odciągacz kataru Katarek plus, który można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Aspirator podłączany do odkurzacza jest skuteczny, bezpieczny i co ważne, umożliwia jednostajne i szybkie usunięcie wydzieliny bez podrażnienia śluzówki nosa. W celu upłynnienia wydzieliny i jednocześnie nawilżenia błony śluzowej noska dziecka, można stosować również sól fizjologiczną lub wodę morską.
NAWILŻANIE POWIETRZA
Jakość powietrza w mieszkaniu jest ważna dla każdego z nas bez względu na wiek, ale to właśnie dzieci najszybciej reagują na negatywne warunki wynikające z niskiej wilgotności powietrza. Zbyt suche powietrze powoduje uczucie suchości w ustach i nosie oraz drapanie w gardle. Sprzyja to również rozdrażnieniu i ogólnemu złemu samopoczuciu. Trudności w oddychaniu, pokaszliwanie, niespokojny sen i płacz bez powodu to najczęstsze objawy u małych dzieci. Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza zimą, gdy systemy grzewcze są włączone na maksymalną moc, a pomieszczenia nie są wietrzone. Wówczas wilgotność powietrza może obniżyć się nawet do 20%. Pamiętajmy również o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu, optymalna to 20-22°C (w sypialni ok. 20°C). W takich warunkach organizm najlepiej funkcjonuje. Regularne wietrzenie pokoju i nawilżacze zapewnią odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu, błona śluzowa nosa pracuje prawidłowo, a dziecko swobodnie oddycha.
KATAREK plus – odciągacz kataru podłączony do domowego odkurzacza, można stosować już od pierwszego dnia życia dziecka. Dzięki zastosowanemu w aparacie systemowi próżniowemu, siła ssąca odkurzacza jest zredukowana do stopnia umożliwiającego skuteczne, bezpieczne i co ważne, jednostajne usunięcie wydzieliny z noska, bez obawy o nieprzyjemne odczucie u dziecka.
Cena detaliczna: ok. 50 zł